Powstanie krajowy system ostrzegania

Czy Polacy wkrótce będą mogli skorzystać z tak szybkiego i skutecznego systemu wczesnego ostrzegania przed gwałtownymi zjawiskami pogodowymi jaki mają Amerykanie? Takie są zapowiedzi Ministerstwa Cyfryzacji.

Michał Boni, minister administracji i cyfryzacji, spotkał się z mieszkańcami Pomorza i Kujaw, którzy przed rokiem doświadczyli potężnej trąby powietrznej. Zjawisko spowodowało wielkie zniszczenia w lasach i zabudowaniach, zabiło 1 osobę, a kilkadziesiąt zraniło. Choć tornad nie powstrzymamy, to jednak możemy się przed nimi skutecznie zabezpieczyć.
 
Na początek jest potrzeba budowy krajowego systemu wczesnego ostrzegania, który właśnie powstaje. Jak zapowiada minister, są projekty, które zakładają wdrożenie takiego systemu do 2016 roku.
 
Ostrzeżenia będą emitowane na antenie lokalnych stacji telewizyjnych metodą tradycyjną (pasek u dołu ekranu) lub hybrydowo (za pomocą informacji elektronicznych dostępnych z poziomu pilota), a także poprzez SMSy i aplikacje na smartfony.
 
Ministerstwo chce skorzystać z rozwoju technologii komunikacyjnych, ponieważ dają one możliwość docierania do milionów Polaków. Szacuje się, że telefon komórkowy posiada obecnie 88 procent mieszkańców naszego kraju, co sprawia, że urządzenie to jest najlepszym nośnikiem przekazywania chociażby ostrzeżeń pogodowych.
 
Minister Boni zapowiada, że wysyłane będą nie tylko ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW), lecz również te pochodzące z innych źródeł. Każda osoba, która zapisze się do subskrypcji SMS lub ściągnie aplikację, będzie ostrzegana przed groźnymi zjawiskami pogodowymi w każdym miejscu, w którym się znajdzie.
 
Jednak potrzeba nie tylko bardziej precyzyjnych ostrzeżeń, lecz również większej edukacji społecznej w zakresie prawidłowego odczytywania takich informacji i dalszego postępowania.
 
Amerykański system wczesnego ostrzegania ujawnił, że społeczeństwo, choć jest ostrzegane, nie wie, jak się zachować, a przecież wystarczy lepsza edukacja, aby liczba ofiar i poszkodowanych była niższa.

Informacja pochodzi z serwisu TwojaPogoda

Related Posts

None found

Poprzedni artykułJedz włoskie orzechy by żyć dłużej
Następny artykułWizyta węgierskich sadowników

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.