Serwis korzysta z plików Cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. dowiedz się więcej » Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia
24.03.2017

Zasady cięcia gruszy i czereśni

W dniach 17-18 marca odbyło się Sadownicze Przedwiośnie w Małej Wsi k. Belska Dużego zorganizowane przez firmę Agrosimex (czyt. więcej „Sadownicze przedwiośnie: pierwsze zabiegi kluczem do sukcesu”). W deszczową sobotę 18 marca Bart Liesenborghs, doradca belgijski z Lieverfruit bvba w sadzie Pawła Woźniaka w Belsku Małym omówił zasady cięcia gruszy i czereśni.
 
Cięcie ‘Konferencji’
Jak poinformował B. Liesenborghs grusze w Polsce, podobnie jak w innych krajach Europy mają mało pąków kwiatowych (fot. 3), co sugeruje, że plony będą w tym roku niższe niż w poprzednim. Oglądając pąki na gruszach w sadzie Pawła Woźniaka stwierdził, że w Polsce w pierwszej połowie lata panowały optymalne warunki na ich zawiązanie się, jednak w drugiej połowie upały uniemożliwiły ich prawidłowy rozwój, co dodatkowo potęgowało opadanie liści z drzew. Podobna sytuacja jest w Hiszpanii i we Włoszech. W Belgii natomiast sadownicy mają coraz więcej problemów z miodówką gruszową, którą z racji areału uprawy gruszy i klimatu trudno jest zwalczać i ona wpływa na reedukację plonu.


 Fot. 1. Bart Liesenborghs, doradca belgijski z Lieverfruit bvba
Fot. 2. Paweł Woźniak omawia odmiany rosnące w sadzie


Fot. 3. Pąk kwiatowy na ‘Konferencji’
 
W bieżącym sezonie grusze należy ciąć tak jak jabłonie – wycinać całe gałęzie i nie skracać pędów (fot. 4). Dobrze jest co roku wyciąć kilka starych gałęzi na czop o długości 10-15 cm, gdyż zapewni to wyrastanie nowych, silnych pędów, które obłożą się pąkami kwiatowymi i będą owocować (fot. 5).
 

Fot. 4. Pędy w koronie ‘Konferencji’ należy wycinać na czop


Fot. 5. Z czopów wyrastają pędy poziome, które okładają się pąkami kwiatowymi i owocują
 
W tym roku doradca zalecał przeprowadzić na gruszach odmiany ‘Konferencja’ silne cięcie w górnej partii drzew (fot. 6), a dołem tylko wykonać cięcie kosmetyczne, aby nie zredukować pąków kwiatowych, których i tak jest mało. Pędy jednoroczne, na których nie ma pąków kwiatowych należy usuwać w całości. Cięcie drzew tej odmiany można porównać do cięcia ‘Jonagoldów’, które polega na zostawieniu dłuższych pędów i gałęzi, co sprawia, że drzewa nie są tak wrażliwe na wysoką temperaturę latem. Cięcie na „klik” w gruszach, tak jak na jabłoniach prowadzi się w obrębie pędu przedłużającego przewodnik oraz w obrębie gałęzi pierwszego piętra korony (fot. 7). Nie należy w ogóle skracać pędów w środkowej części korony, tylko je wycinać.


Fot. 6. W obrębie górnej partii korony drzewa trzeba silnie przyciąć


Fot. 7. „Klik” w obrębie pierwszego piętra korony gruszy
 
Im wcześniej są wiosną podcinane korzenie u gruszy, tym później następuje wtórny wzrost drzew. Jest to korzystne z punktu widzenia zakładania pąków kwiatowych oraz ochrony przed miodówką gruszową. Decydując się na podcinanie korzeni pamiętać należy, że wiosną nawet należy pobudzać drzewa do wzrostu, a nie hamować, aby nastąpiło właściwe zawiązanie owoców. Dlatego trzeba drzewa nawozić szybko działającym azotem.

Komentarze

(0 komentarz(y))
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zgłoś nadużycie

Dziękujemy za wysłanie zgłoszenia

Zamknij
created by openform
Ogrodinfo.pl to portal ogrodniczy dla każdego producenta owoców, warzyw i roślin ozdobnych. Plantatorzy znajdą tu wskazówki na temat uprawy, nawożenia i ochrony roślin oraz ogólne informacje z zakresu ogrodnictwa. Ogrodinfo.pl to również portal sadowniczy oraz serwis informacyjny dla właścicieli szkółek i upraw pod osłonami; to sadownictwo, warzywnictwo i kwiaciarstwo bez tajemnic.

Polityka prywatności