Strona główna Tagi Derenie

derenie

Ukraińska plantacja derenia

W największym nie tylko na Ukrainie, ale i świecie sadzie dereniowym rozpoczęły się zbiory owoców.

Mołdawski dereń trafia do USA, Niemiec i Polski

Mołdawski sadownik uprawia na swojej plantacji derenia – roślinę często spotykaną na Mołdawii, ale w lasach, parkach, ogrodach amatorskich. Plantacja Jurija Stratana jest pierwszą i jak dotąd jedyną towarową uprawą tego gatunku w Mołdawii.

VI Międzynarodowy Festiwal Derenia

W najbliższą niedzielę 10 września w Bolestraszycach k. Przemyśla szósty raz spotkają się fani derenia jadalnego. Wszystkich zainteresowanych – szkółkarzy, producentów owoców, amatorów przetworów zaprasza Arboretum Bolestraszyce na kolejny Festiwal poświęcony tej roślinie.

Międzynarodowy Festiwal Derenia

Przy tradycyjnie pięknej, wrześniowej pogodzie Arboretum w Bolestraszycach gościło wczoraj setki uczestników Międzynarodowego Festiwalu Derenia – czwartej z kolei imprezy dedykowanej temu powracającemu do świadomości sadowników gatunkowi. W tym roku wiele uwagi organizatorzy poświęcili również innym mało znanym czy zapomnianym roślinom o jadalnych owocach czy innych organach przydatnych w kuchni, apteczce czy kosmetyczce.

Borówki, maliny, derenie

Gdybyśmy posługiwali się "kalendarzem ogrodniczym" te rośliny mogłyby patronować nadchodzącej niedzieli 13 września. Zainteresowanym tytułowymi gatunkami przypominamy, że moga w tym dniu odwiedzić miejsca, gdzie będzie się działo sporo ciekawego.

Malina czarna, rokitnik, dereń. Jakie odmiany?

Polska jest dużym producentem owoców potocznie określanych jako „miękkie”, a areał ich produkcji wydaje się stale rosnąć. Te gatunki są głównym tematem podczas konferencji sadowniczej, odbywającej się corocznie w Kraśniku. Podczas tegorocznego, 10. już spotkania, prelegenci zwrócili także uwagę na mniej znane gatunki – potencjalnych kandydatów do uprawy towarowej w Polsce.

Festiwal derenia

W połowie września Arboretum w Bolestraszycach urządziło drugi Festiwal Derenia. Podobnie, jak w roku ubiegłym zainteresowani tą rośliną profesjonaliści i amatorzy dopisali – sesja wykładowa zainteresowała ponad sto osób, zaś kolekcje, alejki i kiermasz, na którym oferowano przede wszystkim produkty z derenia (i same krzewy) zapełniły tłumy zwiedzających.

O dereniu w Bolestraszycach

23 września w Arboretum w Bolestraszycach koło Przemyśla zorganizowano I Podkarpacki Festiwal Derenia. Właśnie z tej placówki pochodzą krajowe, zarejestrowane i rozmnażane przez kilka szkółek odmiany derenia jadalnego (Cornus mas). Sesję referatową wypełniły wystąpienia gości z Kijowa, Symferopola i Wrocławia.

Rośnie apetyt na derenia jadalnego i świdośliwę

W ostatnich latach coraz większym zainteresowaniem wśród osób związanych z sadownictwem cieszą się rośliny jagodowe. Nadal w dużym stopniu uprawiane są truskawki, maliny i porzeczki: czerwona i czarna, ale coraz więcej uwagi poświęca się możliwości uprawy np. derenia jadalnego czy świdośliwy (których owoce - botanicznie - jagodami nie są, przyp. red.).

I Podkarpacki Festiwal Derenia

Jutro w Arboretum w Bolestraszycach rzadko trafiająca się okazja.