Serwis korzysta z plików Cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. dowiedz się więcej » Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia
17.06.2015

Kapustne od wiosny do jesieni

Mimo systematycznego zmniejszania się udziału kapustnych w strukturze zbiorów warzyw w naszym kraju, nadal zajmują one czołowe miejsce w publikowanych przez GUS statystykach. Odwiedziłam dwa gospodarstwa w Polsce centralnej, dla których warzywa kapustne stanowią podstawę produkcji.
Dariusz Znański z miejscowości Dzięgost (powiat kutnowski) prowadzi 22-hektarowe gospodarstwo rolne, w którym uprawia kalafiory i kapustę na wczesne zbiory, pomidory gruntowe do przetwórstwa oraz brokuły z przeznaczeniem do mrożenia, a także zboża.

Produkcję kapustnych na najwcześniejsze zbiory ogrodnik prowadzi w 54 niskich tunelach foliowych o wysokości ok. 1,5 m i długości 30 m. Kapusta i kalafior sadzone są również w polu pod płaskimi okryciami – folią perforowaną i włókniną (1,5 ha). - Podobnie jak inni producenci wczesnych warzyw z centralnej Polski do okrywania upraw polowych przez lata stosowałem folię perforowaną, jednak w ostatnich sezonach przeprowadziłem udane próby z włókniną, na którą obecnie stopniowo wymieniam ulegające zużyciu folie. Stosuję włókninę o wymiarach 6x35 m, którą przykrywa się dwa zagony, co usprawnia i przyspiesza pracę. Ważną zaletą włókniny jest również możliwość dłuższego w porównaniu z folią przetrzymania jej na roślinach bez ryzyka ich przegrzania – mówił D. Znański. Fot. 1. Dariusz Znański prowadzi 22-hektarowe gospodarstwo, w którym prawia głównie warzywa kapustne

Rozsada w wielodoniczkach
Do najwcześniejszej uprawy w tunelach plantator z Dzięgostu przygotowuje rozsadę w 54-komórkowych wielodoniczkach wypełnianych gotowym podłożem firmy Klasmann-Deilmann, które wzbogaca Azofoską. Siew nasion wykonywany jest w ostatnim tygodniu grudnia. Z kolei do uprawy pod płaskimi okryciami nasiona wysiewane są corocznie około 20 stycznia do palet rozsadowych o 96 otworach. Rolę mnożarki pełni w gospodarstwie ogrzewany tunel foliowy, który plantator dla ograniczenia strat ciepła okrył dodatkowo termoizolacyjną folią pęcherzykową. Rozwiązanie to zdaje egzamin, gdyż według D. Znańskiego ilość światła docierającego do roślin jest nadal wystarczająca – po założeniu folii nie zaobserwował „wyciągania się” rozsady – a utrzymanie wymaganej temperatury w tunelu jest wyraźnie łatwiejsze. Do uprawy w tunelach foliowych ogrodnik wybrał kapusty: Jetma F1(Rijk Zwaan), Veronor F1 (Syngenta)i Tucana F1 (Monsanto–Seminis), natomiast wśród kalafiorów postawił na odmiany Solis F1 (Syngenta) i HermonF1 (Monsanto–Seminis).

D. Znański gospodaruje na glebach stosunkowo lekkich, przepuszczalnych, które pod uprawę kapustnych w tunelach wzbogaca co drugi rok obornikiem. Konstrukcje tuneli rozstawiane są jesienią po przygotowaniu gleby, natomiast folię zakłada się wiosną, na krótko przed posadzeniem roślin. Wcześniej plantator pokrywał konstrukcje tuneli folią już jesienią jednak straty powodowane ich zarywaniem pod ciężarem śniegu skłoniły go do odejścia od tej praktyki.Fot. 2. W gospodarstwie Dariusza Znańskiego rozsada wczesnych kapustnych i brokułów jest produkowana w paletach rozsadowych

Kapusta i kalafior sadzone są do tuneli ręcznie w rozstawie 42x35 cm, a w pole pod płaskie okrycia sadzarką karuzelową w rozstawie 65x50 cm – w tym sezonie termin sadzenia do tuneli przypadł na koniec lutego, natomiast pierwsze nasadzenia polowe wykonano 20 marca. Uprawy tunelowe odchwaszczane są ręcznie; ponadto dwukrotnie w czasie wegetacji nawożone są one pogłównie saletrą amonową. Ważnymi zabiegami pielęgnacyjnymi są również nawadnianie i wietrzenie tuneli. Zbiory kapusty i kalafiora wykonuje się w gospodarstwie ręcznie, a towar sprzedawany jest na rynkach hurtowych. Fot. 3. Warzywa kapustne w Dzięgoście sadzone są do tuneli w rozstawie 42x35 cm.

Komentarze

(0 komentarz(y))
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zgłoś nadużycie

Dziękujemy za wysłanie zgłoszenia

Zamknij
created by openform
Ogrodinfo.pl to portal ogrodniczy dla każdego producenta owoców, warzyw i roślin ozdobnych. Plantatorzy znajdą tu wskazówki na temat uprawy, nawożenia i ochrony roślin oraz ogólne informacje z zakresu ogrodnictwa. Ogrodinfo.pl to również portal sadowniczy oraz serwis informacyjny dla właścicieli szkółek i upraw pod osłonami; to sadownictwo, warzywnictwo i kwiaciarstwo bez tajemnic.

Polityka prywatności