Strona główna Tagi Kukurydza

kukurydza

Kukurydza – roślina przyszłości?

Według danych Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej PIB zbiory kukurydzy uprawianej na ziarno w roku 2016 mogą wynieść ponad 3,9 mln ton wobec 3,2 mln t przed rokiem. Średnia krajowa cena zakupu w  październiku wyniosła 564 zł/t i była niższa o 14% w porównaniu do 2015 r. Również na tle krajów UE polscy rolnicy otrzymują mniejszą cenę – o 12% mniej niż wynosi średnia unijna.

Notos – nowy sposób na omacnicę i nie tylko

Zaprezentowany po raz pierwszy w Kielcach na targach Agrotech opryskiwacz do oprysków dalekosiężnych Notos zainteresował głównie rolników uprawiających kukurydzę, ale wykorzystać go można również w innych wysokich uprawach - szkółkach, plantacjach wikliny czy w parkach.

O warzywach przed sezonem w Stawiszynie

Na spotkaniu zorganizowanym przez firmę Lidia Horti-Logistic 18 grudnia 2014 r. w Stawiszynie koło Kalisza przedstawiono wiele ciekawych tematów dla producentów warzyw oraz kukurydzy. Współorganizatorem spotkania była firma Monsanto – właściciel marki Seminis – oferującej nasiona warzyw gruntowych oraz Dekalb – oferującej nasiona kukurydzy.

Spożycie kukurydzy w Polsce

W Polsce spożycie kukurydzy cukrowej wynosi zaledwie 5-10 proc. całości zbiorów. W Austrii jest to 30 proc. a we Francji – 20 proc. Dlatego producenci kukurydzy zachęcają do większej konsumpcji. Liczą również na wzrost sprzedaży na rynkach afrykańskich czy na Półwyspie Iberyjskim. Chcą również zwiększyć wykorzystanie kukurydzy jako składnika pasz lub substratu do produkcji biogazu.
 

Kukurydza GMO 1507 raczej nie będzie zasiana w UE w tym roku

Jest mało prawdopodobne, by kukurydza GMO 1507, która najpewniej będzie dopuszczona do uprawy w UE, była zasiana w Unii jeszcze w tym roku - ocenił rzecznik KE ds. rolnictwa Roger Waite.

PE żąda zakazu uprawiania kukurydzy GMO 1507

Parlament Europejski wezwał w czwartek państwa UE, by nie zezwalały na uprawę genetycznie modyfikowanej kukurydzy 1507. Zdaniem europosłów KE nie powinna występować o zatwierdzenie nowych odmian GMO oraz odnawiać zezwoleń, do czasu poprawy metod oceny ryzyka.

Folia na osłony… z krochmalu kukurydzianego

Portugalczycy opracowali formułę wyrobu folii dla rolnictwa w 100 proc. ekologicznej. Nowatorski produkt, wytwarzany m.in. z krochmalu kukurydzianego, samoistnie rozpuszcza się w glebie po zużyciu.

KE wystąpiła o zezwolenie na uprawę kukurydzy GMO 1507

Komisja Europejska wystąpiła do rządów państw UE z wnioskiem o zezwolenie na uprawę genetycznie modyfikowanej kukurydzy 1507 - poinformował unijny komisarz ds. zdrowia Tonio Borg.

Kalemba: w Polsce nie ma GMO

Polska jest wolna od wysiewu i uprawy roślin GMO – powiedział minister rolnictwa Stanisław Kalemba. Przeprowadzone w całym kraju kontrole stosowanego materiału siewnego nie wykazały, by rolnicy wykorzystywali kukurydzę GMO.

Inspekcja nasiennictwa: trzy podejrzenia upraw GMO

Na ponad 9 tys. zbadanych próbek są trzy przypadki podejrzenia modyfikacji genetycznej upraw kukurydzy - poinformował szef Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN) Tadeusz Kłos.