Zbiory jabłek – komunikat sadowniczy Mateusz Nowacki, 17.09.2022

Rozpoczęły się zbiory jabłek. Deszczowa pogoda sprawia, że pojawiają się obawy o pękanie Gali, tym bardziej, że ilość pracowników nie jest tak duża, jak byśmy chcieli. Jak sadownicy podchodzą do tematu przechowywania jabłek? Więcej o aktualnej sytuacji w sadach w komunikacie sadowniczym Mateusza Nowackiego.

Rolnictwo w czasach zmian i niepewności

W ostatnich latach i miesiącach sytuacja geopolityczna oraz rynkowa sprawiła, że w branży rolniczej zaszły liczne zmiany. Rosnące koszty produkcji, przerwanie łańcuchów dostaw, problem z dostępnością niezbędnych surowców i towarów – to tylko niektóre problemy, z jakimi zmagają się rolnicy. W tych niepewnych, nieprzewidywalnych okolicznościach staje się jasne, że wytwarzanie żywności ma dla światowej gospodarki kluczowe znaczenie, a zarówno przed producentami, jak i przed firmami z branży jest wiele wyzwań. Jak ocenia je Krzysztof Golec, Prezes Zarządu INNVIGO?

#5 Komunikat sadowniczy Mateusz Nowacki. Będą przymrozki? 16.05.2022

Prognozy przewidują wystąpienie przymrozków. Czy jeśli dojdą do skutku uszkodzenia w tej fazie wegetacyjnej będą duże? Jakie czynniki mają na to wpływ? Przymrozki to jednak nie jedyny temat, o którym rozmawiamy w nowym komunikacie sadowniczym z Mateuszem Nowackim z AgroFresh.

Sezon “sąsiad straszy mnie PIORIN-em” uważam za otwarty. Czyli kiedy można opryskiwać, a kiedy...

Pierwsza część tytułu poniższego tekstu została zaczerpnięta od jednego z uczestników popularnej grupy rolniczej. Nie przez przypadek, ponieważ pora oprysków co sezon budzi sporo kontrowersji. A co gorsza, tematowi towarzyszy szum informacyjny, który jednak postaramy się tutaj uporządkować.

Znane i sprawdzone rozwiązania w ochronie przed parchem

Każdy sezon jest inny i wita nas odmiennymi warunkami. Jak dotąd ochrona przed parchem jabłoni skupia się na zabiegach zapobiegawczych. Jakie rozwiązania mamy do dyspozycji?

Jakich fungicydów i insektycydów zabraknie w 2022 roku?

Nie mamy dobrych wieści dla wszystkich producentów, którzy na co dzień korzystają w Programu Ochrony Roślin Warzywnych, bo z roku na rok, usuwane są z niego kolejne substancje aktywne. W roku 2022 największe „straty” widoczne są przede wszystkim jeżeli chodzi o fungicydy – wszystko za sprawą wycofania dwóch bardzo ważnych substancji aktywnych – tiofanatu metylu oraz mankozebu.

Program Ochrony Roślin Sadowniczych na rok 2022

Więcej usuwamy niż dodajemy – tak można podsumować zmiany, jeśli chodzi o środki ochrony roślin dostępne na naszym rynku. W Programie Ochrony Roślin Sadowniczych na rok 2022 wydanym przez Wydawnictwo Plantpress znajdziecie najbardziej aktualne informacje o zarejestrowanych w ochronie sadów i plantacji jagodowych środkach ochrony, a także szczegółowy program ochrony dla poszczególnych gatunków. Bardzo istotna jest także informacja o preparatach wycofywanych w 2022 roku wraz z datą do kiedy można dany środek stosować.

Ruszyły zapisy na 62. Sesję Naukową Instytutu Ochrony Roślin ‒ PIB

Konferencja Ochrony Roślin – 62. Sesja Naukowa Instytutu Ochrony Roślin – PIB odbędzie się w dniach 16 – 18 lutego 2022 r. Z uwagi na sytuację epidemiczną, wydarzenie będzie przeprowadzone w formule hybrydowej. Właśnie ruszyła rejestracja on-line.

Poinsecje – skuteczna ochrona biologiczna

Poinsecja, często nazywana "gwiazdą betlejemską", kojarzy się konsumentom głównie z okresem bożonarodzeniowym. Aby rośliny te mogły zdobić wnętrza w tym czasie, ich producenci już od lipca czynią starania w celu uzyskania towaru finalnego. Jednym z ważniejszych czynności w uprawie poinsecji jest dobra lustracja plantacji pod kątem występowania szkodników.

Platforma Sygnalizacji Agrofagów – rzetelne źródło wiedzy rolnika

Polscy rolnicy aktywnie poszukują informacji na temat aktualnych zagrożeń dla ich upraw oraz metod skutecznego radzenia sobie z zagrożeniami. Potwierdzają to statystyki Platformy Sygnalizacji Agrofagów. Wynika z nich, że użytkownicy witryny uważnie śledzą zamieszczane na niej komunikaty, a także odwiedzają… atlas chwastów.