Serwis korzysta z plików Cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. dowiedz się więcej » Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia
12.02.2016

Ochrona jagodników 2016

W drugim dniu obrad 59. Ogólnopolskiej Konferencji Ochrony Roślin Sadowniczych, która w tym roku odbyła się w Ożarowie Mazowieckim, mówiono głównie o szkodnikach i chorobach oraz problemach w ochronie upraw truskawki i krzewów owocowych. Poniżej krótkie wnioski z wybranych wystąpień.
 
Pierwszy wykład wygłosił dr Piotr Baryła z UP w Lublinie i KSPCP, a dotyczył on opłacalności produkcji w związku ze stanem i zdrowotnością plantacji porzeczek czarnych w Polsce. Na stan zdrowotność plantacji wpływają opłacalność produkcji (generowane m.in. ceną), wielkość / struktura gospodarstwa oraz poziom zabiegów agrotechnicznych. W gospodarstwach gdzie plantacje są zakładane po tzw. górkach cenowych są problemy ze zdrowotnością roślin roślin– uszkodzenia w wyniku obecności na roślinach pryszczarka pędowego  i nadmierne zachwaszczenie. W 2015 r. największe problemy plantatorzy mieli ze zwalczaniem wielkopąkowca porzeczkowego (przenoszony z zasiedlonym materiałem nasadzeniowym). Mszyce, zwójki stanowiły zagrożenie w niektórych rejonach kraju. Problemy z przeziernikiem porzeczkowcem i pryszczarkami (kwiatowym, liściowym, pędowym) występowały głównie tam, gdzie nie ma prawidłowo prowadzonego monitoringu i termin zabiegów ochrony jest nietrafiony.

Niemały problem w 2015 r. stanowił przędziorek chmielowiec – są opinie plantatorów, że wynika to ze złej techniki prowadzenia zabiegów ochrony krzewów lub lokalnie z możliwości pojawienia się form odpornych szkodnika na substancje aktywne akarycydów, które były nadużywane w przeszłości do ochrony plantacji


Dr Piotr Baryła (UP Lublin)

Aby poprawić sytuację producentów czarnych porzeczek należy ograniczyć powierzchnię uprawy porzeczki czarnej w Polsce (nowe plantacje zakładać tylko na miejsce starych, likwidowanych nasadzeń), korzystać przy zakładaniu plantacji tylko z materiału szkółkarskiego o wysokiej zdrowotności. Nie bez znaczenia jest korzystanie z systemów wspomagania takich jak profesjonalne doradztwo, systemy monitoringu szkodników i zagrożenia ze strony patogenów chorobotwórczych, sygnalizacji zagrożeń, korzystanie ze szkoleń, konferencji w których udział jest konieczny. 
 
Jak informował dr hab. Stanisław Pluta, hodowla nowych odmian porzeczki czarnej jest obecnie prowadzona w Instytucie Ogrodnictwa w Skierniewicach w Zakładzie Hodowli Roślin Ogrodniczych. Celem hodowli nowych odmian porzeczki jest odporność na wielkopąkowca porzeczkowego i na rewersję porzeczki czarnej. Ważne jest także poszukiwanie odmian, które byłyby na plantacjach odporne, tolerancyjne lub o małej podatności na podstawowe choroby grzybowe (amerykańskiego mączniaka agrestu, antraknozę i rdzę wejmutkowo-porzeczkową). Ponieważ owoce porzeczki czarnej są surowcem dla przemysłu przetwórczego, ważną cechą jest także przydatność odmian do zbioru mechanicznego.
 

Dr hab. Stanisław Pluta (IO)

W doborze odmian porzeczki czarnej na plantacje towarowe są już odmiany odporne genetycznie na wielkopąkowca porzeczkowego, a także mało podatne na amerykańskiego mączniaka agrestu – ‘Ceres’ i ‘Polares’. W 2014 r. do badań rejestrowych COBORU zostały zgłoszone dwie najnowsze odmiany hodowli IO: ‘Polonus’, ‘Polben’. 
 
Trudno mówić o dobrze prowadzonej ochronie, gdy opłacalność produkcji jest tak niska – warto zastanowić się nad możliwością zakładania plantacji z nowych odmian, które są odporne na choroby liści i pędów oraz niektóre szkodniki – mówiła dr Agata Broniarek-Niemiec. Dwie główne choroby, które wymagają zwalczania na plantacjach porzeczki czarnej to amerykański mączniak agrestu oraz biała plamistość liści. Zwalczanie należy prowadzić przed kwitnieniem oraz po kwitnieniu (2-3 razy), a do tego celu można w 2016 r. użyć takie fungicydy jak: Zato, Signum, Switch, Penncozeb, Vondozeb. W tym roku nie można już stosować produktu Score ani żadnych jego odpowiedników (Skower, Tores).

Rdza wejmutkowo porzeczkowa  występuje na niektórych odmianach, niektóre są już na nią odporne. Lokalnie na plantacjach pojawia się także rdza porzeczkowo-turzycowa. Rdza powinna być zwalczana przed kwitnieniem lub niedługo po kwitnieniu (przy okazji zwalczania innych chorób).
 
Szara pleśń poraża nie tylko kwiaty, ale także pędy (do jej zwalczania można wykorzystać produkty Polyversum, Switch). Rewersja porzeczki czarnej występuje dość powszechnie. Nie ma chemicznej metody zwalczania choroby, jedynie można próbować zwalczać wektora rewersji – wielkopąkowca porzeczkowego. Ograniczenie to także upraw odmian odpornych lub mało podatnych na wielkopąkowca porzeczkowego. 

Dr Agata Broniarek-Niemiec

Dr hab. Barbara Łabanowska stwierdziła, że zwalczanie przędziorków na plantacjach porzeczek w 2015 r. było dość trudne. Obecnie do tego celu zarejestrowane są w porzeczce Ortus i Envidor, a do ochrony maliny wybór środków jest większy – dodatkowo można użyć Acaramik i Safran. Dobrą alternatywą są także środki o działaniu mechanicznym na szkodniki: Siltac, Emulpar i Afik. Na malinie duże problemy stwarza szpeciel – przebarwiacz malinowy i wirus przez niego przenoszony. Największa szkodliwość to rozsypujące się owoce z zasiedlonych plantacji.

Na jeżynie występuje natomiast przebarwiacz jeżynowy. Jego obecność na plantacji można poznać po mozaikowych przebarwieniach liści oraz tym, że owoce nie dojrzewają. Kistnik i kwieciak malinowiec to sztandarowe szkodniki maliny owocującej na pędach dwuletnich. Do zwalczania są dostępne preparaty z grupy neonikotynoidów: Calypso, Mospilan, Stonkat. W sezonie 2015 liczne gatunki szkodników – m.in. pchełki obserwowano na plantacjach jagody kamczackiej, dotychczas gatunku uważanego za wolny od szkodników.


Dr hab. Barabara Łabanowska (IO)
 

Komentarze

(0 komentarz(y))
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zgłoś nadużycie

Dziękujemy za wysłanie zgłoszenia

Zamknij
created by openform
Ogrodinfo.pl to portal ogrodniczy dla każdego producenta owoców, warzyw i roślin ozdobnych. Plantatorzy znajdą tu wskazówki na temat uprawy, nawożenia i ochrony roślin oraz ogólne informacje z zakresu ogrodnictwa. Ogrodinfo.pl to również portal sadowniczy oraz serwis informacyjny dla właścicieli szkółek i upraw pod osłonami; to sadownictwo, warzywnictwo i kwiaciarstwo bez tajemnic.

Polityka prywatności