W niektórych regionach doszło już do lokalnych podtopień, pod wodą znalazły się także pola uprawne. Dotyczy to głównie terenów położonych niżej, w dolinach rzek oraz tam, gdzie utrudniony jest odpływ wód roztopowych. Zapowiadane coraz wyższe temperatury w najbliższym czasie grożą podtopieniami kolejnych części kraju.
Woda zalegająca w garażu lub w piwnicy powoduje wilgoć i może dokonać poważnych szkód w budynku. Na polach uprawnych uniemożliwia wjechanie ciężkiego sprzętu i rozpoczęcie prac polowych. – Musimy pamiętać, że w tym roku okres wegetacji roślin będzie krótszy, więc dodatkowe opóźnienia będą wyjątkowo dokuczliwe. W takiej sytuacji powinniśmy bacznie obserwować stan wody i w razie potrzeby osuszać pomieszczenia i tereny uprawne używając do tego odpowiednich urządzeń. Najszybszym sposobem pozbycia się wody jest zastosowanie motopompy. Najbardziej wydajne przenośne motopompy potrafią pompować do 100 tys. litrów wody na godzinę. – radzi Łukasz Smółka, Manager Produktu Motopompy z firmy Aries Power Equipment, Generalnego Dystrybutora Maszyn i Urządzeń Honda w Polsce.
Co jest ważne przy wyborze motopompy?
Wybierając motopompę powinniśmy zwrócić uwagę do jakich celów będzie nam potrzebna, w jakich warunkach będziemy ją wykorzystywać i na jakiej powierzchni. Najważniejsza jest wydajność, która decyduje o tym jak szybko osuszymy pomieszczenie lub teren. Ważnymi cechami motopompy są również moc silnika oraz maksymalna wysokość podnoszenia i ssania, a także długość pracy na jednym zbiorniku paliwa. Jeszcze jednym istotnym elementem jest wyposażenie motopompy w kosz ssawny. Jego zadaniem jest zatrzymanie zbyt dużych zanieczyszczeń stałych, które mogą spowodować uszkodzenia wewnątrz motopompy lub jej zatkanie. Ważne również, by było to urządzenie sprawdzone i niezawodne oraz łatwe w obsłudze. Ma to duże znaczenie w sytuacji długotrwale utrzymującego się zagrożenia.
Jak stosować motopompę w zalanym pomieszczeniu – kilka praktycznych rad eksperta
– Używając motopomp spalinowych do osuszania budynku musimy pamiętać, by urządzenie znajdowało się na zewnątrz budynku, a do zalanego pomieszczenia należy wprowadzić wąż ssawny – przypomina Łukasz Smółka.
Jeśli przyczyną zalania pomieszczenia są obfite i ulewne opady deszczu, powinniśmy natychmiast przystąpić do wypompowywania wody z pomieszczeń. Natomiast w obecnej sytuacji, kiedy powodem zalania budynków jest wysoki poziom wód gruntowych, ekspert radzi, by poczekać z wypompowaniem aż ich poziom opadnie. W przeciwnym wypadku pomieszczenie ponownie będzie napełniać się wodą, co grozi wypłukiwaniem fundamentów. Nie możemy jednak pozwolić, aby woda zbyt długo zalegała w piwnicy lub garażu. Jeśli woda utrzymuje się kilka/kilkanaście dni najlepiej wykopać dół w odległości kilkunastu metrów od budynku. Jego dno powinno znajdować się poniżej poziomu posadzki garażu lub piwnicy, dzięki czemu woda zacznie zbierać się w wykopanym dole. Dopiero wówczas możemy bezpiecznie wypompować wodę. Przy wysokim poziomie wód gruntowych wypompowywanie wody bezpośrednio z budynku jest niebezpieczne dla jego konstrukcji i strażacy kategorycznie tego zabraniają. Nie należy również wylewać wody do ogrodu ani w sąsiedztwie domu, ponieważ ponownie spłynie do najniższego miejsca, czyli piwnicy, garażu lub wykopanego dołu. Wodę powinno się wypompować do studzienki posiadającej odprowadzenie w odległym miejscu, albo kilkaset metrów od domu za pomocą długiego węża tłocznego.
Ratunek podczas wiosennych roztopów
Do wypompowywania wody z zalanych pomieszczeń takich jak piwnica czy garaż przeznaczone są motopompy Honda WB20XT i WB30XT. Wyróżnia je bardzo wysoka wydajność. WB20XT może przepompować do 600 litrów na minutę – czyli 36 000 litrów na godzinę, natomiast WB30XT – 66 000 litrów w godzinę. Wyposażone są w niezawodne 4-suwowe silniki przemysłowe Honda GX o mocy 3,5 i 4,8 KM z automatyczną dekompresją, która zapewnia ułatwiony rozruch urządzenia. Motopompy HONDA są trwałe i solidne, dzięki zastosowaniu żeliwnego ślimaka, wirnika oraz systemu antywibracyjnego zmniejszającego przeniesienie naprężeń mechanicznych na całe urządzenie. Posiadają też alarm olejowy i kosz ssawny zatrzymujący większe zanieczyszczenia stałe. Pojemność zbiorników na paliwo zapewnia ok. 2h ciągłego funkcjonowania urządzeń.
Honda WB30XT