Serwis korzysta z plików Cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. dowiedz się więcej » Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia
10.07.2015

Usprawnić zbiór

Od kilku sezonów podaż specjalistycznych maszyn i urządzeń do wykorzystania podczas wszelkiego rodzaju prac w sadach jest coraz większa. Wiele z nich okazuje się szczególnie przydatne w najgorętszym okresie – do zbioru owoców. Poniżej przedstawiamy propozycje zaprezentowane w ubiegłym roku na targach sadowniczych Interpoma w Bolzano oraz w roku bieżącym podczas wystaw branżowych w Warszawie (MTAS-FruitPRO i TSW).

Z wystaw krajowych...
Na stoisku spółki ACS Q-System z Warszawy zaprezentowano kompaktową sadowniczą platformę ATI Piccolo (fot. 1). To uniwersalne urządzenie może być w sadach i jagodnikach używane do transportu owoców (jednej pełnej skrzyniopalety), skrzyń pustych, a także usprawniać pracę podczas zbioru owoców. Ze względu na swoje małe wymiary (130 cm długości x70 cm szerokości) i sterowanie elektroniczne, urządzenie jest bardzo łatwe w obsłudze i może być używane w nasadzeniach wszystkich gatunków drzew i krzewów. ATI Piccolo można także, jak większość platform sadowniczych, wykorzystać w sadach podczas prac agrotechnicznych, takich jak formowanie koron czy ręczne przerzedzanie zawiązków (umożliwia swobodną pracę dwóm osobom). Mini platforma jest napędzana na 4 koła silnikiem elektrycznym zasilanym z dwóch akumulatorów ołowiowo-żelowych, które – po pełnym naładowaniu – pozwalają na pracę urządzenia nawet przez 2 dni. Platforma jest sterowana za pomocą joysticka, a specjalny system rozładunku (patent ATI) zapewnia łagodne i wolne od wstrząsów rozładowywanie skrzyń, co zapobiega uszkodzeniu owoców (obicia, uszkodzenia mechaniczne).
 
 
Fot. 1. Miniplatforma ATI Piccolo

Na stoisku firmy Agro-Centr z Białej Rawskiej zaprezentowano kompaktową (szerokość 140 cm) i cichą platformę do zbioru owoców włoskiego producenta – Piuma  4WD Revolution (fot. 2). Rewolucyjnym rozwiązaniem w tej maszynie są pasy, po których owoce bez obić trafiają do skrzyni. Platforma wyposażona jest w wysięgniki, na których zbieracze pracujący z poziomu gruntu oraz z balkonów platformy (2 balkony o regulowanym położeniu w pionie i poziomie) mogą umieszczać zrywane jabłka czy gruszki. Po pasach transportowych owoce są przekazywane do skrzyniopalety, która jest automatycznie obracana, co z kolei zapobiega obiciom owoców w momencie umieszczania ich w skrzyni. Platforma ma system rolek ułatwiający odbiór pełnych i załadunek pustych skrzyń.
 

Fot. 2. Platforma sadownicza PIUMA 4 WD Revolution
 
Platformę KNECHT L 10 pro (fot. 3) oferowała firma Felimpex z Julianowa. Napęd elektryczny zapewnia maszynie akumulator trakcyjny o pojemności320 Ah. Platforma może poruszać się z maksymalną prędkością do 6 km na godz. (regulacja jest płynna). Dzięki poziomowaniu wzdłużnemu można nią pracować na terenie o nachyleniu do 10%. Wyposażono ją w sensorowe automatyczne sterowanie oraz tryb automatycznej jazdy. Minimalna szerokość maszyny wynosi 100 cm, natomiast po rozłożeniu balkonów 210 cmi uzyskuje się zasięg pracy 400 cm. Gdy znajduje się w pozycji wyjściowej, jej wysokość wynosi 95 cm, a po podniesieniu – 260 cm. Hydrauliczna regulacja wysokości i szerokości maszyny pozwala na swobodną pracę podczas składania i rozkładania siatek, wiązania podpór, rusztowań, cięcia drzew w górnych partiach oraz zbioru owoców. Wyposażenie standardowe stanowią uchylne barierki. Z przodu i z tyłu maszyny znajdują się widły do transportu skrzyniopalet.
 

Fot. 3.  Platforma sadownicza Knecht L10 pro

Komentarze

(0 komentarz(y))
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zgłoś nadużycie

Dziękujemy za wysłanie zgłoszenia

Zamknij
created by openform
Ogrodinfo.pl to portal ogrodniczy dla każdego producenta owoców, warzyw i roślin ozdobnych. Plantatorzy znajdą tu wskazówki na temat uprawy, nawożenia i ochrony roślin oraz ogólne informacje z zakresu ogrodnictwa. Ogrodinfo.pl to również portal sadowniczy oraz serwis informacyjny dla właścicieli szkółek i upraw pod osłonami; to sadownictwo, warzywnictwo i kwiaciarstwo bez tajemnic.

Polityka prywatności