• rosafert agrosimex gleba
  • belem agrosimex marchew ziemniaki

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościSzkodniki warzyw kapustnych - Komunikat warzywniczy PROCAM z 20.08.2020 r.

Szkodniki warzyw kapustnych – Komunikat warzywniczy PROCAM z 20.08.2020 r.

Uwaga!!!!! Wyląg II pokolenia larw śmietki kapuścianej w uprawach kapusty, brokułu i kalafiora zbiega się z masowym wylotem III pokolenia muchówek śmietki.

 

Larwa śmietki kapuścianej

Podczas oceny organoleptycznej w uprawie brokułu w Centralnej Polsce zanotowano 3 sztuki larw śmietki na 10 roślin. Mamy więc do czynienia z potencjalnym zagrożeniem  ze strony tego gatunku. Jednocześnie prowadząc obserwacje dynamiki lotów muchówek II i III pokolenia, do późnej jesieni śmietka będzie zagrażać uprawom roślin kapustnych. Bowiem od końca czerwca/początek lipca,  co 4-6 dni jest przekraczana krytyczna liczba odłowionych muchówek.

Ponadto, kilka cieplejszych dni spowodowało zwiększenie intensywności pojawu mączlika warzywnego w całym kraju, a także coraz więcej pojawia się  chrząszczy chowacza brukwiaczka. Ważne jest ustalenie jego liczebności poprzez lustracje pól upraw kapustnych (tym okresie odmian późnych) od momentu wysadzenia do fazy formowania się główki. Stadium szkodliwym są zarówno chrząszcze jak i larwy, które uszkadzając stożek wzrostu powodują brak zawiązywania się główki bądź tworzenia się wielu szczątkowych główek.

Niepokojący jest fakt, że od ostatniej obserwacji przez kolejne 6 dni odłowiło się 17 sztuk rolnicy zbożówki!!!! Sierpień jest drugim okresem dużego zagrożenia ze strony tego gatunku o czym świadczy obecnie odławianie się tak dużej liczby motyli, kiedy rośliny znajdują się w fazie wzrostu korzeni/cebul /bulw i innych części konsumpcyjnych.

Rolnica zbożówka

W obecnym okresie bardzo ważne jest stosowanie preparatów, które działają w wyższych temperaturach, mają szerokie spektrum zwalczanych szkodników oraz wykazują się długim okresem działania.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Analizując występowanie szkodników oraz warunki atmosferyczne i zaawansowany wzrost roślin bardzo dobrym wyborem jest zastosowanie preparatu Benevia 100 OD w dawce 0,75l/ha wraz z adiuwantem olejowym. Preparat ma długie działanie i zwalcza wiele szkodników, posiada jedno z najszerszych zakresów zwalczanych szkodników.

W uprawie kalafiorów Benevia 100 OD  wraz z adiuwantem olejowym skutecznie zwalcza
nie tylko śmietkę kapuścianą ale też mączlika, pchełki, chowacze i wiele innych. Na polach gdzie ten środek zastosowany był już wcześniej polecamy zastosowanie Movento 100 SC
0,75 l/ha + Siltac EC 0,15%. Takie rozwiązanie zabezpieczy uprawę na 2-3 tygodnie przed mączlikiem i mszycami.

W walce z chowaczami  najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest stosowanie preparatów opartych na acetamiprydzie. Mospilan 20 SP w dawce 0,2 kg/ha + Siltac EC 0,1-0,15% jest zabiegiem skutecznym dobrze działającym również w wyższych temperaturach. Siltac EC podnosi skuteczność zabiegów i jednocześnie zwalcza drobne szkodniki w formie ruchomej. Mospilan 20 SP  zwalcza również pchełki oraz gnatarza rzepakowca co może być szczególnie ważne okresie po zbiorze rzepaku.

 W walce z rolnicami i innymi gąsienicami w uprawie kapustnych zalecamy zastosowanie preparatu Affirm 095 SG  w  jednorazowej dawce 1,5kg/ha. Zabieg  polecamy połączyć
z SilTac EC 0,15% aby podnosić skuteczność zabiegu i jednocześnie ograniczać mączlika, mszyce i wciornastki. Affirm 095 SG możemy użyć max 2 razy w sezonie .

Sukcesem w walce z rolnicami jest precyzyjne wyznaczenie terminu zwalczania gąsienic. Określamy go, doliczając  30–35 dni do daty masowego lotu motyli, który notowaliśmy  pomiędzy 22 a 30 lipca. Tak więc koniec sierpnia/początek września będzie wymagał od nas zastosowania preparatu Affirm 095 SG.

Kończymy nasadzenia kapusty pekińskiej z przeznaczeniem na jesienne zbiory. Dużym problemem jest brak rejestracji preparatu Verimark w skutecznym zabezpieczeniu plantacji pekinki przed śmietką. Monitoring nalotów oraz zwalczanie interwencyjne muchy śmietki to jedyne dostępne metody poradzenia sobie z tym zagrożeniem.
Polecamy zabiegi jednym z dopuszczonych preparatów opartym na acetamiprydzie
z dodatkiem preparatu Siltac EC w stężeniu  0,1-0,15%

 

Anna Pękalska, Doradca warzywniczy
Sławomir Mechacki, Specjalista ds. warzyw

Procam logo

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu  Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.


ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl