Pasieka w Twoim smartfonie!

    Nowoczesne technologie nie omijają również branży pszczelarskiej. W kwietniu br. na rynku pojawił się bowiem BeeSmart - aplikacja (na system Android) do przeglądu rodzin pszczelich i organizacji pracy w pasiece.

    BeeSmart został stworzony przez grupę programistów, których zainspirował kalendarz prowadzony przez doświadczonego pszczelarza. Liczba informacji zawarta na stronach notatnika oraz chęć ich zrozumienia z czasem przekształciła się w pomysł aby pomóc pszczelarzom w usystematyzowaniu prowadzenia notatek oraz dostarczeniu narzędzia do analizy danych. Programiści przy współpracy z wieloma doświadczonymi pszczelarzami stworzyli aplikację, która ma na celu ułatwić codzienną pracę na pasiece.

    Aplikacja oprócz funkcji zapisu prowadzonych prac informuje m.in. o ważnych zmianach pogodowych w każdej pasiece, groźbie wystąpienia chorób zakaźnych czy napszczelenia okolicy. Posiada również możliwość generowania, wysyłania szczegółowych raportów z przeprowadzonych prac, leczenia, dokarmiania czy zbiorów. Aby ułatwić pracę początkującym pszczelarzom, aplikacja została wyposażona w inteligentny system podpowiedzi, dzięki którym mogą oni uniknąć podstawowych błędów.

    Aplikacja pozwala na zapisywanie informacji istotnych dla funkcjonowania pasieki

    Wszystkie informacje gromadzone za pomocą aplikacji są systematycznie synchronizowane do tzw. „chmury”. Dzięki temu rozwiązaniu uszkodzenie lub zgubienie smartfona nie powoduje utraty danych. Dodatkowo mechanizm synchronizacji umożliwia również wspólną pracę na kilku urządzeniach w tym samym czasie.

    Aspiracją projektu jest stworzenie platformy do analizy danych z pasiek w celu wczesnego ostrzegania o niepokojących sytuacjach, które mogą wpływać na kondycję pszczół, a tym samym pomóc uniknąć strat finansowych. Oprócz rozwoju aplikacji na system Android i stworzenia analogicznej wersji dla systemu iOS, planowane są kolejne projekty, skierowane m.in. do dużych przedsiębiorstw pszczelarskich.

    Wierzymy, że analiza danych daje olbrzymie możliwości w rozwoju ekologicznego pszczelarstwa. Dzięki nim chcemy odnaleźć źródła najczęstszych problemów z jakimi muszą walczyć pszczelarze i pomóc w ich rozwiązywaniu. W Polsce średnia wieku osób zajmujących się pszczołami wynosi powyżej 50 lat. Ich doświadczenie niestety często znika w zapiskach na kartkach notatników lub daszków uli. Chcielibyśmy pomóc w przekazaniu choćby części ich wiedzy kolejnym pokoleniom pszczelarzy i nieco przybliżyć świat tych jakże ciekawych owadów – twierdzi Adam Mach, współzałożyciel projektu.

    Więcej informacji na www.beesmart.pl

    Poprzedni artykułTechnologia wspiera produkcję miodu
    Następny artykułKomfortowy ciągnik, czyli jaki?