Podsumowanie czterech naborów z krajowego programu wsparcia i PROW 2014-2020

984
30 czerwca był ostatnim dniem naborów w ramach 2 popularnych działań z PROW 2014-2020 oraz 2 programów wsparcia finansowanych z budżetu krajowego w ramach pomocy de minimis.

O pomoc mogli starać się:

  • młodzi rolnicy;
  • zainteresowani restrukturyzacją małych gospodarstw;
  • rolnicy, którzy w 2020 r. ponieśli straty w wyniku działania niekorzystnych zjawisk atmosferycznych;
  • pszczelarze.

ARiMR przedstawia jeszcze nieostateczne dane dotyczące liczby złożonych w tych naborach wniosków.

W naborze wniosków o bezzwrotną premię dla młodych rolników można było starać się o 150 tys. zł. Środki te będą wypłacane w dwóch ratach: 120 tys. zł po spełnieniu warunków do przyznania pomocy, 30 tys. zł po realizacji biznesplanu. Do 30 czerwca do południa Agencja otrzymała blisko 2 tys. takich wniosków.

Z kolei ok. 12,5 tys. wniosków złożyli rolnicy zainteresowani restrukturyzacją małych gospodarstw. Na takie inwestycje można było otrzymać 60 tys. zł bezzwrotnej premii wypłacanej w dwóch ratach: 48 tys. zł po spełnieniu warunków określonych w decyzji o przyznaniu pomocy, 12 tys. zł po prawidłowej realizacji biznesplanu.

O pomoc finansową mogli się też ubiegać rolnicy, w których gospodarstwach w 2020 r. powstały szkody w uprawach w wyniku: suszy, gradu, deszczu nawalnego, ujemnych skutków przezimowania, przymrozków wiosennych, powodzi, huraganu, uderzenia pioruna, obsunięcia się ziemi lub lawiny. Warunkiem otrzymania wsparcia było wykazanie zniszczeń co najmniej 20 proc. plonu, a straty w całym gospodarstwie musiały przekroczyć 30 proc. średniej rocznej produkcji rolnej. Do Agencji do 30 czerwca do godz. 16 trafiło 26,55 tys. takich wniosków.

Do 30 czerwca o dofinansowanie do przezimowanych rodzin pszczelich mogli zwrócić się do ARiMR pszczelarze zarejestrowani w ewidencji producentów i wpisani do specjalnego rejestru. Na ten cel przeznaczono 20 zł do każdej rodziny pszczelej, której udało się przetrwać zimę. Według raportu o taką pomoc ubiega się 20,17 tys. zainteresowanych.

Przedstawione dane nie są ostateczne.

źródło: ARiMR

 

Related Posts

None found

Poprzedni artykułCeny czereśni – relacja z rynku w Broniszach, 30.06.2021
Następny artykułPolskie jabłka w międzynarodowej kampanii marketingowej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.