Zbiory jabłek – komunikat sadowniczy Mateusz Nowacki, 17.09.2022

Rozpoczęły się zbiory jabłek. Deszczowa pogoda sprawia, że pojawiają się obawy o pękanie Gali, tym bardziej, że ilość pracowników nie jest tak duża, jak byśmy chcieli. Jak sadownicy podchodzą do tematu przechowywania jabłek? Więcej o aktualnej sytuacji w sadach w komunikacie sadowniczym Mateusza Nowackiego.

Prąd coraz droższy. Sadownik pokazuje nową umowę na dostawy energii elektrycznej

Coraz wyższe ceny każdej kilowatogodziny energii elektrycznej stawiają sadowników przed niezwykle trudnymi decyzjami. W wielkim skrócie można je opisać pytaniem: sprzedawać czy przechowywać?

Nowa Wspólna Polityka Rolna – rusza projekt kampanii informacyjnej INFOCAP-PL

Komisja Europejska, w ramach działania IMCAP ogłasza corocznie konkurs na projekty kampanii informacyjnych i promocyjnych dotyczących Wspólnej Polityki Rolnej. Mimo, iż te prestiżowe konkursy ogłaszane są w Brukseli od prawie dekady – dopiero drugi raz projekt z naszego kraju uzyskał akceptację KE i będzie realizowany przez Wydawnictwo Plantpress w terminie od sierpnia 2022 r. do lipca 2023 r.

Spotkajmy się na stoisku PLANTPRESS podczas 29. Międzynarodowej Wystawy „ZIELEŃ TO ŻYCIE & FLOWER...

Pierwsze dwa dni mają charakter branżowy. W sobotę zaproszona jest także szeroka publiczność – pasjonaci i wszyscy Ci, którzy chcą rozpocząć swoją przygodę z ogrodem i roślinami ozdobnymi. Wszyscy będą mieli okazję do zapoznania się z rynkowymi nowościami i zaczerpnięcia inspiracji do swoich ogrodniczych aktywności.

Niemieccy rolnicy zaprotestują przeciwko planom KE

W aktualnych realiach na świecie „bardziej niż moralnie wątpliwe” są plany Komisji Europejskiej wobec stosowania środków ochrony roślin. Dlatego też przedstawiciele organizacji rolniczych w Niemczech wzywają do uczestnictwa w zapowiedzianych protestach. Jak przedstawia się sytuacja?

Rolnictwo w czasach zmian i niepewności

W ostatnich latach i miesiącach sytuacja geopolityczna oraz rynkowa sprawiła, że w branży rolniczej zaszły liczne zmiany. Rosnące koszty produkcji, przerwanie łańcuchów dostaw, problem z dostępnością niezbędnych surowców i towarów – to tylko niektóre problemy, z jakimi zmagają się rolnicy. W tych niepewnych, nieprzewidywalnych okolicznościach staje się jasne, że wytwarzanie żywności ma dla światowej gospodarki kluczowe znaczenie, a zarówno przed producentami, jak i przed firmami z branży jest wiele wyzwań. Jak ocenia je Krzysztof Golec, Prezes Zarządu INNVIGO?

Komunikat sadowniczy PROCAM 15 z 09.08.2022

W dzisiejszym komunikacie dr Krzysztof Gasparski (PROCAM) omawia m.in. temat szkodników w sadach. Mowa o aktualnym zagrożeniu ze strony owocówki jabłkóweczki i zwójek, przędziorka, a także bawełnicy korówki. Jeśli chodzi o choroby, w niektórych sadach można zauważyć pierwsze objawy gorzkiej plamistości podskórnej.

Na jaką pomoc przy spłacie kredytów mogą liczyć rolnicy?

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało, że w obowiązujących przepisach są przewidziane rozwiązania mające na celu udzielenie pomocy kredytobiorcy w przypadku problemów ze spłatą zaciągniętych zobowiązań wynikających np. z ograniczeń na rynkach rolnych.

Praktyczne lampy na taras – co wybrać?

Materiał Partnera Azzardo
Taras to nie tylko dodatkowe miejsce do wypoczynku dla domowników. To tak naprawdę wprowadzenie do ogrodu, stanowiące naturalny łącznik między wnętrzami a przestrzenią wokół budynku. Nie może na nim zatem zabraknąć wygodnych mebli oraz wielobarwnych okazów roślinnych, a także odpowiedniego oświetlenia, które pozwoli zrelaksować się na świeżym powietrzu również po zapadnięciu zmroku.

Jakie rośliny warto hodować w ogrodzie?

Masz własny domek z ogródkiem albo działkę, na której chcesz posadzić coś, co by pięknie zakwitło? Zastanawiasz się, na co postawić? Mamy dla Ciebie kilka propozycji. Zobacz, czym możesz upiększyć swój własny zielony zakątek.