Strona główna Tagi Spółdzielczość

spółdzielczość

Sejm: projekt o spółdzielniach rolniczych – do prac w komisji

Wzmocnienie roli spółdzielczości w rolnictwie oraz kompleksowe uregulowanie zasad i sposobu funkcjonowania spółdzielni rolniczych ma na celu rządowy projekt ustawy o spółdzielniach rolniczych skierowany w środę, 5 marca, do prac w sejmowej komisji rolnictwa. Autorem rządowego projektu o spółdzielniach rolniczych jest Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
 

Spółdzielczość coraz silniejsza

We włoskim rolnictwie sektor spółdzielczy stale się rozwija. Najsilniejsze kooperatywy działają na północy kraju oraz na południowych krańcach włoskiego „buta”. Zyskują w eksporcie odrabiając straty w stosunku do silniejszego sektora spółek kapitałowych. Wśród spółdzielni te ogrodnicze są drugą co do potencjału branżą we Włoszech.

Spółdzielnia oferuje wizualnie nieatrakcyjne owoce

Portugalska spółdzielnia Brzydki Owoc, po portugalsku - Fruta Feia, uratowała przed wyrzuceniem blisko 400 ton warzyw i owoców. Oferowane produkty, z uwagi na swój nieatrakcyjny wygląd, są odrzucane przez placówki handlu tradycyjnego i supermarkety.

Obiecujące perspektywy przed pomidorami malinowymi

Spółdzielnia producentów warzyw Casi w hiszpańskiej Almerii przed trzema taty rozpoczęła produkcję "malinowych" pomidorów osiągając poziom 4500 ton dostaw rocznie. Poszukuje nowych rynków zbytu jednocześnie oceniając optymistycznie perspektywy możliwości dalszego wzrostu produkcji. To nieczęsto teraz w Hiszpanii zdarzający się przypadek - marokańskie pomidory mocno konkurują na rynku UE z produkowanymi na obszarze Wspólnoty.

Projekt ustawy o spółdzielniach rolników

Celem proponowanych uregulowań jest stworzenie zachęt do powoływania przez rolników podmiotów funkcjonujących w oparciu o zasady prawa spółdzielczego. Polegałyby one w szczególności na wyłączeniu podmiotów, które uzyskały status tzw. spółdzielni rolników z niektórych obowiązków fiskalnych. Dotyczyłoby to także tzw. związków spółdzielni rolników, co powinno sprzyjać dalszej konsolidacji.

Resort rolnictwa pracuje nad „paktem dla wsi”

Ministerstwo rolnictwa pracuje nad zmianą podejścia do rozwoju obszarów wiejskich. Chodzi o "pakt dla wsi", czyli program, za który będzie odpowiedzialny cały rząd, a nie tylko resort rolnictwa - poinformował w środę minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.

Idzie nowe

Mimo iż Spółdzielnia Ogrodnicza w Grójcu to grupa poniekąd „historyczna”, nie pozostaje w tyle za nowymi grupami producentów. Jej członkowie i zarząd dokładają wszelkich starań, aby owoce rosnące w ich sadach były odpowiednio przechowane i przygotowane do sprzedaży.

Spółdzielnie budują lepszy świat

Rola i znaczenie spółdzielczości dla rozwoju społeczno-gospodarczego, dobre ustawodawstwo, zapewniające dalszy rozwój oraz strategia rozwoju i zadania dla polskich spółdzielców – to tematy V Kongresu Spółdzielczości, który rozpoczął się dzisiaj w Warszawie. Spotkanie zorganizowane zostało w Międzynarodowym Roku Spółdzielczości, którego obchody przebiegają pod hasłem „Spółdzielnie budują lepszy świat”, a nad którym patronat sprawuje prezydent Bronisław Komorowski.
 

Banki spółdzielcze przed wyzwaniem

27 lipca w Kancelarii Prezydenta odbyło się seminarium  "Model Rozwoju Banków Spółdzielczych". Warto w tym miejscu przypomnieć, że rok 2012 jest Międzynarodowym Rokiem Spółdzielczości.

Europejska nagroda za innowację spółdzielczą

COGECA zorganizowała wczoraj, 20 czerwca,  w Parlamencie Europejskim ceremonię wręczenia Europejskiej Nagrody dla Innowacji Spółdzielczej 2012.