Serwis korzysta z plików Cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. dowiedz się więcej » Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia
07.03.2018

W Charsznicy – kapusta w roli głównej

W Charsznicy (woj. małopolskie) 4 marca odbyło się spotkanie dla producentów kapusty poświęcone uprawie, nawożeniu, ochronie i doborowi odmian. Organizatorem wydarzenia była firmy Enza Zaden Poland, a współorganizatorami firmy Intermag i DowDuPont.
Bernard Zioło, reprezentujący firmę Enza Zaden mówił o doborze odmian kapusty głowiastej białej w zależności od rynku zbytu. Prelegent zwrócił uwagę na mieszańca Strukta F1, cenionego ze względu na uniwersalność przeznaczenia, w zależności od terminu zbioru – kwaszenie lub zaopatrzenie rynku warzyw świeżych. Predeco F1 i Verdeco F1 o małych główkach (do 2,5 kg) polecane są do zaopatrzenia sieci supermarketów.

- W tym sezonie hodowca wprowadzi na rynek odmianę Vertex F1 (TCA 529 F1), która szybko tworzy twardą główkę a potem przez dość długi okres ją powiększa, co znacznie wydłuża okres jej zbiorów i stawia ją w segmencie odmian o uniwersalnym przeznaczeniu. Zbiór można prowadzić zarówno w monecie gdy główki osiągną 1 kg, jak również wtedy gdy ich masa wynosić będzie 3 kg – informował prelegent. Kreacja może być wykorzystana jako uprawa poplonowa. Odmiany Compass F1 i Cheers F1, o ok. 90-dniowym okresie wegetacji tworzą główki o masie 3−4 kg, które zbywane są na rynku warzyw świeżych. Z kolei Pronca F1 i Sorka F1 to propozycje do przechowywania.

Tomasz Motyka, przedstawiciel firmy DowDuPont mówił o nowych rozwiązaniach w ochronie kapusty przed szkodnikami prezentując informacje dotyczące wprowadzanego przez firmę na polski rynek środka ochrony roślin (w trakcie procesu rejestracji) zawierającego sulfoksaflor (Isoclast™ active – nazwa handlowa). Według prelegenta ta substancja czynna wyróżnia się szybkim działaniem w zwalczaniu szkodników, prowadząc w krótkim czasie (kilkunastu minut) po zabiegu do porażenia ich systemu nerwowego i układu mięśniowego. Sulfoksaflor, o szerokim spektrum działania, zostanie wykorzystany do zwalczania szkodników ssących, takich jak: mszyce, mączliki, zmieniki.

Jan Wcisło, specjalista ds. upraw warzywnych w firmie Intermag prezentował temat dolistnego dokarmiania i stymulacji wzrostu warzyw kapustnych. W najwcześniejszych fazach rozwojowych roślin oraz w produkcji rozsady J. Wcisło polecał zastosowanie preparatu Rootstar, który poprawia ukorzenienie roślin. We wczesnych fazach rozwoju roślin niezbędny jest fosfor (preparat Growon), który wspomaga budowę systemu korzeniowego. W okresie rozwoju liści konieczne jest zapewnienie roślinom zbilansowanego dokarmiania nawozami NPK z mikroelementami (seria Plonvit), a w czasie formowania główek należy dostarczyć potas (Plonvit Kali i Kalprim) oraz wapń (Optycal, Wapnovit). W uprawie kapusty ważną rolę odgrywają takie pierwiastki jak magnez i siarka, bor czy mangan. Prelegent zwrócił uwagę także na stosowanie biostymulatorów, które stymulują naturalną odporność roślin na stresowe czynniki abiotyczne (Optysil i Tytanit) oraz biotyczne (Fosfyn). J. Wcisło informował także o szkodliwości nicieni glebowych w uprawie wielu gatunków warzyw. Ich rozwojowi i bytowaniu sprzyjają m. in. ograniczone możliwości zwalczania, wzrost intensywności produkcji, warunki pogodowe, bark płodozmianu. - Stosowanie biopreparatu Bactim Receptor (zawierające grzyby mikoryzowe i saprofityczne oraz promieniowce) pozwala znacząco ograniczyć liczebność populacji nicieni – informował prelegent.

- Polska jest największym producentem kapusty w UE. W światowej produkcji tego warzywa nasz kraj plasuje się na piątej pozycji (za Chinami, Rosją, Ukrainą i USA). W światowym eksporcie warzyw kapustnych zajmujemy czwartą pozycję – informował prof. dr hab. Edward Kunicki z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, rozpoczynając wykład dotyczący agrotechniki uprawy warzyw kapustnych. Aby uzyskać jak najlepszy plon, jakościowy i ilościowy należy zastosować długoletnią strategię, obejmującą dwa etapy: ● zabezpieczenie najwyższej jakości środków produkcji (odpowiednia odmiana, materiał siewny, rozsada, nawozy, środki ochrony roślin, biostymulatory, itp.); ● prawidłowe przygotowanie pola. Profesor wiele uwagi poświęcił omówieniu etapów produkcji kapusty, obejmujących wybór stanowiska i płodozmian, produkcję rozsady, nawadnianie i żywienie roślin.


Fot. Prof.  Edward Kunicki, Jan Wcisło, Bernard Zioło

Tekst i fot. Joanna Klepacz-Baniak

Więcej informacji wkrótce na łamach naszych czasopism.

Komentarze

(0 komentarz(y))
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zgłoś nadużycie

Dziękujemy za wysłanie zgłoszenia

Zamknij
created by openform
Ogrodinfo.pl to portal ogrodniczy dla każdego producenta owoców, warzyw i roślin ozdobnych. Plantatorzy znajdą tu wskazówki na temat uprawy, nawożenia i ochrony roślin oraz ogólne informacje z zakresu ogrodnictwa. Ogrodinfo.pl to również portal sadowniczy oraz serwis informacyjny dla właścicieli szkółek i upraw pod osłonami; to sadownictwo, warzywnictwo i kwiaciarstwo bez tajemnic.

Polityka prywatności