Znany jest już program Konferencji Czereśniowej 26 stycznia 2017 r.

26. Spotkanie Sadownicze w Sandomierzu odbędzie się już 25-26 stycznia 2017 r. Pierwszego dnia oprócz zagadnień bliskich producentom jabłek będą omówione też te obejmujące potrzebę dostosowania produktu (odmiany, jakości owoców) do wymagań konsumentów. Drugi dzień poświęcony jest uprawie czereśni. 
Tego dnia omówione będą odmiany czereśni z serii ‘Sweet’ wyhodowane na Uniwersytecie Bolońskim (UNIBO) we Włoszech. Kierunek ich hodowli wyznaczały potrzeby zbioru owoców wysokiej jakości przez okres 30-40 dni, osiągania wysokich i wczesnych plonów. Tematykę tą zaprezentuje dr Marco Bertolazzi.

Możliwości intensyfikacji sadów czereśniowych z drzew na podkładkach o znacznej sile wzrostu, osiąganie wysokich plonów, począwszy od 5. roku po posadzeniu, wykorzystanie osłon przeciwdeszczowych, aby ograniczyć pękanie owoców oraz przeciw owadom (Drosophila suzukii) w celu wyeliminowania zabiegów chemicznych przed zbiorem owoców omówi dr Sara Bellelli. Oboje są naukowcami UNIBO – jednej z najprężniej działających jednostek naukowo-badawczych w Europie – i będą dostępni do indywidualnych konsultacji pierwszego dnia Spotkania Sadowniczego na specjalnie przygotowanym do tego celu stoisku. Wyniki badań dr Sary Bellini, które są przygotowane na podstawie ostatnich lat badań w różnych częściach Europy, będą po raz pierwszy pokazane publicznie gronu sadowników właśnie podczas 26 Spotkania Sadowniczego w Sandomierzu. 
 

Jak zarobić na sadzie czereśniowym podpowie dr Dariusz Paszko z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Pozostała tematyka obejmie racjonalne wydanie 2000 zł na nawożenie hektara czereśni oraz propozycje działań, które należy podjąć, aby nie stracić plonu owoców przed zbiorem.

Wstęp na Spotkanie Sadownicze jest otwarty dla każdego sadownika – zapraszamy zatem wszystkich producentów  owoców, w tym uprawiających czereśnie lub dopiero interesujących się tą uprawą.
 

Szczegółowy program Konferencji Czereśniowej:
26 stycznia 2017 r.
 
10.00-10.30 – Jak zarobić na uprawie czereśni – dr Dariusz Paszko, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
10.30-11.30 – Seria ‘Sweet’ – nowe odmiany czereśni wyhodowane na Uniwersytecie Bolońskim – dr Marco Bertolazzi, Uniwersytet Boloński
11.30-12.30 – Zakładanie intensywnego sadu czereśniowego. Różne techniki sadzenia i prowadzenia – dr Sara Bellelli, Uniwersytet Boloński
12.30-13.00- Jak racjonalnie wydać 2000 zł na nawożenie hektara czereśni – dr Andrzej Grenda, Yara Poland Sp. z o.o.
13.00-13.30- Jak nie stracić plonu czereśni tuż przed zbiorem – Anita Łukawska, Redakcja miesięcznika „Czereśnia”

Więcej informacji na temat 26. Spotkania Sadowniczego Sandomierz 2017 

Related Posts

None found

Poprzedni artykułDobry szampan musi mieć dobre bąbelki – to one decydują o jego smaku
Następny artykułDeklaracje winiarzy do 15 stycznia

2 KOMENTARZE

  1. Może być że uprawia, ale nielegalnie. trzeba wykupic licencję…choć Polak potrafi. Jabłonie Pink Lady też podobno już rosną w kraju nad wisłą 😉

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.