Serwis korzysta z plików Cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. dowiedz się więcej » Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia
15.09.2015

Do zbioru owoców

Informator Sadowniczy | Monika Strużyk
Podczas ubiegłorocznej wystawy FruitAkademia Show, która odbyła się na stadionie miejskim w Warce, wśród wielu maszyn szczególnym zainteresowaniem cieszyły się te, które ułatwiają zbiór i transport owoców – platformy, kombajny i przyczepy sadownicze. Maszyny te nie tylko usprawniają prace w sadzie, lecz także zapewniają większe bezpieczeństwo pracownikom w porównaniu z drabinami. Ponadto są przydatne podczas cięcia drzew oraz rozkładania/składania osłon przeciwgradowych w sadach.
Do zbioru owoców i cięcia drzew
Na stoisku firmy Królik, zorganizowanym łącznie z firmą Przybyszewski Artur Przybyszewski, która wraz z firmą Techsad zajmuje się dystrybucją platform Rosatello w Polsce, prezentowano m.in. samojezdną platformę Columbia do zbioru owoców i cięcia drzew (fot. 1). Platforma ta jest napędzana wysokoprężnym silnikiem spalinowym Lombardini LDW 1003 o mocy 18,6 kW, opcjonalnie Lombardini LDW 1404 (25,3 kW) lub Perkins 403C-11 (20,9 kW). W zależności od typu maszyny, szerokości jej podwozia (1,35 m lub 1,75 m), minimalna szerokość platformy wynosi: 1,35 m, 1,60 m lub 1,80 m, maksymalna odpowiednio: 2,80 m, 3,00 m lub 3,40 m. Natomiast minimalna wysokość platformy to 1,10 m, a maksymalna 2,30 m lub 2,80 m. Zastosowano w niej elektryczny panel sterujący, który z powodzeniem zastępuje tradycyjne dźwignie zaworów hydraulicznych, co czyni jej obsługę prostą i wygodną. Eliminuje to również konieczność montażu dużej wiązki przewodów prowadzących do rozdzielaczy hydraulicznych. Układ hydrauliczny służy do napędu i sterowania kołami jezdnymi, podnoszenia platformy, rozsuwania podestów, poziomowania platformy, uruchamiania hamulców, unoszenia i opuszczania przedniego i tylnego podnośnika. Za pomocą dźwigni umieszczonej przy stanowisku operatora rozsuwanie podestów jest szybkie i łatwe. Oferowany w opcji dodatkowej napęd na cztery koła i niezależne koła skrętne obu osi, zapewniają są kierowane za pomocą kierownicy, tylne – joysticka. Platforma jest też wyposażona w czujnik automatycznego systemu kierowania. Natomiast system poziomowania poprzecznego zapewnia stabilną pracę platformy na skłonach o pochyleniu do 18%.


Fot. 1. Samojezdna platforma firmy Rosatello

Transport skrzyń na platformie ułatwiają (w zależności od opcji) rolki transportowe lub układ łańcuchów napędzany silnikiem hydraulicznym. Obie wersje umożliwiają zmianę rozstawu układu transportującego. Platforma może być wyposażona z przodu i z tyłu w trzy różne podnośniki skrzyń: równoległoboczny, w windę z rolkami lub podnośnik specjalny wąski do skrzyń z polietylenu. Ponadto może mieć dyszel transportowy i zaczep przyczepy – mogą być wykorzystywane do jej transportu za pomocą ciągnika do miejsca pracy i podczepiania przyczepy pomocniczej.

Prezentowana w Warce platforma była zagregowana z przyczepą pomocniczą WP-3DL (fot. 2) produkcji firmy Królik. Ten dwuosiowy wózek służy do przewożenia trzech pełnych skrzyniopalet na podeście dolnym i trzech pustych – na górnym. Jego zadaniem jest wspomaganie platformy podczas zbioru. Zamiast rozładowywać pełne skrzyniopalety w międzyrzędziach, można w łatwy sposób przesunąć je na wózek, pobierając jednocześnie pustą skrzyniopaletę z górnego poziomu. Oba podesty wyposażone są w przenośniki rolkowe. Dzięki dwóm osiom skrętnym wózek prowadzony jest śladem platformy.


Fot. 2. Przyczepa pomocnicza WP-3DL

Firma ta prezentowała również inne wózki sadownicze własnej produkcji oraz nadstawkę WS/3S/4S(H) na wózki trzypaletowe z dwiema osiami skrętnymi (fot. 3). Umożliwia ona ich zamianę na platformę, która również mieści trzy palety. Platforma jest mocowana do wózka za pomocą pasów. Dopuszczalna ładowność platformy to 1400–1800 kg. Jest ona wyposażona w składane podesty robocze i barierki. Podłoga platformy o wymiarach 5,3 m x 1,73 m, wykonana jest z ryflowanej blachy aluminiowej o grubości 3 mm, podobnie jak podłoga wózków, do których współpracy jest przystosowana. Przyłączając standardowy wózek do skrzyniopalet oraz taki zmodernizowany, uzyskujemy zestaw do zbioru owoców lub cięcia drzew z całej ich wysokości.


