Strona główna Tagi Wsparcie sadownictwa

wsparcie sadownictwa

Szkółkarstwo. Na Ukrainie duże dopłaty

Jak donosi agencja prasowa Interfax, ukraiński rząd chce w 2018 r. intensywnie wesprzeć swoich sadowników. Plantatorzy roślin jagodowych oraz sadownicy uprawiający drzewa owocowe będą mogli uzyskać zwrot 80 proc. kosztów poniesionych na zakup materiału nasadzeniowego.
 
 

UO: List do ministra rolnictwa w sprawie kryzysowej sytuacji

Unia Owocowa wystosowała do ministra rolnictwa list, w którym zwraca się o pomoc w związku z kryzysową sytuacją z jaką w tym sezonie zmagają się sadownicy w Polsce.

Komisja Europejska przedłużyła wsparcie dla ogrodników

Komisja Europejska formalnie przedłużyła w piątek 7 sierpnia wsparcie dla producentów owoców i warzyw, dotkniętych rosyjskim embargiem. Największą pomoc przewidziano dla polskich sadowników, którzy mogą wycofać z rynku za odszkodowaniem 296 200 ton jabłek i gruszek.
 

Wsparcie dla cebuli, kapusty i jabłek

14 listopada zakończono przyjmowanie w ARiMR wniosków o przyznanie wsparcia finansowego dla producentów cebuli, kapusty lub jabłek. Do 13 listopada wnioski o taką pomoc złożyło około 32 tys. producentów cebuli, kapusty lub jabłek, na łączną kwotę ok. 90 mln zł.

Ponad 40 tys. wniosków o pomoc

Ponad 40 tys. wniosków na kwotę ponad 100 mln zł wpłynęło do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. O wsparcie mogli ubiegać się producenci cebuli, kapusty i jabłek, którzy ponieśli straty w wyniku spadku cen spowodowane przez rosyjskie embargo.
 

„Dalsze tymczasowe wsparcie” czeka na rozporządzenie

W nawiązaniu do komunikatu opublikowanego na stronie ministerstwa rolnictwa, dotyczącego dalszego tymczasowego wsparcia producentów owoców i warzyw, ARR informuje, że powiadomienia będą przyjmowane przez Oddziały Terenowe ARR dopiero po opublikowaniu i wejściu w życie rozporządzenia w sprawie realizacji przez Agencję Rynku Rolnego zadań związanych z ustanowieniem dalszych tymczasowych nadzwyczajnych środków wsparcia dla producentów niektórych owoców i warzyw w związku z zakazem ich przywozu z UE do Federacji Rosyjskiej.

ARR: rolnicy powinni uzupełnić powiadomienia ws. wycofywanych produktów

Producenci owoców i warzyw, którzy chcą skorzystać z unijnego wsparcia i złożyli powiadomienia o zamiarze wycofania swoich produktów z rynku w związku z rosyjskim embargiem, powinni je jak najszybciej uzupełnić - poinformował Lucjan Zwolak z Agencji Rynku Rolnego.

Nadzwyczajne wsparcie dla producentów brzoskwiń i nektarynek

Z powodu złej sytuacji na rynku brzoskwiń i nektarynek Komisja Europejska postanowiła w poniedziałek pomóc unijnym producentom tych owoców, wprowadzając w sektorze nadzwyczajne środki wsparcia, które mają doprowadzić od wzrostu cen. W komunikacie KE środki te uzasadniono "niekorzystnymi warunkami pogodowymi i dodatkową presją wywołaną obecnie przez zakaz importu wprowadzony przez Rosję".