Serwis korzysta z plików Cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. dowiedz się więcej » Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia
30.10.2017

„Tytanowy” brokuł

Mariusz Kąkol oraz Radosław Grabowski prezentują róże odmiany Titanium F1

Mariusz Kąkol oraz Radosław Grabowski prezentują róże odmiany Titanium F1

W piątek 27 października w Płowkach k. Radziejowa odbyła się prezentacja odmiany Titanium F1 marki Seminis, której właścicielem jest firma Monsanto.
Radosław Grabowski reprezentujący tę firmę wskazał na różnice w budowie roślin standardowych odmian brokuła oraz nowej odmiany Titanium F1. Podkreślał, że róża nowej odmiany jest wyniesiona nad liście, dzięki czemu jest dobrze przewietrzana, co zapewnia jej dobrą zdrowotność nawet w trudnych, deszczowych latach, w tym roku wykazywała dużą tolerancję na bakteriozy. Ponadto nie ma ryzyka przerastania róży przez liście, ponieważ róża osadzona jest na wysokim głąbie. Taka budowa ułatwia również zbiór.


Radosław Grabowski pokazuje różnice w budowie roślin brokułów – z prawej strony odmiana standardowa, z lewej nowa odmiana Titanium F1

Na polu, na którym odbywał się pokaz rośliny były wysadzone dopiero 8 sierpnia, bo wcześniej warunki pogodowe uniemożliwiały nasadzenia. Mimo to rośliny zdołały wyrosnąć i osiągnąć imponujące rozmiary. Producenci informowali, że dostarczając różyczki do zakładów w skrzyniopaletach uzyskiwali o 25% wyższą masę z nowej odmiany w stosunku do standardowych. Pełna skrzyniopaleta z różyczkami odmiany standardowej ważyła średnio 180 kg, podczas gdy tej samej pojemności skrzynia z różyczkami Titanium F1 była nawet o 70 kg cięższa. Dla porównania wydajności Radosław Grabowski zaprezentował dwie skrzynki w których były różyczki brokuła zabrane z taśmy po różyczkowaniu. W pierwszej skrzynce znajdowały się różyczki powszechnie uprawianej odmiany i ta ważyła 6,4 kg, a w drugiej Titanium F1 i ta miała masą 9,1 kg.


„Komisyjne” ważenie skrzynek z różyczkami

- Titanium F1 zalecam sadzić dość gęsto – ok. 35 tys. roślin, po to żeby uzyskać bardziej kompaktowe rośliny i drobniejszą różyczkę. Należy również pamiętać, że odmiana ta wymaga dostarczenia odpowiednio wyższych dawek nawozów (mniej więcej tak, jak pod kalafior), potrzebnych roślinie zwłaszcza w czasie tworzenia róży. W tym okresie roślina ta wymaga również optymalnego uwilgotnienia gleby. Rekomendowanym przez nas terminem uprawy tej odmiany jest jesień (z nasadzeń od ok. 10 lipca) – podsumował Radosław Grabowski.


Okazałe róże Titanium F1 pomimo późnego terminu sadzenia


Pokazane na spotkaniu różyczki odmiany Titanium F1 były wysokiej jakości


Komentarze

(1 komentarz(y))
Dodaj komentarz
Future Farmer
06.11.2017 09:31
Czy aby nie GMO ?

Dodaj komentarz

Zgłoś nadużycie

Dziękujemy za wysłanie zgłoszenia

Zamknij
created by openform
Ogrodinfo.pl to portal ogrodniczy dla każdego producenta owoców, warzyw i roślin ozdobnych. Plantatorzy znajdą tu wskazówki na temat uprawy, nawożenia i ochrony roślin oraz ogólne informacje z zakresu ogrodnictwa. Ogrodinfo.pl to również portal sadowniczy oraz serwis informacyjny dla właścicieli szkółek i upraw pod osłonami; to sadownictwo, warzywnictwo i kwiaciarstwo bez tajemnic.

Polityka prywatności