Berberys Thunberga ‘Marta’

Odmiana ‘Marta’ berberysu Thunberga (Berberis thunbergii) została wyselekcjonowana w szkółce Marii i Janusza Szewczyków z Krzywaczki, z siewu nasion (w latach 2005–2008) pochodzących z wolnego zapylenia, zbieranych z odmian ‘Atropurpurea’, ‘Aurea’, ‘Orange Beskid’, ‘Goldalita’ i innych tego gatunku.

Krzewy po ośmiu latach uprawy osiągają wysokość 50–60 cm i średnicę 70–90 cm, charakteryzują się zwartym, półkulistym pokrojem oraz wysoką zdrowotnością (liście zachowują walory dekoracyjne również w miejscach nasłonecznionych). Odmianę można zaliczyć do karłowych, ale o większej sile wzrostu niż np. ‘Bogozam’, ‘Tiny Gold’, czy nawet ‘Goldalita’.

Liście są łopatkowe, typowe dla gatunku, choć nieco mniejsze – o długości 0,8–1,2 cm, proste (u niektórych innych karłowych odmian bywają charakterystycznie poskręcane). Wiosną i latem najmłodsze blaszki liściowe są delikatnie, czerwono podbarwione, szczególnie na obrzeżach (fot. 1). Na krzewach rosnących już w lekkim zacienieniu przebarwienia są słabsze i szybciej zanikają. Na roślinach posadzonych na miejsce stałe już pod koniec lata przebarwień praktycznie nie ma (fot. 2). W produkcji w szkółce lub na okazach uprawianych w pojemnikach charakterystyczna barwa utrzymuje się dłużej.


Fot. 1. Berberys Thunberga ‘Marta’ – wiosenne przebarwienia liści…
 

Fot. 2. …i typowe wybarwienie starszych okazów

Berberys Thunberga ‘Marta’ ma typowe dla gatunku wymagania glebowe, należy unikać sadzenia go na glebach słabych i bardzo suchych oraz bardzo podmokłych i ciężkich. Odmiana ta spełnia wymogi krzewów polecanych na tereny zieleni miejskiej jako krzew obwódkowy większych rabat z krzewami lub bylinami, może być też rośliną okrywową. Nie należy jej sadzić w bezpośrednim sąsiedztwie ruchliwych ulic, gdyż berberysy Thunberga są dość wrażliwe na zasolenie. Krzew ten nadaje się także do ogrodów przydomowych w całej Polsce, do zestawień kolorystyczno- pokrojowych z innymi gatunkami liściastymi (niskie tawuły, krzewuszki, pięciorniki, berberysy), iglastymi (kuliste żywotniki, kosodrzewiny, jałowce itp.) i bylinami (szałwia omszona, lawenda, żurawka).

Nowa forma berberysu jest podobna do niektórych wolniej rosnących i już dostępnych na rynku odmian, szczególnie czeskiej ‘Goldalita’, od której rośnie silniej (ma też większe liście). Oferowana jest w sprzedaży w szkółce hodowcy od 2014 roku.
 
Dr Adam Marosz
Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach
Fot. A. Marosz

Artykuł pochodzi z numeru 1/2016 dwumiesięcznika „Szkółkarstwo”

Related Posts

None found

Poprzedni artykułNa Suwalszczyźnie odtwarzają tradycyjne sady
Następny artykułZgłoszenia do Integrowanej produkcji roślin

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.