Strona główna Tagi Bakterie

bakterie

Dobry start kapusty

Uprawa wczesnych odmian kapusty cieszy się coraz większą popularnością. Wynika to przede wszystkim z możliwości uzyskania atrakcyjnych cen za towar na początku sezonu. Wybór tych odmian determinowany jest więc głównie chęcią uzyskania wysokiej rentowności produkcji. Niektórzy z plantatorów już na przełomie stycznia i lutego rozpoczęli produkcję rozsad. Takie postępowanie jest dość ryzykowne, gdyż w tym okresie trudno jest przewidzieć jak szybko nadejdzie wiosna. 

Wirus przeciwko zarazie ogniowej

Nieustający problem w europejskich sadach – bakteria Erwinia amylovora, sprawca zarazy ogniowej nie doczekał się dotąd satysfakcjonującego rozwiązania. Porażone pędy należy wycinać, często karczować trzeba całe drzewa. Chemicznie oddziałuje na bakterie tylko miedź i streptomycyna – pierwsza działa zapobiegawczo, druga jest dozwolona w wyjątkowych wypadkach. Być może technikami manipulacji genetycznych da się tę kwestię zamknąć.

Xylella fastidiosa – nowe zagrożenie dla Europy

Intensyfikacja międzynarodowego obrotu produktami roślinnymi oraz widoczne na całym świecie zmiany warunków klimatycznych przyczyniają się do wzrostu zagrożenia przeniesienia i zadomowienia się nowych gatunków organizmów szkodliwych dla roślin, dotychczas nienotowanych na obszarze danego kraju, a nawet kontynentu. Obecnie jednym z najpoważniejszych zagrożeń dla upraw w Europie jest bakteria Xylella fastidiosa (Wells et al.).

Pierwsze w Polsce wykrycie bakterii Ralstonia solanacearum w roślinach róż

W październiku bieżącego roku w miejscu produkcji zlokalizowanym na terytorium województwa śląskiego stwierdzono występowanie bakterii Ralstonia solanacearum. Bakteria ta została wykryta w roślinach róż odminy 'Red Berry', produkowanych na kwiat cięty.

Bakterie w sadach

Opady deszczu, lokalnie gradu, burze z silnymi podmuchami wiatru to warunki sprzyjające rozprzestrzenianiu się bakterii i infekowaniu przez nie kolejnych organów czy następnych roślin. Szczególnie, że podczas takich pogodowych anomalii często dochodzi do przerwania ciągłości tkanek – zranienia, złamania pędów, a wszelkiego rodzaju uszkodzenia, w tym mechaniczne stają się wrotami infekcji.

Bakterie mogą zasiać ferment na rynku paliwowym

Bakterie można zaprząc do produkcji paliwa z odpadów. Pewne gatunki podczas fermentacji wytwarzają butanol - alkohol, którym łatwo można zastąpić w samochodach benzynę. Polska doktorantka chce usprawnić proces wytwarzania butanolu przez mikroorganizmy.