Serwis korzysta z plików Cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. dowiedz się więcej » Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia

Ochrona roślin

Miodówki sadów jabłoniowych i gruszowych

Występowanie miodówek w polskich sadach jabłoniowych i gruszowych kojarzone jest najczęściej z dwoma gatunkami – miodówką jabłoniową i miodówką gruszową plamistą. Jest ich jednak znacznie więcej, bo na jabłoniach zarejestrowano – 4, a na gruszach – 3 gatunki tych szkodników. Ich biologia oraz szkodliwość jest różna i warto o tym wiedzieć nieco więcej.

Zachodniopomorskie - usuwanie barszczu Sosnowskiego

500 tys. zł na usuwanie barszczu Sosnowskiego w Zachodniopomorskiem przeznaczy w tym roku Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Barszcz Sosnowskiego to silnie parząca roślina, która porasta około 280 hektarów w regionie. 
 

Aktualności

31.03.2015 Na Podkarpaciu pszczoły opuszczają ule; są w słabej kondycji

Na Podkarpaciu zdecydowana większość pszczół opuszcza ule. Podczas tegorocznej zimy wyginęło 10-15 proc. rodzin pszczelich. - Pszczoły są w słabej kondycji – powiedział prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Rzeszowie Roman Bartoń. »

26.03.2015 Porozumienie PIORiN - Służba Celna

W dniu 20 marca 2015 roku Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa Tadeusz Kłos i Szef Służby Celnej Jacek Kapica podpisali Porozumienie w sprawie współdziałania w zakresie nadzoru nad przemieszczaniem i wprowadzaniem do obrotu środków ochrony roślin. »

24.03.2015 Ukraina ostrzega Hiszpanię i Polskę

Ukraińska służba nadzoru fitosanitarnego (Goswetfitosłużba) poinformowałą o nasilających się przypadkach wykrywania w eksportowanych z Hiszpanii i Polski warzywach kwarantannowego wciornastka zachodniego. »

Więcej aktualności

Artykuły

01.04.2015 Koniec z mączniakiem w sadzie

Sprawca mączniaka jabłoni, grzyb P. leucotricha , zimuje w postaci grzybni, zarówno na pąkach liściowych, jak i kwiatowych, pomiędzy łuskami i zawiązkami. Silne mrozy i temperatura poniżej −25°C niszczą zakażone pąki wraz z grzybnią. Jednak ciepła jesień, a także łagodna zima i ciepłe przedwiośnie, a takie warunki pogodowe mają miejsce − predysponują do nasilenia choroby. Warto więc już od wczesnej wiosny zadbać o zdrowie drzew, a tym samym wysoki, dobrej jakości plon. »

30.03.2015 Ochrona warzyw w 2015 r. - fungicydy, zoocydy, regulatory wzrostu

W ostatnim kwartale ubiegłego roku przybyło sporo nowych fungicydów i zoocydów, niestety w przeważającej większości ich składnikami są substancje czynne powszechnie używane przez polskich ogrodników zajmujących się produkcją warzyw. Wiele zmian zaszło także w treściach etykiet środków ochrony roślin, znanych i wykorzystywanych od lat. W telegraficznym skrócie przedstawiam najistotniejsze różnice między ubiegłorocznym programem ochrony warzyw a obecnymi możliwościami zwalczania chorób i szkodników. »

28.03.2015 Jak skutecznie walczyć z barszczem Sosnowskiego

Barszcz Sosnowskiego jest gatunkiem występującym w szerokim spektrum siedliskowym,  preferującym dobrze nasłonecznione wilgotne rejony wzdłuż rzek i strumieni, miejsca ruderalne, a także użytki zielone.  Mniejsze zagrożenie stanowi dla pól uprawnych i ogrodów pod warunkiem, że prowadzone są tam regularne zabiegi uprawowe. Szacunkowy obszar występowania tej rośliny w Polsce wynosi około 3 tys. ha, co roku zwiększa się o 100-200 hektarów, w województwie małopolskim 140 ha. Przybliżony koszt jej zwalczania w Polsce jest szacowany na 60 mln zł.    »

Więcej artykułów

Najpopularniejsze

Kalendarz wydarzeń

14-16 kwietnia WorldFood Warsaw

Warszawa

18 kwietnia Sady tradycyjne - szkolenie sadownicze

Łódź

19 kwietnia Pamiętajmy o ogrodach

Piotrków Trybunalski

Więcej wydarzeń

Kursy średnie NBP

WalutaKursZmiana (%)
Euro4,07 zł-0,55
Dolar3,79 zł-0,62
Frank3,89 zł-0,46

Źródło: NBP

stan na 01.04.2015

created by openform
Ogrodinfo.pl to portal ogrodniczy dla każdego producenta owoców, warzyw i roślin ozdobnych. Plantatorzy znajdą tu wskazówki na temat uprawy, nawożenia i ochrony roślin oraz ogólne informacje z zakresu ogrodnictwa. Ogrodinfo.pl to również portal sadowniczy oraz serwis informacyjny dla właścicieli szkółek i upraw pod osłonami; to sadownictwo, warzywnictwo i kwiaciarstwo bez tajemnic.