Serwis korzysta z plików Cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. dowiedz się więcej » Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia
08.04.2017

Odmiany truskawki hodowli Instytutu Ogrodnictwa

Szkółkarstwo | Agnieszka Masny, Edward Żurawicz
Celem programu hodowli nowych odmian truskawek w IO w Skierniewicach jest wytworzenie bardziej wartościowych odmian deserowych, niż te, znajdujące się obecnie w uprawie. Owoce takich odmian powinny charakteryzować się atrakcyjnym wyglądem – pod względem wielkości, kształtu, barwy i połysku, a także wysoką jędrnością i wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne oraz dobrym smakiem i aromatem. Rośliny powinny być odporne lub mało podatne na choroby liści i systemu korzeniowego oraz odznaczać się wyższą, niż odmiany zagraniczne, wytrzymałością na niską temperaturę zimą.
Hodowla nowych odmian truskawki prowadzona jest w wielu ośrodkach w Europie, zwłaszcza we Włoszech, Francji, w Holandii czy Wielkiej Brytanii. Z krajów tych sadzonki nowych odmian trafiają także do Polski, czemu zwykle towarzyszy intensywna kampania reklamowa tych odmian. Pod względem wielu cech produkcyjnych, szczególnie atrakcyjności i trwałości owoców, odmiany te są bardzo interesujące. Niestety nie wszystkie potwierdzają swoje walory produkcyjne w naszych warunkach klimatycznych. Największymi problemami są niedostateczna wytrzymałość na mróz oraz duża wrażliwość roślin na choroby systemu korzeniowego, zwłaszcza wertycyliozę i zgniliznę korony truskawki, co skutkuje niską plennością, a nawet zamieraniem licznych roślin.

W ciągu ostatnich lat do Krajowego Rejestru Odmian Roślin Sadowniczych wpisano kilka nowych deserowych odmian truskawki, wyhodowanych w Instytucie Ogrodnictwa w Skierniewicach i rekomendowanych do uprawy towarowej w Polsce. Poniżej podano opisy tych odmian (w kolejności dojrzewania owoców), szczegółowe dane dotyczące najważniejszych ich cech zamieszczono zaś w tabelach 1 i 2.
Wszystkie opisane odmiany objęte są ochroną prawną na terenie Polski, a ‘Grandarosa’ i ‘Pink Rosa’ – także na terenie Unii Europejskiej. Oznacza to, że nielegalne (bez wymaganych zezwoleń/licencji wystawionych przez właściciela danej odmiany) rozmnażanie odmian objętych ochroną prawną, zarówno w celach zarobkowych, jak i dla powiększenia własnej plantacji produkcyjnej, jest przestępstwem, za które grozi kara grzywny, ograniczenia wolności, a nawet pozbawienia wolności do jednego roku (Ustawa o ochronie prawnej odmian roślin z 26 czerwca 2003 r., Dz. U. nr 137, poz. 1300 z późn. zm.). Zatem przy zakupie sadzonek odmian objętych ochroną prawną nabywcy powinni domagać się od sprzedających (szkółkarzy) dowodu legalności oferowanego materiału szkółkarskiego i potwierdzenia, że szkółka ma licencję na rozmnażanie i sprzedaż sadzonek tych odmian. Ochronie prawnej podlegają nie tylko rośliny, lecz również owoce pochodzące z plantacji odmian chronionych wyłącznym prawem. Oznacza to, że producenci owoców, którzy nie mogą udokumentować legalności prowadzenia plantacji produkcyjnej, mogą mieć trudności ze zbytem owoców z takich plantacji. Jedynie przestrzeganie obowiązującego prawa przez szkółkarzy i plantatorów pozwoli ustrzec się przed grożącymi konsekwencjami.

‘Hokent’ (‘Kent’ x ‘Honeoye’) jest odmianą wczesną, bardzo obficie plonującą. Jej owoce (fot. 1) są średnie lub duże, mają szeroko stożkowaty kształt z wyraźnie zaznaczoną „szyjką” i intensywnie czerwoną, błyszczącą skórkę, czasem nieco jaśniejszą w części wierzchołkowej. Owoce są jędrne, soczyste, bardzo smaczne, umiarkowanie aromatyczne. Rośliny charakteryzują się średnio silnym wzrostem i kulistospłaszczonym pokrojem. Są wytrzymałe na mróz, a także mało podatne na białą plamistość liści i mączniaka prawdziwego truskawki i tylko umiarkowanie podatne na czerwoną plamistość liści. Niestety odmiana ta odziedziczyła po rodzicach podatność na wertycyliozę, powodowaną przez grzyb Verticillium sp., dlatego powinna być uprawiana na polach wolnych od tego patogenu, najlepiej odkażonych.


