Walka z mszycą nie jest łatwa, dlatego po kwitnieniu należy wykonać lustrację na obecność i liczebność populacji tej mszycy i wykonać zabieg zwalczający.
Do zwalczania mszyc jabłoniowej oraz jabłoniowo-babkowej, najlepsze są preparaty o działaniu wgłębnym i układowym (systemicznym). Jednym z takich preparatów jest Apacz 50WG, który jest przeznaczony do zwalczania zarówno szkodników ssących, jak i gryzących, działając na nie zarówno kontaktowo, jak i żołądkowo, czyli wówczas, kiedy dostanie się do przewodu pokarmowego owadów wraz z pobranym pokarmem. Dużą zaletą preparatu jest jego trojakie działanie na roślinie – powierzchniowe, wgłębne (czyli wnika do głębszych warstw tkanek rośliny), a także układowe (przemieszcza się razem z sokami roślinnymi do komórek wszystkich jej organów). Ma to duże znaczenie, szczególnie w przypadku zwalczania szkodników ssących lub żerujących wewnątrz organów i tkanek roślin sadowniczych.
Dotychczas nie stwierdzono odporności na substancję czynną preparatu Apacz 50WG, co pozwala na skuteczne zwalczanie nim szkodników, odpornych na insektycydy z innych grup chemicznych. Chlotianidyna wykazuje wysoką i długotrwałą skuteczność w różnych warunkach pogodowych, w szerokim zakresie temperatury oraz przy stosowanych bardzo niskich dawkach. W trakcie przeprowadzonych badań stwierdzono, że preparat Apacz 50 WG zastosowany w dawce 0,15 kg/ha bardzo silnie redukował populację mszycy jabłoniowo-babkowej, a jego skuteczność wahała się od 84,5% w 3 dni po zabiegu, do 97,5% w 14 dni po zabiegu. W badaniach nad zwalczaniem mszycy jabłoniowej preparat Apacz 50 WG zastosowany w dawce 0,1 kg/ha dawał bardzo dobre rezultaty, a jego skuteczność wahała się od 92,4% w 3 dni po wykonaniu zabiegu do 99,5% w 14 dni po zabiegu.
Warto wiedzieć
Najnowsze decyzje Komisji Europejskiej, która przyjęła przepisy ograniczające stosowanie trzech substancji czynnych z grupy neonikotynoidów, nie dotyczą preparatu Apacz 50 WG. Zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej zakaz nie obejmie środków ochrony roślin zawierających min. chlotianidynę, jeżeli ich rejestracja uwzględnia następujące zastosowania:
- w ziemniakach – roślina zaklasyfikowana jako nieatrakcyjna dla pszczół,
- w jabłoni i gruszy, gdyż termin stosowania wypada po okresie kwitnienia,
- w uprawach szklarniowych.
W związku z powyższym nie nastąpi wycofanie rejestracji środka Apacz 50 WG, gdyż jest on przeznaczony do stosowania nalistnego w ziemniakach, niektórych szklarniowych roślinach ozdobnych oraz w sadach po kwitnieniu (możliwość stosowania od momentu, gdy owoce osiągną wielkość 20 mm).
Na podstawie konsultacji, w tym z władzami rejestracyjnymi, preparat jest i będzie nadal dostępny w obrocie, na dotychczasowych zasadach, gdyż nie ma zagrożenia dla utrzymania rejestracji środka.