Laser do odstraszania ptaków. Jest nadzieja dla plantatorów?

Na plantacjach borówki wysokiej w Stanach Zjednoczonych wykorzystuje się technologię firmy Bird Control Group. Opracowała ona technikę odstraszania ptaków przy pomocy wiązki lasera. 
W gospodarstwie Meduri Farms w stanie Oregon, gdzie na powierzchni 68 ha uprawiana jest borówka straty spowodowane przez ptaki sięgały 25 proc. plonu. W przeliczeniu na pieniądze jest to ok. 100 tys. dolarów. Plantator zdecydował się na wykorzystanie systemu Agrilaser Autonomic, ale aby go przetestować zdecydował się na wypożyczenie sprzęt na 5 miesięcy.

Zadowolony z efektów, zdecydował się na zakup sześciu autonomicznych zestawów (zasilanych energią z paneli fotowoltaicznych) – informuje Bird Control Group. Z dokładnych wyliczeń sadownika wynika, że dzięki Agrilaser Autonomic jego gospodarstwo jest w stanie uratować przed zniszczeniem 162,5 tys. kg borówek o wartości 99.733 dolarów.

Jak podaje firma Bird Control Group w USA producenci owoców co roku tracą dziesiątki milionów dolarów przez żerujące w sadach i na plantacjach ptaki. W Oregonie obserwuje się największe straty na plantacjach borówki wysokiej – średnio 4571 dolarów/ha, czyli łącznie ponad 11,238 mln dolarów dla całego stanu. Najbardziej szkodliwe są kosy, szpaki oraz drozdy wędrowne.

Jak działa system?Agrilaser Autonomic to w pełni zautomatyzowany system odstraszania ptaków, który można wyposażyć w panele fotowoltaiczne zasilające system w energię elektryczną. Jego głównym elementem jest laser, który wysyła wiązkę intensywnie oddziałującą na ptaki. Odbierają one światło lasera jako zagrożenie i szybko porzucają miejsce żerowania i uciekają w poszukiwaniu bezpiecznego schronienia.

Jak zapewniają producenci systemu ptaki nie przyzwyczajają się do tego repelentu. System jest bezgłośny i bezpieczny. Posiada zabezpieczenia niedopuszczające do przekierowania wiązki lasera poza chroniony obszar. Laser w słoneczny dzień ma zasięg 300-500 m, a w pochmurny ponad 1000 m.

RS

Related Posts

None found

Poprzedni artykułKolejny nabór wniosków o pomoc na odtworzenie gospodarstwa
Następny artykuł28 zł/kg. To cena polskich owoców w dyskontach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.