Serwis korzysta z plików Cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. dowiedz się więcej » Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia
26.10.2017

Brokułowe innowacje

W poniedziałek 23 października w Golubiu Dobrzyniu odbyło się spotkanie poświęcone nowemu typowi odmiany brokułu z oferty firmy Syngenta – wieloróżyczkowej odmianie Monflor F1. Uczestnicy spotkania mieli okazję obejrzenia, jak odmiana ta rośnie na polu i jak się ją zbiera i różyczkuje, a także jak można ją zaserwować w postaci pysznej przekąski.
Wprawdzie warunki do wzrostu roślin w tym roku nie były idealne, jednak można było zobaczyć wyrośnięte róże. Do zbioru wykorzystywana była maszyna z taśmociągiem, na który pracownicy odkładali wycięte ręcznie róże. Następnie były one transportowane do urządzenia odcinającego głąb i kolejnym taśmociągiem pojedyncze już różyczki docierały do skrzyniopalety. Praca przebiegała sprawnie i wydajnie, chociaż zdaniem niektórych przy ostatniej taśmie mogła by jeszcze być dodatkowa osoba poprawiająca różyczkowanie.


Maszyna do zbioru i różyczkowania brokułów


Taśmociąg do transportowania róż


Róże wycinało 5 osób

Fajny brokuł – Monflor F1
Jak przekazywali pracownicy firmy Syngenta odmiana Monflor F1 początkowo miała być dedykowana właśnie dla przetwórstwa i do mechanicznego zbioru, ale okazało się, że pozostające po cięciu głąbiki są za długie. Natomiast gdy je skracano obniżał się plon. Zastanawiano się, w jaki inny sposób zagospodarować tę interesującą pod względem wielu cech odmianę i zdecydowano o pozycjonowaniu jej na rynku warzyw świeżych.

Warto podkreślić, że budowa róży tego brokułu pozwala na wysoki uzysk smacznych, chrupiących głąbików. W Niemczech jedna z firm promuje tę odmianę pod marką „Spargoli” oferując ją smakoszom zielonych szparagów, po sezonie szparagowym. Zenon Małek z firmy Syngenta prezentował zdjęcia z rynków brytyjskich, na których są dostępne brokuły na tackach (250-gramowych), z długimi głąbikami. Informował on, że są na rynku odmiany konkurencyjnych firm nasiennych tworzące również różyczki z długimi głąbikami, ale w ich przypadku konieczne jest usuwanie stożka wzrostu, żeby zmusić roślinę do wydania róży z pąków bocznych. Odmiana Monflor F1 z firmy Syngenta tworzy wieloróżyczkową różę, którą łatwo się zbiera i łatwo różyczkuje.


Odmiana Monflor F1


Odmiana Monflor F1 po mechanicznym różyczkowaniu na polu

Uczestnicy spotkania podkreślali, że jest to interesujący produkt, ale najważniejsze jest zapewnienie zbytu. Plantatorzy wyrażali obawę czy na tak innowacyjne produkt znajdą się klienci.

Zenon Małek podkreślał, że odmiana ta jest promowana pod brendem EasyBroq – tzn. łatwe, szybkie różyczkowanie. Zwracał też uwagę, że Monflor F1, ze względu na tworzenie róży w jednej płaszczyźnie ma intensywnie zielone różyczki, bez charakterystycznej dla standardowych odmian żółtej obwódki.

Do pozostałych zalet mieszańca Monflor F1 prelegent zaliczył krótki okres wegetacji (ok. 60 dni) pozwalający w jednym sezonie wegetacyjnym przeprowadzić nawet 3 cykle nasadzeń. Wyniki doświadczeń wskazują, że zbiór różyczek z głąbikiem dłuższym o 1 cm przekłada się na wzrost plonu o 1 t/ha, a zawartość glukozynolanów, czyli cennych związków wykazujących właściwości antynowotworowe, najwyższa jest właśnie w głąbikach. Warto podkreślić, że różyczki w tej odmianie są wyrównane o drobnych pączkach i równomiernie wybarwione na ciemnozielony kolor.

Podczas spotkania podkreślano, że nowa forma sprzedaży brokułów – na tackach lub w plastikowych pojemnikach wymaga wykreowania produktu. Na Zachodzie klienci poszukują nowości, a na polskim rynku ta grupa klientów jest jeszcze niszowa. Ale to nie znaczy, że nie można już próbować wprowadzać nowości. Każda innowacja wymaga czasu i wytrwałości. Zenon Małek mówił, że jest zadowolony, że może rozwijać ten produkt w Polsce. Dotychczasowe doświadczenia wskazują na to, że odmiana Monflor F1 ma potencjał, dobrze rośnie i plonuje (do 9 t/ha) w naszych warunkach klimatycznych i są już zakłady, które ją skupują, ale interesujące byłoby rozwinięcie sprzedaży tej odmiany na „świeżym rynku”.


Zenon Małek z firmy Syngenta prezentuje, jak za pomocą jednego cięcia można łatwo podzielić na różyczki odmianę Monflor F1

Komentarze

(0 komentarz(y))
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zgłoś nadużycie

Dziękujemy za wysłanie zgłoszenia

Zamknij
created by openform
Ogrodinfo.pl to portal ogrodniczy dla każdego producenta owoców, warzyw i roślin ozdobnych. Plantatorzy znajdą tu wskazówki na temat uprawy, nawożenia i ochrony roślin oraz ogólne informacje z zakresu ogrodnictwa. Ogrodinfo.pl to również portal sadowniczy oraz serwis informacyjny dla właścicieli szkółek i upraw pod osłonami; to sadownictwo, warzywnictwo i kwiaciarstwo bez tajemnic.

Polityka prywatności