Strona główna Tagi Dna

dna

Sprawne tasowanie roślinnych genów szansą na nowe odmiany

Wiadomo, jak sprawić, by rekombinacja genetyczna - tasowanie genów w procesie tworzenia komórek rozrodczych - zachodziła znacznie skuteczniej niż dotąd. Dzięki temu będzie można szybciej i taniej niż do tej pory uzyskiwać nowe odmiany roślin. Naukowcy zidentyfikowali geny odpowiadające za częstotliwość przetasowań genetycznych. I pokazali, jak można te geny zaprząc do tego, by rekombinacja zachodziła sprawniej, a potomstwo było bardziej różnorodne - miało bardziej "przetasowane geny".
 

Naukowcy wiedzą, jak zmusić drzewa do „ mówienia”

Drzewa mogą być wyjątkowo "gadatliwymi" świadkami zdarzeń. Ważne informacje potrafią z nich wydobyć naukowcy. Wystarczy kawałek liścia czy igły, by ustalić profil genetyczny drzewa i wytropić złodziei drewna, a nawet mordercę, który swoją ofiarę ukrył pod drzewem. "Zwykle wydaje się nam, że analizy DNA wykonywane są wyłącznie u ludzi, np. do ustalania ojcostwa.

Kupił medal noblowski i chce go oddać laureatowi

Najbogatszy Rosjanin Aliszer Usmanow ujawnił, że kupił na licytacji medal, który w roku 1962 przyznano wraz z Nagrodą Nobla amerykańskiemu naukowcowi Jamesowi Watsonowi za odkrycie struktury DNA. Sprzedany na aukcji medal ma wrócić do genetyka.