Przed nadejściem zimy warto zatroszczyć się o wszystkie urządzenia i maszyny, które od wiosny wykorzystywaliśmy w ogrodzie i na terenie wokół domu. Przez parę kolejnych miesięcy kosiarki, kosy, nożyce i glebogryzarki nie będą używane, dlatego też powinniśmy na zakończenie bieżącego sezonu jeszcze raz sprawdzić ich stan techniczny i jak najlepiej przygotować do przechowania. Dzięki temu nasz sprzęt będzie sprawny i gotów do ponownego używania wiosną.
Nowoczesne urządzenia i maszyny przeznaczone do pielęgnacji ogrodu i pracy w strefie wokół domu jak kosy, kosiarki, nożyce do przycinania krzewów, glebogryzarki, dmuchawy do liści, opryskiwacze to maszyny zaawansowane technicznie. Wyposażone są w innowacyjne rozwiązania i funkcje, których celem jest usprawnienie pracy i jak największa dbałość o kondycję i wygląd roślinności. Warto zatem pamiętać o tym, że systematyczna konserwacja maszyn i urządzeń zapewnia utrzymanie ich w doskonałej kondycji technicznej przez lata. Należy im poświęcać uwagę w trakcie sezonu i przed „zimowym postojem”.
„Prawidłowa kontrola i systematyczne przeglądy stanu technicznego urządzeń spalinowych są, wraz z prawidłowym ich użytkowaniem, gwarancją wieloletniej eksploatacji.” – wyjaśnia Mariusz Czarnocki, Manager Produktu Urządzenia do pielęgnacji zieleni w firmie Aries Power Equipment, która jest Generalnym Dystrybutorem Maszyn i Urządzeń Honda w Polsce. „Konieczność konserwacji dotyczy każdego rodzaju sprzętu, w tym i urządzeń elektrycznych. Jeśli zadbamy odpowiednio o nasze maszyny – odwdzięczą się nam przez sprawne funkcjonowanie przez długi czas. Warto o tym pamiętać zwłaszcza u schyłku jesieni, gdy zechcemy schować sprzęt na zimowe miesiące i dobrze go zabezpieczyć, by wiosną bez problemów rozpocząć sezon.”
Przegląd stanu technicznego maszyn spalinowych można wykonywać samodzielnie, wspomagając się Instrukcją Obsługi danego urządzenia. Jeśli jednak nie czujemy się na siłach lub po prostu chcemy, by naszym sprzętem zajął się fachowiec, najlepiej zwrócić się o pomoc do najbliższego autoryzowanego punktu serwisowego.
„Przez ponad 20 lat funkcjonowania stworzyliśmy w kraju szeroką sieć autoryzowanych punktów dilerskich i serwisowych.” – mówi Grzegorz Walewicz, Dyrektor Handlowy z Aries Power Equipment – Generalnego Dystrybutora Maszyn i Urządzeń Honda w Polsce. „Starannie dobieramy partnerów i stale dbamy o to, by ich kwalifikacje w zakresie obsługi maszyn i urządzeń Honda były na jak najwyższym poziomie. Warto im zaufać nie tylko w kwestii doboru maszyny, ale także w przypadku uzyskania porad i dokonania przeglądów technicznych.”
11 podstawowych zasad przygotowania kosiarek spalinowych do „zimowania”
Czynności wykonywane w ramach konserwacji kosiarki spalinowej dotyczą również wszystkich innych urządzeń wyposażonych w silnik spalinowy.
1. Przed przystąpieniem do przeglądu warto zapoznać się z Instrukcją Obsługi danego urządzenia, zwłaszcza w przypadku pierwszej kontroli. Zawiera ona dokładne wskazówki na temat konserwacji: samych czynności jak i częstotliwości ich wykonywania.
2. Ze względów bezpieczeństwa pamiętajmy o rozłączeniu przewodu elektrycznego od świecy zapłonowej.
3. Opróżnienie zbiornika na paliwo i gaźnika. Urządzenia z silnikiem spalinowych należy przechowywać bez paliwa. Zasada ta dotyczy sytuacji, gdy dane urządzenie nie będzie użytkowane dłużej niż miesiąc. Paliwo pozostawione w zbiorniku na dłużej znacznie traci na jakości i nie można go w nim pozostawić na zimę. Należy również usunąć paliwo z gaźnika, a najprostszym sposobem na to jest uruchomienie urządzenia z pustym zbiornikiem i otwartym zaworem odcinającym paliwo i odczekanie do zatrzymania się silnika.
4. Opróżnienie silnika z oleju. Prawidłowa konserwacja silnika polega na oczyszczeniu go z zużytego oleju i wlaniu nowego na zakończenie przeglądu technicznego. Najwygodniej jest wylać olej zaraz po zakończonej pracy, gdy olej jest jeszcze rozgrzany, o rzadszej konsystencji. Należy wykręcić w boku silnika bagnet olejowy, przechylić na bok urządzenie i zlać płyn do płaskiego naczynia o odpowiedniej pojemności. Następnie należy ustawić urządzenie w pozycji roboczej i wkręcić bagnet. Zużyty olej należy przelać do butelki po oleju i najlepiej – dostarczyć do punktu utylizacji.
5. Stan dokręcenia śrub. Ze względów bezpieczeństwa trzeba koniecznie oczyścić i sprawdzić, czy wszystkie śruby są prawidłowo dokręcone. Najlepiej jest to zrobić, gdy maszyna została już opróżniona z oleju i paliwa.
6. Stan elementów metalowych. Przed zimą warto także sprawdzić stan elementów metalowych. W przypadku wykrycia ubytków w warstwie lakieru – należy te miejsca oczyścić i nanieść nowy lakier. Jest to jedna z koniecznych czynności do wykonania przy maszynach do koszenia, nie tylko na zakończenie sezonu, ale i w trakcie, ponieważ soki koszonej trawy powodują szybką korozję metalu w uszkodzonej nawierzchni.
7. Kontrola stanu ostrzy maszyn tnących. To jedna z tych czynności, które powinno się wykonywać regularnie w trakcie sezonu, na jego zakończenie i na wiosnę. Praca wymaga zachowania ostrożności i zasad bezpieczeństwa – należy sprawdzić czy silnik został uprzednio wyłączony. Dobrze jest ochronić ręce rękawicami. Następnie należy zdjęć fajkę ze świecy zapłonowej, w przypadku kosiarki – przechylić maszynę na bok wskazany w Instrukcji Obsługi i zdemontować noże. Jeśli na ostrzach zauważymy nierówności, pęknięcia lub wygięcia – należy je wymienić na nowe. Pamiętajmy, że nowe i naostrzone noże, przed założeniem, muszą być obowiązkowo wyważone – najlepiej w autoryzowanym punkcie serwisowym. Ostrza montujemy odwrotnie do czynności wykonanych podczas odkręcania. Na zakończenie trzeba sprawdzić także stan dokręcenia śrub. Ponieważ ostrza są elementem niebezpiecznym, najlepiej jest zlecić ich kontrolę fachowcom w autoryzowanych punktach serwisowych.
8. Kontrola filtra powietrza. Wskazówki dotyczące częstotliwości wymiany filtra powietrza znajdują się w każdej Instrukcji Obsługi. Warto jednak pamiętać, że ten element powinien być wymieniany przynajmniej raz w roku, a jeśli maszyna jest intensywnie wykorzystywana – częściej. Czynność ta polega na sprawdzeniu czystości filtra, przepuszczalności i jego kształtu. Filtr nie może nosić oznak deformacji. Jeśli jest pokryty delikatną warstwą zanieczyszczeń, należy nim lekko uderzyć w twardą powierzchnię lub, jeżeli mamy taką możliwość, przedmuchać go sprężonym powietrzem. Przedmuchiwania dokonujemy od strony wewnętrznej na zewnątrz. Należy również wytrzeć brud z wewnętrznej strony pokrywy filtra i oczyścić jego bazę za pomocą lekko wilgotnej ściereczki.
UWAGA: Nie należy czyścić filtra szczoteczką, która może wetrzeć brud głębiej. Nie możemy dopuścić, by zanieczyszczenia dostały się do kanału powietrznego prowadzącego do gaźnika. Papierowy filtr powietrza musi być suchy. Nie można uruchamiać silnika bez założonego filtra, by nie narażać silnika na przedwczesne zużycie.
9. Wymiana świecy zapłonowej. Kolejną czynnością jest kontrola świecy zapłonowej – jeśli będzie pokryta nalotem, pęknięta lub zauważymy uszkodzenia izolatora – świecę trzeba wymienić. By tego dokonać, należy upewnić się, że maszyna jest wyłączona. Następnie trzeba zdjąć końcówkę przewodu zapłonowego i wykręcić odpowiednim kluczem starą świecę. Po sprawdzeniu stanu świecy, należy wkręcić tę samą lub nową. Wkręcanie zaczynamy ręcznie i dokręcamy kluczem o dodatkowe 1/8-1/4 obrotu, w przypadku nowej – o ½ obrotu. Niewłaściwie dokręcona świeca może uszkodzić silnik. Na końcu zakładamy fajkę świecy zapłonowej.
