Jak zabezpieczyć rośliny przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi? Wybierz tunel ogrodowy!

ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Tuner szklarniowy
Uprawa roślin we własnym ogrodzie to niezwykle satysfakcjonujące i praktyczne zajęcie. Smak samodzielnie wyhodowanych warzyw i owoców jest nieporównywalny z tym, co znajduje się na sklepowych półkach, do tego ma się je niemal na wyciągnięcie ręki. Nie trzeba jechać na zakupy, aby przygotować pyszny obiad, wystarczy wyjść z domu i zajrzeć do ogrodu. Niestety zdarza się, że pogoda nie sprzyja prywatnym uprawom, jednak i na to jest sposób. Wystarczy postawić w ogródku tunel foliowy.

Tunel foliowy – co to jest?

Tunel foliowy, w dużym uproszczeniu, stanowi alternatywę dla szklarni. Jest to miejsce, w którym uprawia się różnego rodzaju rośliny, nawet takie, które wymagają szczególnych warunków. Tunele znacznie łatwiej zbudować niż szklarnie, do tego są tańsze i łatwiej zmienić ich położenie w razie potrzeby.

Tunel ogrodowy składa się przede wszystkim ze specjalnej folii oraz stelażu. Jeśli chodzi o materiał pokrywający stelaż, to do wyboru jest poliwęglan, folia polietylenowa lub siatka. Konstrukcja natomiast może być wykonana z giętkich rurek PCV lub rurek z ocynkowanej stali. Te drugie zapewniają większą stabilność tunelu, a także wytrzymałość na niesprzyjające warunki atmosferyczne, zwłaszcza porywisty wiatr i silne opady deszczu.

Zbiór warzyw ze szklarni

Jak dopasować tunel ogrodowy do swoich potrzeb?

Przede wszystkim należy wybrać odpowiedni rozmiar tunelu foliowego. Producenci oferują zarówno mniejsze, jak i większe konstrukcje, dzięki czemu każdy może znaleźć idealne rozwiązanie do swojego ogrodu.

Poza rozmiarem tunel foliowy można dopasować do swoich potrzeb także pod wieloma innymi względami, a to za sprawą dostępnych akcesoriów. Aby jeszcze bardziej polepszyć warunki potrzebne do wzrostu roślin, można wybrać tunel wyposażony w okna wentylacyjne, a nawet system nawadniania. Ponadto warto zainteresować się takimi akcesoriami, jak wieszaki dla roślin, czy regały, na których można postawić np. donice z mniejszymi roślinami.

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy wybrać tunel z pojedynczymi, czy podwójnymi drzwiami. Różnica polega na tym, że w przypadku podwójnych drzwi istnieje możliwość szybszego i bardziej efektywnego wietrzenia. Jest to zatem pomocne rozwiązanie, aczkolwiek nie absolutnie konieczne.

Jak wybrać najlepsze miejsce dla tunelu ogrodowego?

Przy wybieraniu miejsca, w którym ma zostać postawiony tunel foliowy, konieczne jest wzięcie pod uwagę kilku czynników. Przede wszystkim podłoże powinno być równe, a orientacja południowa. Koniecznie trzeba zwrócić uwagę na to, by w miejscu tym znajdowała się żyzna gleba, dlatego przed postawieniem tunelu, warto nawozić ją na przykład kompostem. Ponadto teren ten nie powinien być podmokły.

Kolejną istotną kwestią jest odpowiedni poziom nasłonecznienia. Tunel foliowy nie może stać w cieniu drzew czy budynków. Ważne jest także wietrzenie, dlatego tunel powinien być ustawiony osią w kierunku wiatru.

Sam montaż tunelu ogrodowego nie jest specjalnie skomplikowany i nie wymaga użycia specjalistycznych narzędzi. Choć nie powinien być zasłonięty przez inne zabudowania, to dobrze jest postawić go blisko jakiegoś budynku. Dzięki temu ta w gruncie rzeczy dość wiotka konstrukcja będzie bardziej stabilna, a przy tym łatwiej będzie utrzymać odpowiednią temperaturę w jej wnętrzu. Do każdego tunelu foliowego dołączona powinna być instrukcja montażu i należy postępować zgodnie z zawartymi w niej wytycznymi.

Warzywa w koszu -zebrane ze szklarni

Rośliny, które warto uprawiać w tunelu foliowym

Posiadając tunel foliowy, można rozpocząć wysiewanie roślin nawet w marcu, a więc wczesną wiosną. Ponadto okres wegetacji roślin jest również wydłużony i trwa do późnej jesieni. W tunelach uprawia się przede wszystkim warzywa oraz owoce, które lubią ciepło, a należą do nich pomidory, ogórki, papryki, dynie, fasole, kalafiory, cebule, pory, rzodkiewki, kalarepy, czy też arbuzy oraz melony. Ponadto tunel stwarza dobre warunki rozwoju do hodowania także szpinaku, sałat, selerów, marchwi czy wczesnych odmian kapusty. Świetnie nadaje się także do uprawy ziół, w tym:

– bazylii,

– szałwii,

– majeranku.

Jeśli chodzi o kwiaty, które warto hodować w takim miejscu, to są to petunie, lewkonie oraz werbeny.

Chcąc maksymalnie wykorzystać możliwości tunelu foliowego, warto sadzić w nim rośliny zgodnie z kalendarzem, w którym zawarte są takie informacje, jak terminy sadzenia poszczególnych roślin oraz rozstawy, czyli odległości między rzędami, jakich należy przestrzegać.

Co warto wiedzieć o uprawie roślin w tunelu foliowym?

Ze względu na ograniczoną przestrzeń w tunelu foliowym, warto dobrze przygotować się do uprawy w nim roślin poprzez zdobycie wiedzy, która pozwoli uniknąć popełnienia błędów. Nie każdy wie, że niektóre warzywa nie powinny rosnąć blisko siebie, gdyż może to mieć negatywny wpływ na ich wzrost. Z kolei inne oddziałują na siebie pozytywnie i sadzenie ich w pobliżu sprawi, że będzie można cieszyć się znakomitymi plonami. W sieci dostępne są zarówno tabele zawierające zestawienia warzyw, które warto sadzić blisko siebie, jak i z terminami ich wysiewu.

Artykuł sponsorowany Leroymerlin.pl

Related Posts

None found

Poprzedni artykułSkuteczne rozwiązania w ochronie dla sadów i jagodników od BASF
Następny artykułCzy ciągnik może być przydatny w sadzie?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.