Pompa powierzchniowa – moc, którą docenisz

    Pompy ogrodowe, a właściwie powierzchniowe w sposób niezwykle ekonomiczny pozwolą Ci zadbać o prawidłowe nawadnianie podłoża wokół domu, czyli drzew, krzewów, kwiatów i trawnika. Zyskasz dużą moc i możliwość podlewania roślin wodą z odzysku. Naprawdę warto!
    Pompy powierzchniowe są rodzajem urządzeń wprost niezastąpionych, kiedy chcesz zatroszczyć się o prawidłowe, a jednocześnie niezwykle ekonomiczne nawadnianie roślin na Twojej posesji. Sprawdzą się idealnie w chwili przepompowywania, albo wypompowywania wody z basenu, stawu i oczka wodnego. Dzięki swojej wyjątkowej mocy podniosą ciśnienie w sieci, a TY zyskasz wydajniejsze działanie zraszaczy oraz natrysków ogrodowych. Czym powinieneś się kierować przy wyborze urządzenia? Jakie są najważniejsze cechy nowoczesnej pompy nawierzchniowej?
     
    Moc, wydajność i komfort
    Dobrej jakości pompa ogrodowa powinna być zarówno wydajna i trwała. Dlaczego? Bo, dzięki niej będziesz mógł zbudować niezależny system nawadniający spełniający Twoje potrzeby i oczekiwania. Pompy ogrodowe dają możliwość wykorzystania wody  spoza istniejącego już wodociągu, co pozwoli zaoszczędzić Ci zużycie wody pitnej, która jak doskonale wiesz nie jest tania.
     
    Najprościej będzie jeśli wybierając określony typ pompy ogrodowej przyjmiesz zasadę, że im urządzenie ma mocniejszy silnik, tym większą posiada moc i wydajność pompowania wody. Wyjściowa wysoka moc urządzenia przekłada się również na wyższe, maksymalne ciśnienie wody jakie jest w stanie wytworzyć pompa. Mocniejsze pompy są przeznaczone przede wszystkim do długotrwałego nawadniania, którego słabsze pompy nie przetrwają ze względu na ryzyko przegrzania.
     
    Decydując się na zakup modelu pompy samozasysającej z wbudowanym systemem strumieniowym możesz pobrać wodę ze stawu, beczki, zbiornika na deszczówkę, albo ze studni znajdującej się w pobliżu. Musisz jednak wziąć pod uwagę fakt, że jej głębokość nie powinna przekraczać 7 m. 
    Zasada działania pompy nawierzchniowej
     
    Pompę nawierzchniową powinieneś wybrać biorąc pod uwagę miejsce poboru wody, tj. zastanów się czy będziesz pobierać wodę z rzeki, stawu, zbiornika czy studni. Pamiętaj, że stając się właścicielem wysokiej klasy pompy ogrodowej możesz  wykorzystywać wszelkie źródła i możliwości poboru wody w tym wodę deszczową lub gruntową. Samozasysająca pompa ogrodowa powinna mieć na tyle kompaktową budowę, abyś mógł swobodnie jej używać zarówno jako pompę przenośną, jak i stacjonarną. 
    Woda z dowolnie wybranego przez Ciebie zbiornika zostanie przetransportowana przy pomocy węża ssącego do zraszaczy, czy węża ogrodowego. I już tylko Ty zdecydujesz w jaki sposób ją wykorzystasz. Pierwszy i najważniejszy cel to nawadnianie roślinności wokół domu, kwiatów, upraw. Jednak do wszystkich prac porządkowych też potrzebujesz wody i dlatego spokojnie nią możesz umyć samochód.
     
    Warto przed zakupem pompy ogrodowej sprawdzić jej moc i wydajność oraz oszacować do ilu urządzeń będzie jednocześnie podawać wodę. Jeśli masz na posesji rozmieszczonych kilka zraszaczy, powinieneś obliczyć, ile wody wyrzuca jeden z nich w określonym czasie i pomnożyć to przez ich liczbę dopiero wówczas dowiesz się jakiego modelu urządzenia i jakiej mocy potrzebujesz.
     
    Niezbędne standardy i komfort
    Kompaktowa budowa pompy ogrodowej sprawia, że może ona pełnić funkcję stacjonarną i możesz ją zamontować na stałe, lub traktować jako urządzenie przenośne. Dzięki temu zyskasz pełną swobodę działania, tj. możliwość łatwego ustawienia pompy w dowolnie wybranym miejscu na posesji. Jedynym ograniczeniem pompy z jakim musisz się liczyć – to wysokość ssania, która zwykle nie przekracza 7-8 metrów. Dlatego urządzenia najlepiej sprawdzają się wówczas, gdy poziom lustra wody nie znajduje się niżej niż około 7 metrów poniżej poziomu gruntu. Jeśli  źródłem wody dla pompy ma być studnia urządzenie musi mieć wysoką wydajność napływu, żeby w czasie pracy nie nastąpiło obniżenie poziomu lustra wody poniżej dopuszczalnej granicy. 
     
    Niezwykle istotną kwestią jest, aby określony model pompy nawierzchniowej był najwyższej jakości. Urządzenie powinno mieć obudowę wykonaną ze stali nierdzewnej lub wzmocnionego tworzywa sztucznego, co pozwoli jej na solidne i bezawaryjne działanie przez wiele lat. Zwróć uwagę żeby stopa, wirnik  oraz korpus pompy ogrodowej wykonane były z odpornej na korozję stali nierdzewnej. Ogromną zaletą urządzenia jest możliwość szybkiego rozmontowania i przeniesienia w dowolnie wybrane przez  Ciebie miejsce. 
     
    Pompa nawierzchniowa a rodzaj napędu
    Warto pamiętać, że decydując się na zakup pompy mamy do wyboru urządzenia o napędzie elektrycznym lub spalinowym. Pierwsze z wymienionych są znacznie cichsze, prawie bezobsługowe, można je umieszczać pod wodą lub używać w pomieszczeniach. Natomiast pompy z silnikiem spalinowym dają niezależność od źródła energii elektrycznej. Pozwalają na swobodne ich umieszczenie w wybranym miejscu zatem są to wygodne pompy przenośne, mogące także działać stacjonarnie, ale ten rodzaj pompy działa nawierzchniowo i nie nadaje się do pracy w pomieszczeniach. Tymczasem pompy elektryczne mogą być wyposażone w silnik jednofazowy albo trójfazowym. I tutaj mała wskazówka, bo często mocniejsze pompy mają silniki trójfazowe, a ich praca bywa oszczędniejsza w zużyciu energii. 
    Decydując się na zakup, wybieraj urządzenia znanej marki, bo to zagwarantuje Ci wysoką jakość i działanie pompy nawierzchniowej przez wiele lat, a w przypadku awarii serwis nie powinien stanowić problemu. 

    Poprzedni artykułZawody najtwardszych z najtwardszych strażaków
    Następny artykułZalety zestawu hydroforowego