Eksport do Rosji

    W I dekadzie stycznia tradycyjnie ożywia się eksport naszych owoców i warzyw do Rosji. Czy ze strony naszych największych kontrahentów czekają nas w tym sezonie jakieś niespodzianki? W tej chwili pewne jest tylko to, że w ubiełym roku nie zbudowaliśmy zapowiadanego przecież systemu kontroli jakości opartego na procedurach IPO, mającego byś altenatywą dla certyfikatów bezpieczeństwa. Odstąpienie od nich przez Rosjan nie oznacza przecież zaniechania kontroli bezpieczeństwa owoców, a więc problem dokumentowania jakości owoców pozostaje.

    • O handlu owocami z Rosją – przed sezonem

      W tym roku cena jabłek przemysłowych jest dość wysoka. Niestety, nie można tego powiedzieć o cenie owoców deserowych. Czy sytuacja ta zmieni się już w styczniu, gdy cło na te owoce będzie niższe i ruszy handel z Rosją? O to, jak układa się współpraca ze wschodnimi kontrahentami, a także, z czym należy się liczyć w handlu z Federacją Rosyjską (FR) w tym sezonie, zapytaliśmy Roberta Monarskiego, prezesa firmy Alvena, reprezentującego jednocześnie Unię Owocową – Stowarzyszenie Polskich Eksporterów Owoców i Warzyw.

      15.11.2011

    • Fresh Market – perspektywy popytu i podaży

      W czwartej już edycji Konferencji Fresh Market, która w tym roku odbyła się 30 września w Ożarowie Mazowieckim, uczestniczyło prawie 340 osób reprezentujących ponad 180 firm z 15 krajów świata. Podczas spotkania eksperci z branży owocowo-warzywnej – zarówno z Polski, jak i z zagranicy – mówili m.in. o sytuacji na rynku owocowo-warzywnym, prognozach na nadchodzący sezon oraz o warunkach handlu z sieciami detalicznymi. Równolegle z wykładami prowadzono także rozmowy handlowe.

      04.10.2011

    • Eksport do Rosji: liderowi nie będzie łatwo

      Za kilka dni można oczekiwać tradycyjnego ożywienia handlu owocami i warzywami z Federacją Rosyjską – największym naszym odbiorcą tych produktów. Można więc powiedzieć, że kiedy ruszy sprzedaż na Wschód, zaczniemy nowy sezon.
       

      05.01.2012

    • Pozostałości środków ochrony roślin

      Problem z pozostałościami środków ochrony roślin w owocach i warzywach poruszano na konferencji „Prawidłowa ochrona roślin, bezpieczeństwo rolnika i bezpieczna żywność”, która odbyła się 29 listopada 2011 r. w Auli Kryształowej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie i zorganizowana została przez Bayer CropScience w ramach kampanii „Grunt to bezpieczeństwo”. Zagadnienie zreferował dr Artur Miszczak, kierownik Zakładu Badania Bezpieczeństwa Żywności Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach.

      24.01.2012

    • Ten program zdaje egzamin!

      O inicjatywie związanej z przygotowaniem programów ochrony uwzględniających wymagania Federacji Rosyjskiej (FR) odnośnie bezpieczeństwa żywności kierowanej na rynek rosyjski oraz o genezie ich przygotowania rozmawialiśmy z Dariuszem Wiraszką, zastępcą Głównego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz Bogdanem Gójskim, naczelnikiem Wydziału Ochrony Upraw i Techniki GIORiN.

      23.04.2012

    Następny artykułTargi Sadownictwa i Warzywnictwa