Fot. 3. Wózek sadowniczy oraz nadstawka WS/3S/4S(H) na wózki trzypaletowe z dwiema osiami skrętnymi

Samojezdna platforma sadownicza
Na stoisku Centrum Techniki Rolniczej Sp. z o.o. ze Środy Wielkopolskiej prezentowano samojezdną platformę sadowniczą (fot. 4), wyprodukowaną przez Centrum Techniki Sadowniczej Karola Mydłowskiego. Jej jednostkę napędową stanowi silnik wysokoprężny o pojemności 1,9 l. Zużycie paliwa wynosi 1 l/godz. Platforma jest sterowana za pomocą pulpitu wyposażonego w kierownicę i dźwignię do obsługi hydraulicznej skrzyni bezstopniowej. Podnoszenie podestu platformy i wysuwanie bocznych balkonów odbywa się hydraulicznie, co umożliwia pompa o wydajności 25 l/min. Obie osie są niezależnie skrętne z kołami napędowymi. System barierek wysuwa się wraz z podestem na szerokość roboczą 2,4 m. Platforma ta ma również bezstopniową regulację prędkości – do 25 km/godz. Istnieje możliwość zamontowania autopilota oraz kompresora do sekatorów i pił pneumatycznych. Na platformie mieszczą się 3 skrzyniopalety, prześwit między podłogą a barierką zapewnia swobodny ich załadunek i rozładunek. Brak słupków bocznych oraz zaokrąglone barierki sprawiają, że można prowadzić maszynę bardzo blisko drzew bez uszkadzania gałęzi.


Fot. 4. Samojezdna platforma sadownicza wyprodukowana przez Centrum Techniki Sadowniczej Karola Mydłowskiego

Przyczepiana platforma sadownicza
Mazowieckie Centrum Maszyn Sadowniczych z Warki prezentowało przyczepianą platformę sadowniczą PSN-260/2 (fot. 5). Maszyna jest łączona z dolnymi cięgnami TUZ ciągnika za pomocą zaczepu samokopiującego. Może współpracować z ciągnikiem klasy 0,6 lub wyższej, wyposażonym w układ hydrauliki zewnętrznej. Na platformie można umieścić trzy skrzyniopalety i do 6 osób obsługi (po 3 osoby po prawej i lewej stronie). Maksymalny udźwig wynosi 2000 kg. Długość platformy to 4 m, a szerokość 1,3–2,6 m. Podesty boczne (wykonane z kratki pomostowej lub z blachy) mogą być wysuwane ręcznie lub hydraulicznie. Wysokość platformy jest regulowana hydraulicznie od 0,8 m do 2,6 m. Sterowanie nią może odbywać się z kabiny ciągnika lub rozdzielaczem umieszczonym na platformie.


Fot. 5. Przyczepiana platforma sadownicza PSN-260/2
 
Na platformie mogą być też umieszczone: przenośnik rolkowy do skrzyniopalet oraz winda rozładowcza. Prezentowany model był wyposażony w kompresor linii Ecoline firmy Lisam. Montowany na dyszlu zaczepowym platformy może stanowić również samodzielne urządzenie zawieszane na TUZ ciągnika i napędzane od WOM. Wytwarza ciśnienie 9–11 bar i pozwala zasilić cztery narzędzia pneumatyczne.

Na stoisku MCMS można było również zobaczyć przyczepę sadowniczą – wyładowczą, przeznaczoną do transportu skrzyniopalet (fot. 6). Dzięki zastosowaniu suwnicy rolkowej ramy głównej i burty tylnej oraz hydraulicznej regulacji wysokości ramy nośnej, możliwy jest samodzielny rozładunek przyczepy bez używania dodatkowego sprzętu. Minimalna wysokość załadunku przyczepy wynosi 0,25 m. Istnieje możliwość zakupu przyczepy bez funkcji hydraulicznej regulacji wysokości, a także z dodatkowymi rolkami (trzeci rząd), jak również z jednym rzędem rolek mniej. Jest również możliwość zamontowania rampy wyładunkowej opuszczanej hydraulicznie. Obie przyczepy mają ładowność 2000 kg.


Fot. 6. Przyczepa sadownicza-wyładowcza, przeznaczona do transportu skrzyniopalet

Komentarze

(0 komentarz(y))
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zgłoś nadużycie

Dziękujemy za wysłanie zgłoszenia

Zamknij
created by openform
Ogrodinfo.pl to portal ogrodniczy dla każdego producenta owoców, warzyw i roślin ozdobnych. Plantatorzy znajdą tu wskazówki na temat uprawy, nawożenia i ochrony roślin oraz ogólne informacje z zakresu ogrodnictwa. Ogrodinfo.pl to również portal sadowniczy oraz serwis informacyjny dla właścicieli szkółek i upraw pod osłonami; to sadownictwo, warzywnictwo i kwiaciarstwo bez tajemnic.

Polityka prywatności