W zagłębiu wczesnego ziemniaka z Syngentą

Koniec czerwca to okres, w którym plantacje ziemniaka zaczynają być zazwyczaj atakowane przez zarazę ziemniaka i alternariozę. Jest to dobry moment, aby przypomnieć objawy i sposoby walki z tymi groźnymi chorobami. 26 czerwca firma Syngenta we współpracy z Łódzkim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego zs. W Bartoszewicach (Oddział w Kościerzynie) zorganizowała spotkanie dla producentów ziemniaka z rejonu sieradzkiego, którego głównym tematem była ochrona fungicydowa plantacji.

W programie przewidziano również prezentację poletek, na których przygotowano 53 odmiany ziemniaków 7 hodowli oraz wystawy firm związanych z branża ziemniaczaną.
 
W spotkaniu wzięło udział ok. 200 lokalnych producentów zainteresowanych m.in. nowym preparatem Carial Star 500 SC firmy Syngenta. Jak podkreślała podczas wykładu dr hab. Katarzyna Rebarz – specjalistka firmy z zakresu ochrony fungicydowej ziemniaka, preparat ten zawiera dwie substancje aktywne: difenokonazol i mandipropamid, dzięki czemu jako jedyny na rynku skutecznie zwalcza zarówno zarazę ziemniaka, jak i obydwa gatunki grzyba wywołującego alternariozę (A. alternata i A. solani).

Prelegentka prezentowała również nowy herbicyd w portfolio firmy Syngenta – Arcade 880 EC. Nasz nowy herbicyd ma w składzie dwie substancje aktywne: metrybuzynę i prosulfokarb zwalczające skutecznie szerokie spektrum chwastów jedno- i dwuliściennych. – Zaleca się jego stosowanie przedwschodowo i wcześnie po wschodach ziemniaków (do osiągnięcia wysokości 5 cm przez roślinę uprawną) w dawce 4 do 5 l/ha. Jeden zabieg wykonany na wilgotną glebę wystarcza zwykle aby utrzymać plantację wolną od chwastów do końca okresu wegetacji – informowała Katarzyna Rębarz.

Dr hab. Katarzyna Rębarz omówiła działanie nowego fungicydu Carial Star przeciwko obydwóm patotypom alternarii i zarazie ziemniaka

Na poletkach demonstracyjnych największym zainteresowaniem cieszyły się odmiany bardzo wczesne i wczesne ziemniaka, z których produkcji słynie rejon sieradzki.

Tekst i fot. Aleksandra Czerwińska-Nowak

Related Posts

None found

Poprzedni artykułWróciła moda na domowe nalewki
Następny artykułKolory Wojsławic

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.