Gibereliny – badania i efekty

Od 2010 r. dwa produkty zawierające gibereliny GA4+7 – Gibb Plus 11 SL oraz Novagib 010 SL - zostały dopuszczone do stosowania w uprawie jabłoni w Polsce. W krajach Europy Zachodniej preparaty, w skład których wchodzą GA4+7, są stosowane od dłuższego czasu z bardzo dobrym efektem w celu poprawy plonowania i jakości jabłek. Badania nad skutecznością Novagibu 010 SL, a także innych preparatów zawierających między innymi gibereliny, były prowadzone w Instytucie Ogrodnictwa w Skierniewicach.
 
Bioregulatory w badaniach
Do końca lat 90. ubiegłego wieku wykonano wiele prób, wykorzystując głównie preparaty amerykańskiej firmy Abbot: Promalin 3,6 SL (mieszanina GA4+7 oraz BA) i Regulex 10 SG (GA4+7). Wyniki kilkuletnich badań prowadzonych w sadach produkcyjnych na kilku odmianach jabłoni i przy zróżnicowanych metodach agrotechnicznych uzasadniły przydatność tych bioregulatorów wzrostu do udoskonalania produkcji jabłek w polskich sadach oraz wskazały na potrzebę rejestracji tych preparatów w naszym kraju. Jednak ze względu na ich wysoką cenę, żaden z testowanych produktów nie został zarejestrowany w Polsce, a tym samym ich stosowanie jest zabronione. W kolejnych badaniach uwzględnione zostały produkty o podobnym składzie i działaniu, będące w ofercie brytyjskiego koncernu Fine Agrochemicals Ltd. Odpowiednikiem środka Promalin 3,6 SL był Perlan 038 SL, natomiast Regulex 10 SG został zastąpiony produktem Novagib 010 SL. Wyniki doświadczeń wykonanych w latach 1999–2009 w sadach doświadczalnych w Dąbrowicach i w Brzeznej wskazały na pozytywne efekty zastosowania preparatów zawierających gibereliny i przyczyniły się do rejestracji preparatu Novagib 010 SL w 2010 r. Drugi badany środek, Perlan 038 SL, jest w trakcie rejestracji.
 
Pozytywne efekty stosowania giberelin
Novagib 010 SL został zarejestrowany jako środek z grupy regulatorów wzrostu i rozwoju roślin w formie koncentratu rozpuszczalnego w wodzie. Przeznaczony jest do poprawy wielkości i wyglądu owoców, w tym redukcji ordzawiania się jabłek. Zalecany jest w stężeniu 0,09% (90 ml środka w 100 l wody), zakładając zużycie wody na poziomie 1000–1500 l/ha. Środek należy stosować 3-krotnie, co 7–10 dni, przy czym pierwszy zabieg powinno się przeprowadzić podczas opadania płatków kwiatowych. Tak zastosowany, przede wszystkim zapobiega ordzawianiu się jabłek i poprawia wielkość owoców. Dla uzyskania efektu w postaci większych owoców oraz wyraźnej zmiany ich kształtu w wyniku wydłużenia części przykielichowych zaleca się przyspieszenie pierwszego zabiegu do momentu pełni kwitnienia. W niekorzystnych warunkach atmosferycznych, na przykład wystąpienia niewielkich przymrozków, słabego kwitnienia lub chłodnej i wilgotnej pogody podczas kwitnienia, zastosowanie produktu Novagib 010 SL może polepszyć zawiązanie owoców, ale wówczas zabieg należy wykonać wcześniej, od początku do pełni kwitnienia. W Polsce od 2010 r. dopuszczony jest do stosowania także preparat belgijskiej firmy Globachem – Gibb Plus 11 SL, zawierający 11,24 g GA4+7 w 1 litrze preparatu, o działaniu podobnym do środka Novagib 010 SL, w dawkach uwzględniających nieco wyższą zawartość giberelin. 
 
Zalecenia dla praktyki
W efekcie wieloletnich badań stwierdzono, iż GA4 wykazuje silniejszy wpływ na wielkość owoców, w porównaniu z GA7. Ponadto GA4 słabiej przyspiesza dojrzewanie owoców i w mniejszym stopniu hamuje kwitnienie następcze. W wyniku przeprowadzonych badań zaobserwowano także, iż wyższa zawartość GA4 powoduje mniejsze ordzawianie się owoców. Przy stosowaniu regulatorów wzrostu należy wziąć pod uwagę, iż Novagib 010 SL zawiera 95% GA4 i tylko 5% GA7, natomiast Gibb Plus 11 SL – 75% GA4 i 25% GA7. W ograniczeniu ordzawienia jabłek najlepsze rezultaty przynosi Novagib 010 SL, trzykrotnie od końca kwitnienia, lub Gibb Plus 11 SL w czterech dawkach, od pełni kwitnienia. Preparaty zawierające GA4+7 muszą być stosowane w temperaturze powyżej 18°C, a także nie powinny być mieszane z fungicydami i nawozami dolistnymi.

Prof. dr hab. Alina Basak
Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach

 

Related Posts

None found

Poprzedni artykułRusza Klub Fertygacyjny
Następny artykułZłote Medale Gardenii rozdane

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.