Uniwersytet w Wageningen potwierdza opłacalność rozwiązań Led Fluence by Osram

    Flucence by Osram
    Pięciomiesięczne badanie wzrostu pomidorów na wysokich podporach przeprowadzone przez Wageningen i Vortus wykazuje, że systemy oświetleniowe LED zapewniające pełen rozkład widmowy (spectrum) światła firmy Fluence by OSRAM są opłacalnym rozwiązaniem zastępującym standardowe rozwiązania oparte na wysokoprężnych lampach sodowych HPS.

    Rotterdam (Holandia) i Austin (Teksas) – 11 czerwca 2019 r. – Wageningen University and Research (WUR), przy współpracy z Fluence by OSRAM i firmą konsultingową z obszaru hodowli szklarniowej Vortus, opublikowała wstępne wyniki przeprowadzonych badań uprawy pomidorów porównujące skuteczność oświetlenia uzupełniającego opartego na oprawach LED emitujących światło w całym zakresie widzialnym oraz bliskiej podczerwieni i instalacji tradycyjnej opartej na wysokoprężnych lampach sodowych (HPS).

    Wstępne dane z badania, w ramach którego testowano oświetlenie PhysioSpec Greenhouse™ firmy Fluence w porównaniu z aktualnie dostępną na rynku instalacją opartą na wysokoprężnych lampach sodowych wskazują, że stosowanie oświetlenia PhysioSpec Greenhouse umożliwiło uzyskanie do 11% wyższych plonów – w zależności od odmiany. Poza zmniejszeniem poboru energii , zwiększenie plonów stanowi dodatkową zaletę tego rozwiązania.
    Pierwsze wyniki badania wskazują, że producenci mogą uprawiać pomidory równie skutecznie przy zastosowaniu PhysioSpec Greenhouse jak w przypadku instalacji opartej na lampach HPS, z większym prawdopodobieństwem uzyskiwania lepszych plonów i krótszych łodyg – mówi dr Ep Heuvelink, profesor nadzwyczajny WUR – Obie odmiany wykorzystane w badaniu, Tomagino i Merlice, dobrze się rozwijały w świetle PhysioSpec Greenhouse, a owoce miały podobną zawartość suchej masy w porównaniu do tych hodowanych przy świetle lamp sodowych.

    Jak wykazało badanie, plon owoców w przypadku odmiany Tomagino jest nieco wyższy w miejscach oświetlanych oprawami LED, co poza oszczędnością energii elektrycznej jest dodatkowym, znaczącym argumentem przemawiającym na korzyść stosowania rozwiązań LED w porównaniu z tymi opartymi na technologii HPS.

    WUR opublikuje pełne wyniki jeszcze w tym roku.

    Większość instalacji w branży szklarniowej nadal oparta jest na lampach HPS, które są dla nich jedynym źródłem oświetlenia uzupełniającego, jednak badanie WUR dowodzi, że należy to zmienić – mówi Barend Lobker, dyrektor firmy Vortus – Producenci niechętnie przechodzą na oświetlenie LED, ponieważ nie mają pewności, czy będzie ono równie skutecznie oddziaływać na uprawy. Wyniki badania powinny rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące możliwości rozwiązań LED opartych na emitowaniu światła w pełnym zakresie promieniowania widzialnego.
    Haris Ouzounis, specjalista ds. usług ogrodniczych Fluence by OSRAM i starszy fotobiolog, mówi, że badanie to ma ekscytujące konsekwencje dla stosowania technologii LED zaprezentowanej przez firmę Fluence by OSRAM w zakresie szklarniowych upraw pomidorów. Wyniki wskazują, że nawet bez zmiany środowiska wzrostu w jakikolwiek inny sposób na potrzeby optymalizacji pod kątem LED, oświetlenie to pozwala producentom komercyjnym na uzyskanie takich samych lub lepszych parametrów użytkowych niż oświetlenie oparte na lampach HPS – dodaje.
    Fluence prowadzi dalsze badania w zakresie wpływu jakości, rozsyłu i intensywności promieniowania światła oraz sposobu optymalizacji pozostałych elementów środowiska w celu uzyskania możliwie jak najlepszych efektów przy zastosowaniu oświetlenia LED, co powinno wykazać istotny wzrost produktywności w porównaniu z aktualnymi praktykami w zakresie oświetlenia HPS.

    Dalsza współpraca w zakresie badań i rozwoju

    Współpraca z najbardziej nowatorskimi badaczami, konsultantami i producentami jest najwyższym priorytetem dla Fluence by OSRAM, a wyniki tego badania prowadzone z WUR to pierwsze wyniki z całej serii danych, które zostaną opublikowane w nadchodzących miesiącach. Fluence pracuje również nad innymi inicjatywami z ośrodkami badawczymi, uniwersytetami i organizacjami na całym świecie w celu dalszego rozwoju najlepszych praktyk i zbadania bardziej pionierskich zastosowań w branży.

    Oparcie naszych rozwiązań na badaniach i nauce to fundamentalny element, który wyróżnia Fluence – mówi David Cohen, dyrektor generalny Fluence by OSRAM – Jesteśmy dumni ze współpracy z Uniwersytetem Wageningen oraz z dołączenia do „WUR Club of 100” w celu dalszego rozwijania zrozumienia znaczenia badań naukowych w zakresie ogrodnictwa. Szklarnie to istotne źródło owoców i warzyw o wysokiej wartości odżywczej, a przełomowe badania WUR umożliwią producentom w większej liczbie krajów produkcję upraw wysokiej jakości w sposób efektywny i energooszczędny.

    Więcej informacji na temat wstępnych wyników można uzyskać, spotykając się z zespołem Fluence w GreenTech w Amsterdamie, lub odwiedzając stronę https://fluence.science/wageningen.

    źródło: materiał prasowy Fluence by Osram

    Poprzedni artykułArysta LifeScience i UPL pod nowym wspólnym brandem
    Następny artykułJantoń zmienia nazwę na JNT Group