Haniebny proceder na rynku. Oszukiwani są plantatorzy i konsumenci

Na takim procederze tracą wszyscy, od plantatorów po klientów. Ostatnie tygodnie w szklarniowej uprawie pozwoliły na dojrzewanie owoców, sezon ruszył i na giełdach znalazły się pierwsze ogłoszenia o truskawce krajowej. Niestety, niektórzy sprzedawcy wykorzystują ten fakt i sprzedają importowane owoce jako polskie.

Oszustwo w handlu detalicznym 

Pierwsze przykłady fałszerstwa zostały udokumentowane dzisiaj na warszawskim bazarze przy pl. Piotra Szembeka. Sprzedawca importowanych truskawek przepakowywał owoce z plastikowych pudełek, a następnie sprzedawał je jako owoce na wagę. Sytuację w mediach społecznościowych nagłośniło konto „molomo.vegan”. Nie dość, że truskawki mogą pochodzić nawet z marketów wielkopowierzchniowych, o czym nie informuje się klientów, to przy pakowaniu ponownie trafiają do plastikowych reklamówek.  

Takie nieuczciwe praktyki świadczą o braku podstawowej wiedzy, albo o zupełnym ignorowaniu przepisów przez sprzedawców. Tak zuchwały proceder ma miejsce przede wszystkim w kwietniu i w maju, ale zdarza się również później, kiedy polskich owoców nie brakuje…

Handlowcy detaliczni oszukują, a straty ponoszą klienci i producenci, a także środowisko. Skąd tak naprawdę pochodzą te truskawki? Truskawki produkowane poza Unią Europejską nie podlegają tym samym normom dotyczącym dozwolonych środków ochrony roślin, co truskawki wyprodukowane w Polsce. Zatem zaoferowany produkt niewiadomego pochodzenia niesie ze sobą pytanie dotyczące jego składu czy systemu produkcji.  

Codzienne wybory Polaków 

Dzięki wyborom produktów lokalnych skraca się łańcuch dostaw, wsparcie otrzymują polscy producenci, a konsumenci mają pewność, że owoce spełniają europejskie normy. Polacy w codziennych zakupach zwracają uwagę na kraj pochodzenia owoców, chcą wybierać polskie produkty i wspierać polskich plantatorów, jednak jak się okazuje jest to coraz trudniejsze. 

fot. zdjęcie poglądowe

Related Posts

None found

Poprzedni artykułJak urządzić balkon skandynawski – praktyczne wskazówki
Następny artykułGdzie najmocniej przymroziło tej nocy 17-18.04.2024? Przy gruncie do –5°C

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.