Ciekawe wiśnie z Instytutu Juliusa Kühna

Instytut Juliusa Kühna (Julius Kühn-Institut – Bundesforschungsinstitut für Kulturpflanzen) z siedzibą w Dreźnie to niemiecki federalny instytut badawczy utworzony w 2008 roku. W jego oddziale w Pillnitz prowadzone są badania m.in. nad nowymi odmianami gatunków sadowniczych.

Na rynek trafiło z tej placówki np. kilka odmian jabłoni (odpornych na parcha, których nazwy zaczynały się na „Pi” oraz „Re”), grusz (‘David’, ‘Hortensia’, ‘Isolda’, ‘Uta’), czereśni, śliw, wiśni i truskawek, a także podkładki dla czereśni z serii Piku.

Najnowsze odmiany z JKI to dostępne w Niemczech od ub.r. (zarejestrowane w 2013 r.) wiśnie: ‘Coralin’, ‘Spinell’ oraz ‘Jachim’. Wyróżniają się one kilkoma charakterystycznymi cechami: tolerancją wobec chorób liści, pokrojem koron lub zaskakującym smakiem owoców. Ich hodowcą jest dr Mirko Schuster, który uważa, że nowe wiśnie mogą w najbliższej dekadzie zagościć zarówno w sadach towarowych (‘Coralin’ i ‘Spinell’), jak i amatorskich (‘Jachim’), podobnie jak dwie jego wcześniejszeodmiany tego gatunku: ‘Achat’ i ‘Jade’, rozmnażane już w niemieckich szkółkach.

‘Coralin’ została otrzymana w wyniku krzyżowania odmian ‘Kelleris 16’ x (‘Köröser’ x ‘Łutówka’). Ma ona być bardzo tolerancyjna wobec drobnej plamistości drzew pestkowych (Blumeriella jaapii) oraz choroby liści wywoływanej przez grzyb Wilsonomyces carpophilus. Z tego powodu może znaleźć zastosowanie w sadach ekologicznych. Drzewa tworzą korony o wzniesionym pokroju. Kwitną średnio wcześnie (są samopłodne), owocują obficie (fot. 1), a ich owoce łatwo odrywają się od szypułek, co czyni je przydatnymi do zbioru mechanicznego. Wiśnie tej odmiany są ciemnoczerwone, okrągłe (średnia masa 5,2 g, średnica – 22 mm), dość twarde i trwałe w obrocie.

Fot. 1. ‘Coralin’
 
‘Jachim’ to mieszaniec odmian ‘Köröser’ x ‘Safir’. Cechą szczególną tej wiśni jest kolumnowy, bardzo wąski pokrój drzew (fot. 2), dzięki czemu są one przydatne nawet do bardzo małych ogrodów. Gałęzie boczne wyrastają z pnia pod ostrym kątem, a pąki kwiatowe zawiązywane są bardzo blisko przewodnika. Dodatkowo drzewa są wyjątkowo tolerancyjne wobec drobnej plamistości liści drzew pestkowych. Kwaśne owoce tej odmiany (jest samopłodna, kwitnie średnio wcześnie) osiągają średnio masę 5,9 g i średnicę 22,8 mm. Są okrągłe i ciemnoczerwone. Nowość jest już w ofercie kilku niemieckich szkółek produkujących materiał amatorski (oferuje się ją nie tylko do ogrodów, lecz także do uprawy w pojemnikach) i została dostrzeżona na ostatnich targach IPM w Essen.

Fot. 2. ‘Jachim’

‘Spinell’ to wiśnia otrzymana w wyniku krzyżowania odmian ‘Köröser’ x (‘Fanal’ x ‘Kelleris 16’) i przeznaczona do produkcji owoców deserowych. Osiągają one średnią masę 7,8 g oraz średnicę 27,5 mm. Dojrzałe są ciemnobordowe (fot. 3) i bardzo słodkie. Ze względu na wysoką zawartość cukrów (17,6% Brix) przy relatywnie niskiej zawartości kwasów (12,7 g/l) smakiem (ale i wyglądem) przypominają czereśnie. Drzewa kwitną średnio wcześnie i są częściowo samopłodne.

Fot. 3. ‘Spinell’

Na podstawie materiałów prasowych Instytutu Juliusa Kühna 
W. Górka
Fot. 1–3 M. Schuster, materiały prasowe Instytutu Juliusa Kühna

Artykuł pochodzi z numeru 3/2015 dwumiesięcznika „Szkółkarstwo”

Related Posts

None found

Poprzedni artykułUkraińskie dzieci wyzyskiwane przez naszych rolników? Polska w raporcie UE
Następny artykułMinister Marek Sawicki będzie gościem Expo 2015

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.