Serwis korzysta z plików Cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. dowiedz się więcej » Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia
18.02.2016

Przedsezonowe szkolenia FruitAkademii

12 lutego w Palczewie k. Warki odbyło się jedno ze szkoleń dla sadowników, które zorganizował ZZO Warka. Szkolenie obejmowało omówienie zasad cięcia jabłoni „na klik” oraz ich praktyczne zastosowanie, prezentację produktów FruitAkademia, Sumi Agro i nawozów z oferty Przedsiębiorstwa Intermag Sp. z o.o.
Zasady cięcia jabłoni „na klik” omówił Jarosław Kuklewski (fot. 1), doradca sadowniczy FruitAkademii. Zdaniem J. Kuklewskiego ten sposób cięcia można prowadzić od założenia sadu, zwłaszcza jeżeli posadzono drzewka z dobrze rozbudowaną koronką. Drzewka po posadzeniu należy przyciąć, aby pobudzić je do wzrostu. Zazwyczaj odbywa się to przez przycięcie końcówek silnych pędów bocznych, całkowite wycięcie pędów z górnej części przewodnika stanowiących konkurencje dla niego oraz skrócenie wierzchołka o 1/3 długości. Zazwyczaj przewodnik w górnej części nie jest zdrewniały i uszkodzony, w związku z tym i tak nie będzie rozwijał się prawidłowo.
 

Fot. 1. Jarosław Kuklewski, doradca sadowniczy FruitAkademii 

Po tym zabiegu na przewodniku wyrośnie kilka silnych pędów pod ostrym kątem, ale niżej pod łagodniejszym. Opisany wyżej sposób przycięcie drzewka po posadzeniu sprawi, że pędy nie będą się ogałacały, a nawet wyrosną na nich pożądane pędy i założą się pąki kwiatowe. Podczas formowania korony należy pamiętać również o tym, że trzeba pozostawić 5-6 konarów, które będą stanowiły pierwsze piętro. Ponad nimi powinno znajdować się okno, dzięki któremu doświetlony będzie dół korony.

Cięcie „na klik” drzew dwuletnich i starszych polega na skróceniu pędu jednorocznego stanowiącego przedłużenie konaru z pierwszego piętra korony w obrębie jednorocznego drewna pozostawiając kilkucentymetrowy odcinek tego pędu (fot. 2). Skutkować to będzie wyrośnięciem na nim nowych pędów w sezonie wegetacyjnym. W części wierzchołkowej po przycięciu przewodnika „na klik” (tak jak pędów z pierwszego piętra korony) należy usunąć inne, które są konkurencyjne w stosunku do niego (fot. 3), zwłaszcza gdy nie są zakończone pąkiem kwiatowym. Pomiędzy wierzchołkiem, a dolnym piętrem korony powinny się znajdować tylko młode, wiotkie pędy, które będą owocować ale nie będą zacieniać dolnej części korony. Wszystkie gałęzie, których grubość przekracza połowę grubości przewodnika należy wyciąć na czop. Pamiętać należy, że podczas zimowego cięcia drzew nie można wyciąć więcej niż 1/3 gałęzi aby nie zaburzyć równowagi między wzrostem i owocowaniem.


Fot. 2. Cięcie „na klik” konaru w pierwszym piętrze korony drzewa


Fot. 3. Przewodnik przed (powyżej) i po cięciu „na klik” (poniżej)

 
 
FruitAkademia, jak informował J. Kuklewski, to program doradczy otwarty, skierowany do sadowników, którzy są klientami ZZO Warka. Dla stałych klientów i członków FruitAkademii przygotowywane są zalecenia obejmujące informacje dotyczące:
  • aktualnych zagrożeń i zaleceń w ochronie przed parchem jabłoni i innymi chorobami oraz szkodnikami roślin sadowniczych;
  • zaleceń w nawożeniu sadów; 
  • cięcia i regulacji drzew;
  • przerzedzania zawiązków;
  • wyznaczania optymalnego terminu zbioru;
  • prowadzenia ochrony na wysokim poziomie zgodnie z wymaganiami integrowanej produkcji.

Komentarze

(0 komentarz(y))
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zgłoś nadużycie

Dziękujemy za wysłanie zgłoszenia

Zamknij
created by openform
Ogrodinfo.pl to portal ogrodniczy dla każdego producenta owoców, warzyw i roślin ozdobnych. Plantatorzy znajdą tu wskazówki na temat uprawy, nawożenia i ochrony roślin oraz ogólne informacje z zakresu ogrodnictwa. Ogrodinfo.pl to również portal sadowniczy oraz serwis informacyjny dla właścicieli szkółek i upraw pod osłonami; to sadownictwo, warzywnictwo i kwiaciarstwo bez tajemnic.

Polityka prywatności