Nowe rozwiązania do ochrony owoców i warzyw

    Agnieszka Bober doradca sadowniczy INNVIGO
    Agnieszka Bober doradca sadowniczy INNVIGO
    Imprezy targowe to doskonała okazja dla plantatorów do zapoznania się z najnowszymi rozwiązaniami dostępnymi na rynku. Podczas tegorocznej edycji Targów Sadownictwa i Warzywnictwa firma INNVIGO zaprezentowała rozbudowaną ofertę środków ochrony roślin, skierowaną właśnie do producentów owoców i warzyw.

    Firma INNVIGO jest doskonale znana z szerokiej oferty preparatów do ochrony upraw rolniczych, a użytkownicy tych produktów przekonali się, że dobre rozwiązania nie muszą być drogie. Jednym z celów, jakie stawia sobie przedsiębiorstwo, jest zapewnienie, aby również producenci owoców i warzyw mogli korzystać ze sprawdzonych, skutecznych programów ochrony, których koszty będą korzystne i konkurencyjne. Wśród rozwiązań rekomendowanych przez INNVIGO podczas TSW znalazły się zarówno nowości, jak i znane użytkownikom substancje aktywne, ale w innej formulacji, oraz poszerzone rejestracje obecnych już na rynku środków.

    Coraz większa liczba preparatów, oferowanych od 2019 roku przez INNVIGO do ochrony owoców i warzyw, to duże udogodnienie dla producentów, jednak równie istotny jest aspekt ekonomiczny. Doskonale zdają sobie z tego sprawę m.in. sadownicy, dla których ubiegły sezon nie był korzystny, a obecny będzie wymagał podjęcia kolejnych niełatwych decyzji. – Sezon 2018 był dla sadownictwa bardzo trudny, dlatego że wystąpiła ogromna nadprodukcja owoców. Wiązało się to z niską ceną oraz z trudnościami w sprzedaży owoców. Można zaobserwować pewien marazm w środowisku sadowników. Rok 2019 zapowiada się niestety również jako trudny dla sadownictwa, drzewa są bardzo przesilone po ubiegłym sezonie, także jabłek może być mniejpowiedziała Agnieszka Bober, doradca INNVIGO. – Trzeba pamiętać, że sadownicy mają również mniej pieniędzy. W związku z tym na pewno będą szukać tańszych rozwiązań. Nasza oferta jest tak skonstruowana, aby nawet w sytuacjach, kiedy gospodarstwo nie dysponuje znacznymi nakładami pieniężnymi, można było wykonać cały program ochrony na bardzo korzystnym poziomie kosztowym.

    Wśród preparatów od INNVIGO, z jakich w tym roku będą mogli korzystać producenci owoców i warzyw, są między innymi:

    • Diana 500 SC (dodyna) – jest to najnowszy fungicyd, który w tym roku dołączył do portfolio firmy. Preparat przeznaczony jest do zwalczania parcha jabłoni w sadach.

    • Lekaro 80 WG (kaptan) – kolejny fungicyd do walki z parchem jabłoni. Został wprowadzony do sprzedaży w ubiegłym sezonie, teraz ma szansę zaistnieć szerzej i zyskać popularność. W 2018 roku, mimo późnego wprowadzenia na rynek, Lekaro był już stosowany przez wielu plantatorów, którzy w praktyce potwierdzili skuteczność tego środka.

    • FruitSmart 3,3 VP (1-metylocyklopropen) – bardzo ważny produkt w ofercie INNVIGO. Do tej pory regulator był zarejestrowany jako środek przedłużający trwałość i poprawiający jakość jabłek we wszystkich typach przechowalni. Od 2019 roku produkt otrzymał rozszerzenie na inne gatunki owoców przeznaczonych do przechowywania (np. gruszki, śliwy, morele), a także niektóre warzywa (pomidor, papryka, oberżyna), również kapustne (brokuł, kapusta głowiasta, pekińska).

    • Baristo 500 SC (napropamid) – herbicyd do tej pory był zarejestrowany do stosowania w truskawce, po rozszerzeniu rejestracji może być stosowany do ochrony upraw kapusty głowiastej i kalafiora.

    • Delmetros 100 SC (deltametryna) – insektycyd do zwalczania szkodników w kapuście głowiastej oraz w ziemniaku. Klienci INNVIGO mają również do dyspozycji tę substancję w innej formulacji – jako preparat Delux 050 CS – do zastosowania w sadach jabłoniowych.

    • Los Ovados 200 SE i Apis 200 SE (acetamipryd) – rejestracja tych insektycydów została poszerzona o zastosowanie w uprawach sadowniczych, owocach miękkich, a także w niektórych warzywach.

    • Kier 450 SC (azoksystrobina, difenokonazol, tebukonazol) – unikalny fungicyd m.in. do ochrony cebuli i kapusty.

    Jako firma postpatentowa działamy głównie na bazie substancji czynnych znanych i stosowanych już od kilku lat, ale także tworzymy własne produkty. Tak właśnie powstał Kier 450 SC. To preparat trójskładnikowy, jakiego nie było jeszcze na rynku. Jest przeznaczony przede wszystkim do upraw warzywnych. Składa się z trzech substancji aktywnych i zapewnia kompleksową ochronę przed chorobami grzybowymi dla szerokiej gamy warzyw, w tym m.in. kapustnychwyjaśniała Agnieszka Bober.

    Źródło: Informacje prasowe firmy INNVIGO

    Poprzedni artykułKongres Truskawkowy 10 lutego 2019, Mszczonów
    Następny artykułSumi Agro Poland podsumowuje 25 lat działalności w Polsce