Ukraińscy szkółkarze: spada popyt na jabłonie i maliny

Szkółkarstwo
Według przedstawicieli branży szkółkarskiej na Ukrainie, popyt na sadzonki wielu wieloletnich upraw w tym kraju gwałtownie spada. Na uwagę zasługuje zwłaszcza spadek zainteresowania drzewkami jabłoni i sadzonkami malin przez sadowników i duże przedsiębiorstwa rolne. Jedynym segmentem, który wciąż wykazuje stosunkowo wysoki poziom popytu na tego typu materiał szkółkarski, są ogrodnicy-amatorzy, którzy produkują owoce nie na sprzedaż, a na własne potrzeby.

Przedstawiciele tych szkółek, które ukierunkowują swoją produkcję na dużych ogrodników, zauważają, że (niewielki) popyt na drzewka jabłoni obserwowany jest tylko w kategorii tych odmian i ich klonów, które można z powodzeniem eksportować – chodzi o takie odmiany jak Granny Smith, Red Delicious, Gala (dobrze wybarwione klony) i Golden. Również wielu ogrodników interesuje się drzewami odmiany Pinova.

W przypadku malin zwiększyć produkcję planują głównie te podmioty, które mają do dyspozycji urządzenia do zamrażania owoców, a także te, które koncentrują się na sprzedaży swoich produktów na świeżym rynku. Jednocześnie sadzonki borówki nadal cieszą się dużym popytem –  produkcja tych owoców wciąż się rozwija.

Szkółkarze zauważają także spadek zapotrzebowania na śliwy, chociaż w poprzednich latach zainteresowanie tymi drzewkami stale rosło.

Źródło: Fruit-inform
 
MP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.