AktualnościLokalnie masowy wylot II pokolenia rolnicy zbożówki !!! - Komunikat warzywniczy PROCAM...

Lokalnie masowy wylot II pokolenia rolnicy zbożówki !!! – Komunikat warzywniczy PROCAM z 05.08.2020 r.

Na podstawie odczytów z pułapek feromonowych w centralnej części kraju, w okresie 22-30 lipca zaobserwowano masowy wylot II pokolenia motyli rolnicy zbożówki (Agrotis segetum).

rolnica zbożówka
Motyl rolnicy zbożówki

Liczbą krytyczną wyznaczającą początek masowego pojawu motyli jest złowienie w ciągu 2–3 kolejnych dni więcej niż 1 motyla. Na zdjęciu 1 widzimy 9 sztuk odłowionych ciem. Można więc przyjąć, że obecnie mamy dużą presję, znacznie wyższą niż w przypadku I pokolenia w drugiej połowie czerwca br.

Zwracamy więc szczególną uwagę na przeglądanie, monitorowanie pól pod kątem obecności gąsienic i uszkodzeń powodowanych przez nie. Progiem zagrożenia jest 6 gąsienic lub jedna uszkodzona roślina na metrze kwadratowym. Żerowanie trwa do przymrozków i wyrządza szkody powodując znaczne obniżenie jakości plonu. Procent uszkodzeń II pokolenia Agrostis zauważamy dość późno, bo dopiero w trakcie zbiorów, kiedy na częściach konsumpcyjnych warzyw (m.in. korzeniach marchwi czy pietruszki) są widoczne obszerne  i głębokie wżery, często zanieczyszczone odchodami. Taki towar nie nadaje się już na świeży rynek.

Bieżący sezon okazuje się szczególnie sprzyjający występowaniu tego gatunku w różnych uprawach na terenie Polski. Różna liczba odłowów jest bardzo uzależniona od rodzaju uprawy, lokalizacji pola oraz warunków pogodowych.

Bardzo skutecznym rozwiązaniem w walce z rolnicami w uprawie kapustnych jest zastosowanie preparatu Affirm 095 SG  w maksymalnej jednorazowej dawce 1,5kg/ha. Zabieg preparatem Affirm 095 SG polecamy połączyć z SilTac EC 0,15%. Środek Affirm 095 SG możemy użyć dwa razy w sezonie. Sukcesem w walce z rolnicami jest precyzyjne wyznaczenie terminu zwalczania gąsienic. Określamy go, odliczając 30–35 dni od daty masowego lotu motyli.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Lokalnie olbrzymie nasilenie opanowania roślin kapustnych przez chowacza brukwiaczka !!!

W ostatnim tygodniu na tablicy lepowej 20×20 w uprawie kapusty, kalafiora i brokułu odłowiło się ponad 400 sztuk chrząszczy, a na roślinie znaleźliśmy około 30 sztuk chowacza!!! Taka liczba  przy progu ekonomicznej szkodliwości wynosząca 2-4 chrząszcze w liściach sercowych  na roślinę świadczy o ogromnej presji.

chowacz brukwiaczek

Złapane chrząszcze na tablicy żółtej lepowej

chowacz brukwiaczek

Chowacze na roślinie „czarne punkty”

Przeglądajmy uważnie więc swoje uprawy pod kątem opanowania upraw kapustnych przez  chowacza !!! W tym okresie są szczególnie niebezpieczne dla późnych odmian upraw kapustnych. Obserwacje przeprowadzamy od wysadzenia do fazy formownia się główek/róż. Po przekroczeniu liczby krytycznej niezbędne jest wykonanie zabiegów insektycydowych.

W walce z tym szkodnikiem najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest stosowanie preparatów opartych na acetamiprydzie, a przy temperaturach poniżej 15°C korzystamy z pyretroidów. Mospilan 20SP w dawce 0,2 kg/ha jest zabiegiem skutecznym, dobrze działającym w wyższych temperaturach. Polecamy stosowanie go wraz z preparatem SilTac EC w dawce 0,15% w celu ograniczenia presji mączlika warzywnego, wciornastków oraz mszyc i innych drobnych szkodników.

Acetamipryd oraz pyretroidy w mieszaninie z SilTac EC dobrze zwalczają również pchełki oraz gnatarza rzepakowca, co może być szczególnie ważne okresach zbiorów plantacji rzepaku .

W uprawie kalafiora i brokułu często stosowana jest Benevia 100 OD w dawce 0,5l/ha w raz z adiuwantem olejowym. Środek ma bardzo szerokie spektrum zastosowania i działa na roślinie wgłębnie i translaminarnie.

Krótki 7 dniowy okres karencji Benevii pozwala na doskonałe zabezpieczenie i zwalczenie całej gamy szkodników podczas tworzenia się róż brokułu i kalafiora oraz wiązaniu główek kapust głowiastych.

Dokarmianie dolistne

Nie możemy zapominać o dostarczaniu dolistnym wapnia, którego niedobory uwidaczniają się zasychaniem brzegów najmłodszych liści w kalafiorach, zasychaniem liści wewnątrz główek kapusty pekińskiej, czernieniem wewnętrznym w kapuście głowiastej białej. Często niedobory uwidaczniają się dopiero po zbiorach, zwłaszcza w kapustach głowiastych i kapuście pekińskiej. W przypadku brokułu oraz kalafiora zbyt mała ilość zabiegów wapniem wpływa na pogorszenie trwałości pozbiorczej róż. Od momentu wiązania główek oraz róż należy wykonywać co 10-14 dni dolistne zabiegi preparatami wapniowymi: produkt PASP Ca zawierający wapń, azot, całą gamę mikroelementów i czynnik chelatujący stosujemy w dawkach 2-4 kg/ha gdy chcemy oprócz wapnia dostarczyć mikroelementy oraz pobudzić rośliny do wzrostu. ProHorti mrówCa to preparat wapniowy, który zawiera aminokwasy, mangan oraz formułowany mrówczan wapnia. Dodatkową zaletą preparatu jest działanie ograniczające choroby bakteryjne. Tam gdzie chcemy wzmocnić wzrost wegetatywny i jednocześnie generatywny należy zastosować NHCa Delta 4-5 l/ha. Kalafiory potraktowane tym produktem mają zdecydowanie dłuższe liście, co znacząco poprawia okrycie róż, wydłuża okno zbioru – róże nie tracą tak szybko wartości handlowej.

Anna Pękalska, Doradca warzywniczy
Sławomir Mechacki, Specjalista ds. warzyw

Procam logo

 


ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl