Serwis korzysta z plików Cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. dowiedz się więcej » Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia

Ochrona roślin

Komunikat 14 (z 18.05.2015 - wzrost zawiązków, I cz.)

Poniżej kolejne zalecenia ochrony i nawożenia sadów sformułowane przez Adama Furę z ŚODR O/ Sandomierz

Zachodniopomorskie - usuwanie barszczu Sosnowskiego

500 tys. zł na usuwanie barszczu Sosnowskiego w Zachodniopomorskiem przeznaczy w tym roku Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Barszcz Sosnowskiego to silnie parząca roślina, która porasta około 280 hektarów w regionie. 
 

Aktualności

21.05.2015 Nowe zalecenia dla sadowników

W nawiązaniu do zapowiedzi, że niezwłocznie po ukazaniu się nowych rejestracji środków ochrony roślin przeznaczonych dla sadownictwa, będę uzupełniała program ochrony drzew i krzewów owocowych, tak też czynię. »

20.05.2015 Czereśnia i brunatna zgnilizna drzew pestkowych

Brunatna zgnilizna drzew pestkowych jest groźną chorobą znacznie ograniczającą plon handlowy. Patogeny ją wywołujące – grzyby z rodzaju Monilinia ( M. laxa, M. fructigena, M. fructicola ) – mogą porażać roślinę podczas kwitnienia, a także - w późniejszym okresie - dojrzewające owoce. »

15.05.2015 Amerykański mączniak agrestu i inne mączniaki prawdziwe – do likwidacji

Decyzją MRiRW z 24 kwietnia kolejny środek ochrony roślin – Topas 100 EC (produkcji firmy Syngenta) – uzyskał zezwolenie na rozszerzenie zakresu stosowania w kolejnych uprawach ogrodniczych. Uzupełni on listę bardzo pożądanych fungicydów i pozwoli na racjonalną walkę z ogromnym tegorocznym zagrożeniem, jakim są mączniaki prawdziwe. »

Więcej aktualności

Artykuły

15.05.2015 Drosophila suzukii - szkodnik czereśni i wiśni

Drosophila suzukii – mucha, o której już od kilku sezonów jest głośno we wszystkich krajach europejskich, jesienią 2014 r. została stwierdzona na plantacjach krzewów jagodowych w Polsce. Owad ten wielkością i wyglądem przypomina muszkę owocową ( Drosophila melanogaster ), ale jego szkodliwość jest dużo większa. D. melanogaster atakuje owoce uszkodzone i fermentujące – jest wabiona ich zapachem, natomiast D. suzukii uszkadza owoce w fazie dojrzałości zbiorczej, zdrowe. »

12.05.2015 Rekordowy rok zbiórki opakowań po środkach ochrony roślin

W 2014 roku branża środków ochrony roślin zebrała blisko 1,9 mln kg opakowań po zużytych środkach ochrony roślin. To tyle, ile waży 400 słoni albo 200 autokarów. »

05.05.2015 Czarne muchy w maju

Co roku wiosną producenci dzwonią do Instytutu Ogrodnictwa pytając o duże, czarne owady nalatujące na plantacje roślin jagodowych. Muchy obserwują na kwiatach i liściach krzewów owocowych oraz w innych uprawach zwykle od początku maja. Lokalnie populacja owadów jest bardzo liczna, co budzi duży niepokój plantatorów oraz działkowiczów. »

Więcej artykułów
Fontelis

Najpopularniejsze

Kalendarz wydarzeń

Kursy średnie NBP

WalutaKursZmiana (%)
Euro4,10 zł0,35
Dolar3,67 zł0,23
Frank3,94 zł0,24

Źródło: NBP

stan na 22.05.2015

created by openform
Ogrodinfo.pl to portal ogrodniczy dla każdego producenta owoców, warzyw i roślin ozdobnych. Plantatorzy znajdą tu wskazówki na temat uprawy, nawożenia i ochrony roślin oraz ogólne informacje z zakresu ogrodnictwa. Ogrodinfo.pl to również portal sadowniczy oraz serwis informacyjny dla właścicieli szkółek i upraw pod osłonami; to sadownictwo, warzywnictwo i kwiaciarstwo bez tajemnic.