Serwis korzysta z plików Cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. dowiedz się więcej » Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia
13.04.2013

Selery na pierwszy rzut

Tagi: selery
Dla uzyskania zadowalających plonów selera uprawianego na wczesne zbiory, głównie pęczkowe, w planowanym przez plantatora terminie, równie ważne jak zastosowanie odpowiedniej technologii uprawy jest postawienie na właściwe odmiany. Przedstawiciele firm rekomendują do tego typu uprawy kilkanaście kreacji.
Odmiany selera przeznaczone do wczesnowiosennych nasadzeń – w tunelach foliowych, pod płaskimi okryciami, ale także w nieosłoniętym polu powinny odznaczać się intensywnym wzrostem oraz szybkim wykształcaniem korzenia spichrzowego o wiązce korzeni bocznych skierowanych w dół. Pożądaną cechą jest również wzniesiony pokrój liści, który ułatwia wiązanie roślin w pęczki. Ze względu na niską temperaturę powietrza i gleby w początkowym etapie produkcji na miejscu stałym rośliny nie powinny wykazywać skłonności do jarowizacji.

Aby przedstawić asortyment wczesnych odmian selera na krajowym rynku zwróciłam się do przedstawicieli firm nasiennych z prośbą o wytypowanie ze swojej oferty maksymalnie 3 tego typu odmian. Ich charakterystykę przedstawiłam w tabeli.


Charakterystyka wybranych wczesnych odmian selera


*b.d. – brak danych
**cena za 10 g nasion

Alseed
*Prager Reuzen to bardzo wczesna odmiana, której korzenie spichrzowe można wykopywać po ok. 120 dniach od posadzenia rozsady. Tworzy duże korzenie spichrzowe o białej skórce i miąższu bez przebarwień oraz pustych przestrzeni. Korzenie spichrzowe zakończone są wiązką korzeni bocznych, które łatwo można usunąć w czasie przygotowania towaru do sprzedaży.


Prager Reuzen

Bejo Zaden
*Balena to odmiana o okresie wegetacji wynoszącym ok. 140 dni od posadzenia rozsady. niezawodny w najwcześniejszych uprawach pod osłonami. Korzenie spichrzowe rosną szybko i po osiągnięciu dojrzałości są kuliste. Osiągają dużą masę i nie mają tendencji do tworzenia wewnątrz pustych przestrzeni. Wzniesiony pokrój liści ułatwia wiązanie w pęczki. Rośliny nie wykazują skłonności do jarowizacji.Balena

EJA (odmiana hodowli SEMO)
*Neon to wczesna odmiana o okresie wegetacji wynoszącym 137 dni od posadzenia rozsady. Odmiana wczesna, bardzo plenna. Korzenie spichrzowe są gładkie, kuliste, bez pustych przestrzeni. Miąższ jest biały, bez przebarwień. Odmiana polecana jest m.in. do zbioru pęczkowego.Neon


Komentarze

(0 komentarz(y))
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zgłoś nadużycie

Dziękujemy za wysłanie zgłoszenia

Zamknij
created by openform
Ogrodinfo.pl to portal ogrodniczy dla każdego producenta owoców, warzyw i roślin ozdobnych. Plantatorzy znajdą tu wskazówki na temat uprawy, nawożenia i ochrony roślin oraz ogólne informacje z zakresu ogrodnictwa. Ogrodinfo.pl to również portal sadowniczy oraz serwis informacyjny dla właścicieli szkółek i upraw pod osłonami; to sadownictwo, warzywnictwo i kwiaciarstwo bez tajemnic.

Polityka prywatności