Serwis korzysta z plików Cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. dowiedz się więcej » Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia
07.05.2012

Murarka ogrodowa

Hasło Ogrodnicze | Joanna Klepacz-Baniak
Murarka ogrodowa - pszczoła, która nie ma żądła

Murarka ogrodowa - pszczoła, która nie ma żądła

Murarka ogrodowa (Osmia rufa) jest samotnie żyjącą pszczołą z rodziny miesiarkowatych (Megachilidae). Błonkówka ta występuje na terenie całej Polski. Nazwa „murarka” pochodzi od czynności związanych z zakładaniem gniazd, do których budowy używa ona gliny lub piasku zmieszanego ze śliną.
Morfologia i biologia murarki
Cechą charakterystyczną murarki ogrodowej jest silnie owłosione ciało, w kolorze rdzawym lub rdzawoczerwonym (stąd łacińska nazwa rufa). Samice (fot. 1) są większe od samców, a przeciętna długość ich ciała wynosi 10–12 mm. U samic tułów i pierwsze 3 segmenty odwłoka są rdzawe lub rudoczerwone, pozostałe segmenty i głowa – czarne. Na brzusznej stronie odwłoka samicy znajduje się szczoteczka brzuszna służąca do zbioru i przenoszenia pyłku. Samiec, długości 8–10 mm, ma brązowy odwłok z lekkim metalicznym połyskiem, tułów żółtawy lub rdzawy i charakterystyczny pęczek białych włosków na głowie.

Murarka ogrodowa jest jednym z najpospolitszych wiosennych gatunków pszczół, których loty trwają od pierwszych dni kwietnia do końca czerwca. Samce wylatują z gniazd kilka dni wcześniej niż samice, ale okres ich lotów jest znacznie krótszy od samic i trwa tylko 3 tygodnie. Długość życia samic wynosi około 7–8 tygodni. Samice po wyjściu z gniazda kopulują z kilkoma samcami, a unasienione przystępują do budowy gniazda, zbioru nektaru i pyłku oraz składania jaj. Po zakończonej reprodukcji samice giną. Kilka dni po zamknięciu komórek z jaj wylęgają się larwy, które odżywiają się zgromadzonym w komórce pokarmem, snują oprzędy i we wrześniu się przepoczwarzają. Zimę spędzają w postaci imaginalnej (dorosłej) w oprzędach. Wiosną wylatują i powtarzają jednoroczny cykl życiowy.

Baza pokarmowa i gniazdo murarki
Murarka ogrodowa jest gatunkiem polifagicznym. Lista roślin pokarmowych murarki obejmuje około 150 gatunków, m.in. wszystkie gatunki drzew owocowych, porzeczki, maliny, truskawki, jeżyny, rzepak, wykę czy mniszek.

Gnieździ się ona w spróchniałych drzewach, drewnianych ścianach, belkach, słupach lub konarach, pustych łodygach roślin (np. trzcina, ostrożeń). Gniazdo zbudowane jest z kilku do kilkunastu komórek (komór lęgowych), które ułożone są jedna za drugą i oddzielone od siebie ziemnymi ściankami – przegrodami z „zaprawy murarskiej”. W każdej komórce samica gromadzi porcję pokarmu, a następnie składa jajo i ją zamyka. Otwór wejściowy po zakończonym procesie składania jaj zostaje zasklepiony ziemną ścianką. Murarki gromadzą w jednej komórce około 200 mg pyłku zmieszanego z nektarem. Aby zaprowiantować 1 komorę lęgową, samica wykonuje około 40 lotów, odwiedzając 1200 kwiatów.

Jedna samica, nawet w trudnych warunkach pogodowych, zakłada przeciętnie 5 komór lęgowych, na zaprowiantowanie których wykonuje 200 lotów, zapylając w ten sposób 6000 kwiatów. W dobrych warunkach pogodowych 1 samica zakłada zwykle 15 komór lęgowych.

Hodowla murarki
W sztucznym chowie do przygotowania gniazd dla murarki ogrodowej najczęściej wykorzystuje się łodygi trzciny pospolitej (fot. 2). Łodygi takie powinny mieć długość 18–20 cm i średnicę otworów 8 mm. Ponieważ murarki tolerują ścisłe ułożenie rurek gniazdowych, można tworzyć z nich pakiety.Fot. 2. Otwory wyjściowe trzcinowych rurek gniazdowych zasklepione są ziemną ścianką

Rurki gniazdowe najlepiej umieszczać w drewnianych, zadaszonych skrzynkach celem zabezpieczenia ich przed deszczem i zawilgoceniem. W miejscu uprawy, którą pszczoły mają oblatywać, rurki gniazdowe przywiązuje się do drzew w taki sposób, aby nie były one narażone na podmuchy wiatru, lub umieszcza się je na przygotowanych do tego celu stojakach. Wysokość, na jakiej znajdują się rurki gniazdowe, nie ma większego znaczenia dla lotów pszczół. Natomiast istotne jest, aby ich otwory wylotowe skierowane były w stronę południową, względnie południowo- -wschodnią lub południowo-zachodnią.


Komentarze

(6 komentarz(y))
Dodaj komentarz
sfsf
21.05.2017 17:22
ja w tym roku w starym pniu śliwy nawierciłem wiertłem 1 cm dużo otworów ok 15 cm , pod odpowiednim kątem aby nie lał się do środka deszcz. Jestem ciekaw czy jakaś murarka zasiedli te dziurki :)
DarekT
26.12.2015 20:12
Zapraszam na nową stronę o murarce - www.murarka.com.pl
ania
28.06.2014 23:34
ja zakupiłam w tym roku swoje rurki u gościa z bieli czy jakoś tak koło śiesina rurki ok do wyboru cięte sekatorem lub jakąś maszyną obie są ok i cena podobna do reszty. ważna średnica od 6 mm wzwyż aczkolwiek nożycówka mniejsze zapełnia. polecam hodowlę owadów zapylających sad aż pęka od owoców.
Piotr
23.02.2014 14:28
Po raz kolejny napisze że najważniejsze to mieć dobrze przygotowane gniazdo dla tej pszczółki, jeżeli trzcina będzie stara to przy wyciąganiu kokonów na jesień będziemy pluć sobie w brodę. Ja swoje rurki w tym roku zakupiłem od gościa z okolic Nowego Sącza na tablicy. Bardzo fajnie i dokładnie wykonane w porównaniu do innych, najlepiej zadzwonić dogadać się co do ilości, terminu jaki trzeba czekać na realizacje. Mam całkiem spora hodowle i bardzo jestem zadowolony z Murarki doskonale spisuje się w moim sadzie. Polecam wszystkim gorąco tego małego owada.
Murarka Ogrodowa
05.02.2014 21:20
Kokony murarki dostępne na www.murarkaogrodowa.pl
Więcej komentarzy (6)

Dodaj komentarz

Zgłoś nadużycie

Dziękujemy za wysłanie zgłoszenia

Zamknij
created by openform
Ogrodinfo.pl to portal ogrodniczy dla każdego producenta owoców, warzyw i roślin ozdobnych. Plantatorzy znajdą tu wskazówki na temat uprawy, nawożenia i ochrony roślin oraz ogólne informacje z zakresu ogrodnictwa. Ogrodinfo.pl to również portal sadowniczy oraz serwis informacyjny dla właścicieli szkółek i upraw pod osłonami; to sadownictwo, warzywnictwo i kwiaciarstwo bez tajemnic.

Polityka prywatności