Komunikat Instytutu Ogrodnictwa dotyczący środka Huwa San oraz odpowiedź dystrybutora

Zakład Ochrony Roślin Sadowniczych Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach przesłał nam informację dotyczacą preparatu Huwa San. Oto treść komunikatu:

„W związku z licznymi pytaniami i szeroką reklamą skuteczności oraz zaleceń stosowania preparatu Huwa San TR-50, Zakład Ochrony Roślin Sadowniczych Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach informuje, że nie posiada żadnych danych (własnych ani zagranicznych) dotyczących skuteczności tego preparatu w ochronie drzew owocowych i roślin jagodowych przed chorobami.

Należy podkreślić, że Huwa San TR-50 nie znajduje się na liście środków ochrony roślin zarejestrowanych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi do ochrony upraw sadowniczych przed chorobami.

Prof. dr hab. Piotr Sobiczewski – Zakład Ochrony Roślin Sadowniczych
Instytut Ogrodnictwa, Skierniewice”

Publikujemy również informację, którą w odpowiedzi otrzymaliśmy od dystrybutora środka Huwa San TR-50:

” W związku z Komunikatem Instytutu Ogrodnictwa dotyczącym Huwa-San TR-50 jako środka ochrony roślin odpowiadam że:
– w piśmiennictwie istnieją liczne informacje dotyczące mechanizmu oddziaływania nadtlenku wodoru (substancji czynnej  m.in. środka Huwa-San) na chorobotwórcze bakterie, grzyby oraz wirusy występujące na roślinach oraz niektórych zwierzętach;
-nadtlenek wodoru został zarejestrowanych w USA w 1977 roku jako dezynfektant do odkażania powierzchni;
– w 1998 roku środek zarejestrowano w USA do ochrony trawników i roślin ozdobnych, a następnie do ochrony upraw sadowniczych i warzywnych, a także płodów ogrodniczych w przechowalniach;
– w 2002 roku na rynku amerykańskim stosowano 6 środków na bazie nadtlenku wodoru.
 
Firma Desio Barbara Bill uzyskała pozwolenie Ministra Zdrowia z 2010 Nr 4236/10 na obrót  produktem biobójczym z przeznaczeniem do: dezynfekcji narzędzi, sprzętów, wyposażenia i powierzchni.
Firma Desio Barbara Bill uzyskała w  2011 roku pozwolenie MRiRW na stosowanie środka jako stymulatora rozwoju roślin ozdobnych i warzywnych [Decyzja Nr S-253/11 i S-253a/11].

Na wniosek Firmy Desio Barbara Bill  decyzją Ministra RiRW z 29.01.2013 roku otrzymano pozwolenie na przeprowadzenie doświadczeń  i testów w stosowaniu środka ochrony roślin w następującym zakresie:

  • jabłoń i doświadczenia w ochronie przed zarazą ogniową, rakiem drzew owocowych, parchem jabłoni i szarą pleśnią;
  • wiśnia i ochrona przed rakiem bakteryjnym i moniliozą;
  • truskawka i ochrona przed szarą pleśnią;
  • malina i ochrona przed zamieraniem pędów i szarą pleśnią.

W w/w sprawie  i w oparciu o Pozwolenie Ministra RiRW z 5.03.2013 roku zawarto Umowę z Instytutem Ogrodnictwa w Skierniewicach na wykonanie badań nad skutecznością biologiczną środka Huwa-San TR-50  w ochronie przed niektórymi z wymienionych chorób. Badania, zgodnie z Umową, rozpoczną się, gdy tylko pozwolą na to warunki atmosferyczne”.
 

Related Posts

None found

Poprzedni artykułMamy wiosnę!
Następny artykułPorozumienie ministrów UE w sprawie reformy WPR

2 KOMENTARZE

  1. stosuję huwa san od 1917 r.. Wyleczyłem skutecznie morele z raka bakteryjnego, nektarynkę z kędzierzowatości, więnie nefrys i łutówkę z raka bakteryjnego opadziny liści. Bardzo skutewczny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.