10. Napełnienie silnika olejem. Na zakończenie, silnik uprzednio opróżniony z oleju należy napełnić nowym. W tym celu trzeba wykręcić bagnet olejowy i wlać płyn w ilości wskazanej w Instrukcji Obsługi. Następnie wytartym bagnetem sprawdzamy poziom oleju i ewentualnie dokonujemy korekty.
11. Czyszczenie urządzenia. To czynność, o której często się zapomina, a stan czystości wpływa na prawidłową pracę kosiarki. Z zasady powinno się to robić po każdym użytkowaniu i na kończenie sezonu. Na świeżo łatwiej jest usunąć wszelkie zanieczyszczenia. Podczas nieostrożnego usuwania zaschniętych szczątków roślin i grud ziemi łatwo możemy spowodować uszkodzenie maszyny. W trakcie pracy dobrze jest kontrolować elementy metalowe i warstwę lakieru. Jeśli zauważymy ubytki w warstwie lakierowanej, należy jak najszybciej ją zabezpieczyć nową.
Prawidłowe przechowywanie maszyn spalinowych
Konstrukcja maszyn i urządzeń spalinowych wymaga również zachowania pewnych zasad przechowywania. Najczęściej chowamy sprzęt ogrodniczy w wydzielonej części garażu lub w komórce i zależy nam, by zajmował jak najmniej przestrzeni. Należy jednak pamiętać, że niektóre urządzenia należy przechowywać, transportować w pozycji roboczej.
• Maszyny spalinowe takie jak kosiarki, glebogryzarki oraz agregaty prądotwórcze i motopompy muszą być przechowywane w pozycji roboczej. Każde inne ustawienie, nawet na chwilę, spowoduje zalanie świecy i trwałe uszkodzenie filtra powietrza. Dodatkowo, w takich przypadkach, następuje zalanie podłoża. Skutkiem nieuwagi jest konieczność poniesienia kosztów związanych z serwisowaniem maszyny i odnowieniem podłoża.
• Mniejsze urządzenia spalinowe Honda typu kosa, dmuchawa do liści, nożyce do żywopłotu, opryskiwacz mogą być zawieszone lub ustawione w dowolnej pozycji. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu 4-suwowego silnika Honda, którego konstrukcja zapewnia wykonywanie pracy jak i składowanie i transport w każdym ustawieniu. Należy tylko pamiętać o bezpiecznym umieszczeniu urządzenia, by nie spadło i by nie uszkodzić żadnego elementu.
Konserwacja innych urządzeń spalinowych stosowanych w domu i ogrodzie – motopompy i agregaty prądotwórcze
Motopompy i agregaty prądotwórcze Honda wyposażone są w silniki spalinowe, zatem podstawowe zasady ich konserwacji są takie same jak w przypadku innych urządzeń spalinowych. Wszelkie dokładne wskazówki zawarte są w Instrukcji Obsługi każdego modelu. Należy pamiętać o opróżnieniu zbiornika z paliwa, jeśli wiemy, że urządzenie nie będzie używane dłużej niż miesiąc. Trzeba także wymienić olej na nowy, sprawdzić i ewentualnie wymienić filtr powietrza oraz świecę zapłonową. Na zakończenie dobrze jest także sprawdzić stan dokręcenia wszystkich śrub.
„W przypadku motopomp powinniśmy koniecznie pamiętać, by przed zimą odkręcić korek spustowy i wylać wodę pozostała w korpusie. To bardzo ważne, ponieważ zamarzająca woda może rozsadzić blok pompy.” – wyjaśnia Łukasz Smółka, Manager Produktu Motopompy z firmy Aries Power Equipment, Generalnego Dystrybutora Maszyn i Urządzeń Honda w Polsce.
Agregaty prądotwórcze należą do grupy maszyn wykorzystywanych na okrągło przez cały rok. Dlatego muszą być koniecznie sprawdzane regularnie. „Systematyczna konserwacja, przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa i zasad prawidłowej obsługi wydłużają czas żywotności urządzenia. Jednocześnie warto pamiętać, że od stanu technicznego agregatu zależy funkcjonowanie zasilanych odbiorników. Tak więc dbając o agregat, unikamy równocześnie narażania odbiorników na uszkodzenia.” – mówi Marcin Wodzyński, Manager Projektu z Aries Power Equipment, Generalnego Dystrybutora Maszyn i Urządzeń Honda w Polsce.
