Festyn z papryką w tle

Chociaż VII Święto Papryki, które odbyło się 14 sierpnia w Klwowie, miało nietypowy charakter, ponieważ głównym jego celem była zbiórka pieniędzy dla producentów poszkodowanych wskutek lipcowej nawałnicy, nie mogło zabraknąć na nim papryki.

Znane już producentom popularne w tym rejonie, oraz nowe, wprowadzane dopiero na rynek odmiany papryki zaprezentowało kilka przedsiębiorstw hodowlano-nasiennych, uczestniczących, wspólnie z innymi firmami z branży ogrodniczej, w kiermaszu, który tradycyjnie towarzyszy tej imprezie.
Na stoisku firmy Toma Seeds zaprezentowano odmiany papryki z hodowli firmy Fito Semillas, której to przedsiębiorstwo jest przedstawicielem na polskim rynku. Nowością prezentowaną w Klwowie była bardzo wczesna odmiana Olvera F1 o owocach o masie 200–220 g, z grubą ścianką, 3- lub 4-komorowych, wybarwiających się na ciemnoczerwono. Zachowują one intensywną, ciemną barwę nawet jesienią, są twarde i trwałe, a długie szypułki ułatwiają zbiór. Jej rośliny mają duży wigor i silny system korzeniowy. Według hodowcy, zawiązują one owoce dobrze również w niesprzyjających warunkach atmosferycznych.
Wśród odmian papryki żółtej zaprezentowano m.in. mieszańca Olite F1 – stosunkowo nową wczesną odmianę o owocach 3- lub 4-komorowych, o masie 160–180 g. Dzięki dużemu wyrównaniu owoców i przydatności do dalekiego transportu, polecana jest ona dla eksporterów papryki.
W asortymencie odmian z hodowli przedsiębiorstwa Hazera Genetics, pokazanych na stoisku firmy Nickerson Zwaan, która reprezentuje tego hodowcę w Polsce, nowością była żółtoowocowa Sollie F1. Jest to bardzo wczesny mieszaniec o owocach masy 180–200 g, które wybarwiają się na intensywnie żółto z połyskiem. Mają one grubą ściankę, są 4-komorowe, twarde i zachowują dobrą jakość przez cały sezon zbiorów. Ze względu na jakość i wielkość owoców, odmiana ta jest polecana do produkcji z przeznaczeniem na eksport i do sprzedaży w różnokolorowych zestawach.
W ekspozycji firmy Nickerson Zwaan przedstawiono także owoce testowanych pod numerami hodowlanymi odmian – HA 2532 o owocach ciemnoczerwonych i propozycję papryki pomarańczowej – NIZ 62-001, które zapowiadają się obiecująco i prawdopodobnie wkrótce pojawią się w firmowej ofercie.
Kilka nowości zaprezentowano w ekspozycji przedsiębiorstwa De Ruiter Seeds należącego do koncernu Monsanto. Nową kreacją papryki czerwonej jest Pedrosas F1 przydatny do uprawy w tunelach
foliowych. Jest to wczesna i plenna odmiana, o silnym wzroście i otwartym pokroju roślin, które, według hodowcy, dobrze znoszą niską temperaturę.
Owoce tego mieszańca są 3-, 4-komorowe i osiągają masę około 220 g. Wybarwiają się na ciemnoczerwono i mają atrakcyjny kształt (są lekko zwężone u dołu).
Kolejną nową propozycją polecaną do tunelowej uprawy jest żółtoowocowa Tallante F1. Rośliny tej wczesnej odmiany cechują się silnym wzrostem i otwartym pokrojem. Są dość wysokie, dobrze i regularnie zawiązują owoce, także w górnych partiach. Owoce o masie około 250 g są grubościenne, 3- lub 4-komorowe.
O ich wysokiej jakości decyduje m.in. intensywnie żółta atrakcyjna barwa, wyrównanie oraz trwałość.
Interesująco zapowiada się także nowość wśród odmian papryki pomarańczowej – odmiana Orange Glory F1. Jest to wczesny, bardzo plenny mieszaniec, który wyróżnia się atrakcyjnym kształtem owoców intensywnie ciemnopomarańczowych. Owoce mają grubą ściankę, dobrze znoszą transport i przechowanie.

Related Posts

None found

Poprzedni artykułPapryki z Kecskemet
Następny artykułWarzywa: polowe prezentacje w Nowej Wsi

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.