W tegorocznych manewrach wzięły udział siły i środki Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu powiatu warszawskiego zachodniego, powiatów ościennych i wybranych Komend Powiatowych i Miejskich województwa mazowieckiego. Dysponowanie zasobów ratowniczych odbywało się zgodnie z wcześniej zatwierdzonymi planami operacyjnymi oraz sporządzoną i zatwierdzoną dokumentacją ćwiczeń. Wśród zadysponowanych zastępów ratowniczych i specjalistycznych wymienić należy siły I rzutu, które przewidziane zostały do usuwania skutków awarii na terenie Centralnego Magazynu Dystrybucyjnego Bayer CropScience, oraz Kompania Gaśnicza „WISŁA” – pododdział Centralnego Odwodu Operacyjnego oraz Specjalistyczna Sekcja Ratownictwa Ekologicznego „Płock”, działająca w strukturach Wojewódzkiego Odwodu Operacyjnego. Łącznie w ćwiczeniach wzięło udział ponad 30 zastępów Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej.
Na ćwiczenia w charakterze obserwatorów zostali zaproszeni reprezentanci między innymi: Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie, Starostwa Powiatu Warszawskiego Zachodniego, Państwowego Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego, Policji.
Celem ćwiczeń było taktyczne rozpoznanie obiektu przemysłowego Centralnego Magazynu Dystrybucyjnego Bayer CropScience. Zostały zrealizowane następujące działania: pozorowana akcja ratowniczo–gaśnicza wewnątrz hali magazynowej, pomoc osobom poszkodowanym w zdarzeniu drogowym z udziałem samochodu ciężarowego oraz neutralizacja wyciekającego oleju napędowego, działania z zakresu ratownictwa chemicznego, ekologicznego w tym dekontaminacja ludzi i ograniczenie skażenia wody w pobliskiej rzece.
Bezpieczeństwo to bardzo ważny element w działalności firmy Bayer CropScience, a przeprowadzone manewry pokazały przede wszystkim lokalnej społeczności, że życie w sąsiedztwie zakładu o statusie „wysokiego ryzyka” jest bezpieczne.
Fot. B. Śladowski