Serwis korzysta z plików Cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. dowiedz się więcej » Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia
01.12.2016

Pomidorowa Agro Akademia

Uczestnicy Agro Akademii

Uczestnicy Agro Akademii

Agro Akademia Pomidorowa BASF 2016 to drugi rok cyklu spotkań, podczas których przeprowadzono wiele wkładów oraz szkoleń polowych dla producentów. W okresie wegetacyjnym odbyły się cztery szkolenia w rejonach: Pudliszek, Łowicza, Włocławka oraz Kotlina.
Podczas Agro Akademii dr Jan Sobolewski z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach dzielił się z plantatorami swoimi spostrzeżeniami na temat najczęściej spotykanych problemów w uprawie pomidorów gruntowych w tym sezonie zarówno tych o podłożu infekcyjnym, jak i nieinfekcyjnym. Prelegent zwracał uwagę na bardzo dobrą zdrowotność plantacji Krzysztofa Szpitalniaka. Zdaniem specjalisty jedynie na pojedynczych roślinach dało się zidentyfikować ślady zwalczonej zarazy ziemniaka na pomidorze. Dr J. Sobolewski podkreślał znaczenie zabiegów prewencyjnych, które w przypadku wystąpienia warunków sprzyjających infekcji zapobiegają jej rozwojowi, natomiast gdy zabieg przypadnie bezpośrednio po infekcji zanim na roślinach wystąpią objawy choroby, szybko zostaje zwalczona i nie rozprzestrzenia się po plantacji. Wiele uwagi w czasie tego spotkania poświęcił problemom związanym z następstwami stosowania w uprawach poprzedzających pomidory w płodozmianie (nawet do 4 lat wstecz) niektórych herbicydów zbożowych; skutki ich zalegania w glebie można było bowiem obejrzeć na plantacji gospodarza.

Piotr Borczyński z Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie, oddział Zarzeczewo, w swojej wypowiedzi uczulał, aby wykonywać analizę chemiczną gleby na stanowiskach pod uprawę pomidorów i na podstawie jej wyników określać ilości składników mineralnych, jakie trzeba dostarczyć roślinom, aby zapewnić im optymalny wzrost i rozwój oraz wytworzenie wysokiego plonu dobrej jakości. Doradca z Zarzeczewa przestrzegał przed zagrożeniami chorobowymi w uprawie pomidora. Zwracał uwagę na szczególnie uciążliwą w 2016 r. zarazę ziemniaka. Warto pamiętać, że w temperaturze 15–20°C zarodniki kiełkują w ciągu 2–3 godzin. Do epidemii dochodzi zwykle w okresach chłodów i długotrwałej deszczowej pogody.

Anna Długosz z firmy BASF podkreślała, że aktualnie jednym z najważniejszych elementów efektywnej ochrony przed patogenami jest odpowiedni dobór środków ochrony roślin. Powinien on uwzględniać zarówno właściwości preparatów, ich skuteczność w zwalczaniu danego patogenu, jak i konieczność rotacji. Ponadto Marcin Chojecki (BASF) wskazywał na grupę produktów z działaniem AgCelence (np. Signum 33 WG, Cabrio Duo 112 EC, Orvego 525 SC) po zastosowaniu których w uprawie pomidora można uzyskać plon o wyższej wartości handlowej (wyższy brix, lepszy smak).

- Warto pamiętać, że Signum to środek o działaniu systemicznym, do stosowania zapobiegawczego i interwencyjnego, efektywnie zwalczający zarazę ziemniaka i alternariozę. Acrobat to sprawdzony środek grzybobójczy o działaniu kontaktowym i wgłębnym. Na zarazę ziemniaka, alternariozę i antraknozę w uprawie pomidora. Sprawców tych trzech chorób efektywnie można także zwalczyć nowej generacji fungicydem Cabrio Duo. Skuteczność Cabrio Duo przeciwko najgroźniejszym chorobom pomidora w doświadczeniach przeprowadzonych w Polsce była porównywana z najlepszymi obecnie stosowanymi i rekomendowanymi rozwiązaniami w tym segmencie produktów. W doświadczeniach średnia skuteczność Cabrio Duo 112 EC w rekomendowanej przez BASF dawce 2,5 l/ha była najwyższa wśród badanych produktów lub na podobnym poziomie – akcentował Maciej Wita (BASF).

