Ceny pomidorów, ogórków, cukinii, fasolki, papryki, sałaty i bakłażanów. Rolnik dostaje mniej niż w...

Ceny warzyw w aktualnym sezonie pozostają na stosunkowo niskim poziomie. Rolnicy otrzymują mniej niż w 2022 roku, a koszty pozostały bardzo wysokie.

Brak działań na rynku malin spowoduje likwidację wielu plantacji

Zarząd Lubelskiej Izby Rolniczej działając w imieniu producentów owoców miękkich z Lubelszczyzny wnosi ponowienie o podjęcie zdecydowanych działań mających na celu stabilizacje na rynku owoców miękkich. Dramatycznie niskie ceny oferowane w bieżącym sezonie przez podmioty skupujące o nawet brak możliwość sprzedaży spowodowały drastyczny spadek przychodów plantatorów z naszego regionu.

Zaliczki na płatności bezpośrednie. Za co 70, a za co 85 proc.?

Zaliczki na poczet płatności bezpośrednich będą wypłacane od 16 października br. – wynika z projektu rozporządzenia ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Zostaną one wypłacone na poziomie 70 proc. oraz 85 proc., w zależności od rodzaju pomocy.

Aktualnie na plantacji borówki – Dorota Furmaniak, 05.10.2023 [Video]

Dziś znajdujemy się na plantacji borówki wysokiej w okolicach Błędowa. W oczy rzuca się duża ilość świeżych przyrostów. O tej porze nie jest pozytywne zjawisko. Jeśli rośliny nie wejdą prawidłowo w stan spoczynku, wiosną możemy spodziewać się przemarznięć. Więcej w materiale filmowym przedstawia Dorota Furmaniak, Timac Agro.

Ceny warzyw gruntowych z września 2022 i 2023 roku. Kiedy były wyższe?

Wiele mówi się obecnie o cenach warzyw. W marketach nieustannie się one bowiem zmieniają. A jak sytuacja wygląda u rolników? Tym razem porównamy średnie ceny warzyw gruntowych z września 2022 i 2023 roku.

Zbiór ziemniaków dwurzędowym kombajnem AVR Spirit 9200. Jak maszyna poradziła sobie w polu? [VIDEO]

Maszyna rolnicza do zadań specjalnych, czyli dwurzędowy kombajn AVR Spirit 9200. Możliwości maszyny i to, co oferuje ona rolnikom, zobaczyliśmy na własne oczy podczas I Ogólnopolskich Targów Ziemniaczanych w Gronowicach, kiedy wyjechała w pole mimo trudnych warunków pogodowych. Jak sprawdziła się przy zbiorze ziemniaków?

Aktualne ceny kapusty w markecie. Klient płaci kilkukrotnie więcej niż u rolnika

Aktualne ceny kapusty w markecie są czterokrotnie lub nawet pięciokrotnie wyższe niż ceny u rolnika. Klient płaci krocie, pojawiają się wzmianki o paragonach grozy, a rolnik otrzymuje za swoją ciężką prace grosze.

Import ogórków z Rosji. Kto na to pozwala?

Sezon na polskie ogórki wciąż trwa. Na rynku pojawił się jednak konkurencyjny produkt. Ogórki, jak się okazuje, sprowadzane są z Rosji. Krajowi plantatorzy zadają sobie tylko jedno pytanie… Kto na to wszystko pozwala?

Minikiwi – trwają zbiory, jaka przyszłość czeka gatunek?

Wrzesień to zbiory nie tylko jabłek, ale także minikiwi. Gatunek nadal jest jednak dosyć słabo rozpoznawalny w Polsce i traktowany jako dodatek do produkcji sadowniczej, a nie alternatywa w stosunku do produkcji jabłek.

Wystawa „ZIELEŃ TO ŻYCIE” 2023. Inna niż zawsze

Za nami wystawa „ZIELEŃ TO ŻYCIE”. To największa polska „zielona” impreza. Prezentujemy relację z tego ważnego wydarzenia. Zarówno tematyka, jak i same targi wskazują, że cała tę branżę czekają poważne zmiany na wielu frontach. Dlatego warto przyjrzeć się jej bliżej.