Długa gwarancja gwarancją jakości

    Dla Polaków liczy się nie tylko cena produktu, ale przede wszystkim jego jakość.  Według danych zawartych w raporcie „Shopping Show 2013 – Jak kupuje nowe pokolenie Polaków”, myśli tak 45% polskich konsumentów klasy średniej. Dla wielu z nich potwierdzeniem jakości jest okres gwarancji proponowany przez danego producenta, zwłaszcza przy dużych wydatkach.

    Niewątpliwie do takich należy budowa domu. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2012 roku inwestorzy indywidualni oddali do użytku ponad 81 tys. domów jednorodzinnych. Rośnie nie tylko liczba budowanych domów, ale także zainteresowanie wykorzystaniem w nich odnawialnych źródeł energii. Z takiego rozwiązania chciałoby skorzystać 45% Polaków. Najwięcej osób wskazywało kolektory słoneczne, które zapewniają oszczędność w rachunkach za ciepło (dane za rok 2013 zamieszczone w Krajowym Planie Rozwoju Mikroinstalacji Odnawialnych Źródeł Energii do 2020 roku).

    Na co warto zwrócić uwagę zanim wybierze się konkretny model urządzenia?

    Miedź, aluminium, szkło – czyli materiały
    Bardzo istotnym elementem każdego kolektora słonecznego są tworzywa, z których został wykonany. – Dobrze jeżeli posiadają wysokie międzynarodowe certyfikaty, potwierdzające ich jakość – mówi Kamil Jeziorko z firmy Watt, lidera wśród polskich producentów kolektorów słonecznych. – Jest to bardzo istotne zwłaszcza przy produkcji absorbera. To ta cześć urządzenia jest odpowiedzialna za pobieranie promieni słonecznych. Najczęściej wykonana jest z blachy miedzianej pokrytej tlenkami. Najbardziej efektywne absorbery pochłaniają aż 95% padającego na niego promieniowania, tracąc zaledwie 2-3% energii.

    Nie bez znaczenia jest również jakość pozostałych materiałów m.in. aluminium, czy szyby, która najbardziej narażona jest na działanie czynników atmosferycznych. – Powinna być odżelaziowiona przez co przepuszcza więcej promieni słonecznych i hartowana, co zabezpiecza całe urządzenie m.in. przed gradem – tłumaczy Kamil Jeziorko. 

    Sposób łączenia części
    Ostateczny efekt, czyli ilości uzyskanego ciepła, zależy również od sposobu montażu całości. Elementy kolektora muszą ściśle do siebie przylegać. W tej sytuacji znakomicie sprawdza się automatyczna linia produkcji. – Roboty nie pozwolą sobie na błąd i choćby milimetrową niedoskonałość między częściami składanego przez nie urządzenia – dodaje Kamil Jeziorko. – Znakomite efekty, jeżeli chodzi o montaż poszczególnych elementów daje lutowanie strumieniowe, dzięki niemu powstaje trwałe i wytrzymałe połączenie absorbera z hydrauliką, co dodatkowo zwiększa powierzchnie przekazywania ciepła.

    Gwarancja i montaż
    Wszystkie elementy i procesu produkcji kolektora słonecznego przekładają się na jego jakość. Warto podkreślić, że na okres funkcjonowania urządzenia wpływa również  jego zamontowanie na dachu.  – W praktyce w kolektorze wykonanym z zachowaniem najwyższych standardów nie ma się co zepsuć – mówi Kamil Jeziorko. – Jeśli jest sprawny na samym początku, zostanie prawidłowo zamontowany i użytkowany będzie działał bez najmniejszych problemów. Niestety często zdarza się że system solarny nie został prawidłowo dobrany lub zamontowany i to niesie za sobą konieczność serwisowania.

    Potwierdzeniem jakości kolektora jest okres gwarancji jaki proponuje producent oraz profesjonalni instalatorzy. – Warto o tym pamiętać, aby ekologiczna inwestycja szybko się zwróciła, a podgrzewana przez kolektor woda była ciepła, a nie letnia – podsumowuje Jeziorko.

    Poprzedni artykułW służbie człowiekowi
    Następny artykułOdsłona nowych wózków wysokiego składowania Hyster