Fot. 1. ‘Hokent’

‘Marduk’ (‘Onebor’ x ‘Dukat’) jest odmianą średnio wczesną, bardzo plenną. Owoce (fot. 2) są duże lub średniej wielkości, szerokostożkowate lub sercowate. Skórka owocu jest intensywnie czerwona, jednolita na całej powierzchni, o silnym połysku. Miąższ też jest jasnoczerwony do intensywnie czerwonego, jędrny, soczysty, aromatyczny i smaczny. Rośliny rosną umiarkowanie silnie, mają pokrój kulisty, zwarty. Są wytrzymałe na mróz, mało podatne na białą plamistość liści i wertycyliozę, ale umiarkowanie podatne na czerwoną plamistość liści i mączniaka.


Fot. 2. ‘Marduk’

‘Markat’ jest odmianą o średnio wczesnej porze dojrzewania owoców. Otrzymano ją ze skrzyżowania odmian ‘Onebor’ x ‘Dukat’. Plonuje obficie. Ma duże i bardzo duże, szerokostożkowate owoce (fot. 3) o intensywnie czerwonej skórce i dość silnym połysku. Miąższ ma barwę intensywnie czerwoną, jest jędrny, umiarkowanie aromatyczny, soczysty, smaczny. Wzrost roślin jest dość silny, a pokrój kulisto-spłaszczony, średnio zwarty. Są wytrzymałe na mróz, odporne na białą plamistość liści oraz mało podatne na czerwoną plamistość liści, mączniaka i wertycyliozę.


Fot. 3. ‘Markat’   

‘Pegat’ jest odmianą o średnio wczesnej porze dojrzewania owoców, pochodzi ze skrzyżowania ‘Pegasus’ x ‘Elkat’. Podobnie jak obie formy rodzicielskie, plonuje obficie. Tworzy duże, sercowate owoce (fot. 4) o pomarańczowoczerwonej skórce i dość silnym połysku. Miąższ ma barwę pomarańczowo-czerwoną, jest jędrny, smaczny i posiada średniej wielkości komorę powietrzną. Rośliny rosną dość silnie, mają pokrój kulisty, średnio zwarty. Są odporne na białą plamistość liści i mączniaka, a także mało podatne na czerwoną plamistość liści.


Fot. 4. ‘Pegat’

‘Granat’ (‘Granda’ x ‘Dukat’) jest odmianą średnio wczesną, odznaczającą się obfitym plonowaniem. Jej owoce (fot. 5) są duże, stożkowate, pomarańczowoczerwone, o nieco jaśniejszym wierzchołku, o umiarkowanie silnym połysku. Miąższ jest jasnoczerwony, jędrny, umiarkowanie aromatyczny, smaczny. Rośliny rosną umiarkowanie silnie, mają pokrój średnio zwarty do zwartego, kulisty. Są wytrzymałe na przemarzanie, a ponadto mało podatne na białą plamistość liści, mączniaka prawdziwego truskawki i wertycyliozę, ale są umiarkowanie wrażliwe na czerwoną plamistość liści.


Fot. 5. ‘Granat’

Komentarze

(0 komentarz(y))
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zgłoś nadużycie

Dziękujemy za wysłanie zgłoszenia

Zamknij
Szkółkarstwo-prenumerata

Najpopularniejsze

Kalendarz wydarzeń

„Szkółkarstwo” na smartfonie i tablecie

Tagi

created by openform
Ogrodinfo.pl to portal ogrodniczy dla każdego producenta owoców, warzyw i roślin ozdobnych. Plantatorzy znajdą tu wskazówki na temat uprawy, nawożenia i ochrony roślin oraz ogólne informacje z zakresu ogrodnictwa. Ogrodinfo.pl to również portal sadowniczy oraz serwis informacyjny dla właścicieli szkółek i upraw pod osłonami; to sadownictwo, warzywnictwo i kwiaciarstwo bez tajemnic.

Polityka prywatności