Historia Międzynarodowych Konferencji Porzeczkowych

Międzynarodowe Konferencje Porzeczkowe odbywają się cyklicznie co dwa lata w różnych krajach świata, w których prowadzona jest uprawa porzeczki czarnej.

Ich inauguracja odbyła się w listopadzie 2008 r. w Christchurch w Nowej Zelandii. Motywem przewodnim I Międzynarodowej Konferencji Porzeczkowej była poprawa relacji pomiędzy wszystkimi uczestnikami światowego rynku skupionymi wokół porzeczki czarnej „od produkcji do konsumpcji”, czego efektem było  powołanie IBA-Międzynarodowego Stowarzyszenia Porzeczki Czarnej (ang. International Blackcurrant Association). IBA  od 2008 r. jest współorganizatorem wszystkich Konferencji Porzeczkowych na świecie.

II Międzynarodowa Konferencja Porzeczkowa odbyła się w maju 2010 r. w Beaune we Francji natomiast kolejna (III) w 2012 r. w Dundee w Szkocji.

Organizację IV Międzynarodowej Konferencji Porzeczkowej IBA powierzyło Polsce, która jest największym obecnie producentem owoców porzeczki czarnej na świecie (w latach 2010-2013 udział w światowej produkcji wyniósł 51% – według danych IBA). Od 1 stycznia 2013 r. Polska jest pełnoprawnym członkiem IBA (z prawem głosu) reprezentowanym przez Krajowe Stowarzyszenie Plantatorów Czarnych Porzeczek (KSPCP).

Tegoroczna  Międzynarodowa Konferencja Porzeczkowa odbędzie się w dniach 2-6 czerwca 2014 r. w Hotelu Żubrówka w Białowieży. Tematyka wykładów dotyczyła będzie produkcji zdrowych i wartościowych dla organizmu ludzkiego owoców porzeczki czarnej, wdrażania nowych technologii uprawy i racjonalnej ochrony roślin z uwzględnieniem bezpieczeństwa konsumenta i środowiska naturalnego. Przytoczone będą także wyniki badań świadczące o prozdrowotnych właściwościach owoców tego gatunku. Wiele uwagi będzie także poświęcone aspektowi ekonomicznemu produkcji owoców porzeczki czarnej, co znalazło odzwierciedlenie w zaplanowanych wystąpieniach z zakresu -„Ekonomia rynkowa i możliwości dla plantatorów: współpracują, aby konkurować”.

Głównym organizatorem IV Międzynarodowej Konferencji Porzeczkowej  jest Krajowe Stowarzyszenie Plantatorów Czarnych Porzeczek (KSPCP) www.kspcp.pl, a współorganizatorem IBA.

Rejestracja uczestników i pełny program znajduje się na stronie internetowej: www.iba2014.pl.

Źródło: materiały organizatora

Related Posts

None found

Poprzedni artykułWypłacono już 12,4 mld zł dopłat bezpośrednich za 2013 r.
Następny artykułPodlascy leśnicy posadzą 30 mln drzewek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.