Strona główna Tagi Dwutlenek węgla

dwutlenek węgla

Polska żywność może utracić atrakcyjność

Unia Europejska kończy prace nad metodologią opracowywania etykiet środowiskowych na żywność. Będą one odzwierciedlać wpływ produktu na środowisko. Wprowadzenie systemu takich etykiet będzie miało wpływ na postrzeganie produktów żywnościowych pochodzących z Polski.

Obniżanie emisji dwutlenku węgla

Nie musi ono być niekorzystne dla gospodarki. Badania PwC udowadniają, że obniżenie emisji dwutlenku węgla wpłynie na przyspieszenie wzrostu gospodarczego. Wskazują na to przykłady ze Szwecji, Niemiec, Danii, Wielkiej Brytanii i Holandii, które postawiły na „zielone” i niskoemisyjne technologie. Tymczasem polski rząd sprzeciwia się na unijnym forum celom zmierzającym do dekarbonizacji, argumentując, że ograniczy ona rozwój przedsiębiorstw.

Prąd bez spalin – unikatowe polskie urządzenie nagrodzone w Brukseli

Bio-Hydrogen - urządzenie do produkcji energii elektrycznej z paliw i biopaliw do zasilania indywidualnych domów, firm lub domków kempingowych to unikatowa polska technologia zeroemisyjna.

Dwutlenek węgla w uprawach pod osłonami

W pierwszej części artykułu (HO 2/2007) Autor przedstawił podstawowe informacje na temat wpływu dwutlenku węgla na rośliny. W drugiej omawia szczegółowe zalecenia dotyczące dokarmiania poszczególnych upraw dwutlenkiem węgla. (red.)

Dwutlenek węgla w uprawach pod osłonami

Dwutlenek węgla jest gazem występującym naturalnie w powietrzu atmosferycznym, które składa się w 78% z azotu, w 21% z tlenu i tylko 0,34% stanowi CO2 — jego zawartość jest zwykle wyrażana jako 340 ppm (parts per milion). CO2 powstaje w czasie spalania wszystkich materiałów zawierających węgiel, czyli m.in. węgla kamiennego, ropy naftowej i jej pochodnych, drewna, a także przy rozkładzie substancji organicznej w glebie czy kompostach.