Najstarsze świadectwo reprodukcji roślin okrytonasiennych

W bursztynie sprzed 100 mln lat zachowało się najstarsze świadectwo rozmnażania się roślin okrytonasiennych.

Zlepek 18 drobnych kwiatków z epoki kredowej, które zachowały się w bursztynie, odkryli w Birmie naukowcy ze Stanów Zjednoczonych i Niemiec. Wymarłą dziś roślinę nazwano Micropetasos burmensis. Znalezisko pochodzi z czasów, kiedy wiele kwiatów osiągało jeszcze bardzo niewielkie rozmiary.

W jednym z kwiatków rozpoczynał się właśnie proces formowania się nowych nasion. Proces rozmnażania okrytonasiennych wyglądał bardzo podobnie jak dziś – piszą badacze na łamach „Journal of the Botanical Institute of Texas”. Pod mikroskopem widać dwa ziarenka pyłku na znamieniu słupka, które zaczynają wrastać do środka. Jest to początek procesu wytwarzania nasion. Pyłek tego wymarłego kwiatu był lepiący się, może to oznaczać, że przenosiły go owady.

W epoce kredowej rośliny okrytonasienne, wytwarzające kwiaty, na zawsze zmieniły oblicze Ziemi. Rozprzestrzeniły się wówczas, wzbogacając krajobraz i dostarczając pożywienia owadom. Wcześniej krajobraz zdominowany był przez rośliny iglaste, paprotniki, mchy i sagowce.

Źródło:

Related Posts

None found

Poprzedni artykułPo pisma z sądu do kiosku?
Następny artykułNadchodzi kolejna epoka lodowcowa?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.