Włodzimierz Prus z firmy ADOB informował o fazach rozwojowych i krytycznych momentach uprawy, w których warto wspomagać rośliny nawozami dolistnymi. Zachęcał m.in. plantatorów do dolistnego stosowania nawozów z serii ADOB ProFit, a także mikroelementowych produktów ADOB Bor i ADOB Fe IDHA od momentu tworzenia pąków kwiatowych do pełni kwitnienia. Dobre odżywienie roślin tymi składnikami wpływa na zawiązywanie kwiatów oraz ich dobre zapylenie, a także na syntezę i transport węglowodanów skutkujące wysoką zawartością ekstraktu w owocach (brix). Równie istotny w przypadku pomidora jest wapń, którego niedobór prowadzi do powstawania suchej zgnilizny wierzchołków owoców. Dokarmianie dolistne nawozem ADOB Ca, zdaniem przedstawiciela firmy, warto prowadzić profilaktycznie – zanim można będzie zauważyć objawy deficytu wapnia.

Mariusz Pochylski z firm Polcalc mówił o potrzebie regularnego wapnowania gleb użytkowanych rolniczo, które w dużej części w Polsce mają kwaśny odczyn. Wapno nawozowe granulowane oraz niegranulowane oferowane przez firmę Polcalc zawiera 93–98% CaCo3.Cechuje się ono dobrą rozpuszczalnością w wodzie, co decyduje o wysokiej reaktywności i szybkim działaniu.

Dorota Wielgat i Sławomir Mechacki podpowiadali lokalnym producentom, które odmiany pomidora z oferty HM. Clause sprawdzają się najlepiej na piaszczystych glebach w okolicach Kotlina. Do zbioru kombajnowego polecali nową odmianę Vaquero F1 oraz sprawdzonego mieszańca Pietrarossa F1. Vaquero F1 tworzy dość duże120-, 130-gramowe owoce, które łatwo się odszypułkowują. Na glebach piaszczystych można zasilać rośliny dużą dawką azotu bez obawy o powstawanie zielonych piętek owoców. Odmiana jest odporna na werticiliozę, fuzariozę i bakteryjną cętkowatość pomidora. Z kolei Pietrarossa F1 to mieszaniec o nieco mniejszych owocach (90–100 g) z takim samym jak Vaquero F1 pakietem odporności. Rośliny dobrze plonują nawet w niesprzyjających warunkach wegetacji. Z grupy odmian wielkoowocowych przedstawiciele firmy HM. Clause polecali obecnego drugi sezon na polskim rynku mieszańca Rediana F1. Tworzy on kuliste owoce o masie ok. 300 g, które dobrze się odszypułkowuje, co ułatwia zbiór. Rośliny są kompaktowe o dobrym wigorze i plenności.


Na jednej z plantacji pomidorów Agro Akademii BASF

Małgorzata Zadura wskazywała najlepiej plonujące odmiany pomidora hodowli ISI Sementi i Hazera. Zachęcała ona plantatorów do wypróbowania nowej odmiany ISI 31060 F1(Rover) nadającej się zarówno do zbioru kombajnowego, jak i ręcznego. Owoce o masie 100–120 g i wydłużonym kształcie są twarde i błyszczące; dojrzewają całymi gronami i dobrze się odszypułkowują. Rośliny są tolerancyjne na upały. Ponadto do zbioru kombajnowego przedstawicielka firmy rekomendowała odmiany: Calista F1 o podłużnych owocach (90–110 g) ContactF1 o 100–120-gramowych owocach w typie San Marzano, Joel F1 o podłużnych 80–100-gramowych owocach oraz Gong F1 o mniejszych (70–90 g) owalnych owocach tolerancyjnych na pękanie. Z kolei Galilea F1 to propozycja do zbioru ręcznego. Owoce o masie 150–170 g są wydłużone, twarde i równomiernie się wybarwiają.

Komentarze

(0 komentarz(y))
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zgłoś nadużycie

Dziękujemy za wysłanie zgłoszenia

Zamknij
created by openform
Ogrodinfo.pl to portal ogrodniczy dla każdego producenta owoców, warzyw i roślin ozdobnych. Plantatorzy znajdą tu wskazówki na temat uprawy, nawożenia i ochrony roślin oraz ogólne informacje z zakresu ogrodnictwa. Ogrodinfo.pl to również portal sadowniczy oraz serwis informacyjny dla właścicieli szkółek i upraw pod osłonami; to sadownictwo, warzywnictwo i kwiaciarstwo bez tajemnic.

Polityka prywatności